cefaci cu primul cand vine al doilea copil?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Eu cand am aflat ca voi avea al doilea copil am plecat la consultatie cu Tatiana(fetita mea). Avea aproximativ 3 ani si 5 luni.
Dupa ce am iesit din cabinet, i-am explicat ca va avea un frate sau o sora. In timpul consultatiei s-a jucat cu asistenta, dar a tras si cu coada ochiului la ce face d-na Dr.... Asa ca a trebuit sa-i explic cat de cat si ei. Am mai luat-o de cateva ori cu mine cand trebuia sa merg la control, si asa s-a obisnuit cu ideea. Cu timpul si-a dorit foarte mult un frate,..." Nici sa nu te gandesti sa nu-mi aduci un fratior" mi-a spus atunci cand am plecat la maternitate.
Cand am venit acasa cu cel mic i l-am pus in brate, spunindu-i ca dorinta i s-a-ndeplinit.
Pot spune ca a avut mare grija de el in toti anii care au urmat. Acum ea are 16 ani iar Mihai 12...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Papusile ii plac?
I-as explica ca as vrea sa aduc un bebelush care o sa fie ca o papusa mai mare si mai frumoasa, si o sa plinga, o sa bea laptic, o sa faca pipi, cum dupa un timp sta in fundulet, dupa aia ii cresc dintisorii... I-as explica cu entuziasm si in detaliu ce de lucruri frumoase face bebeul.
Si cum o sa se joace cu el impreuna cu mami. Si ce frumos o sa fie.
Ma gindesc ca, la 4 ani, copiii sint influentabili....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Eu cind am aflat ca sunt grea, eram cu fi-miu la ginecologie, oricum , ma dusesem crezind ca m-a ierat Dumnezu si am intrat la menopauza, era rosu de fericire, a doua zi a spus la tot neamu si la scoala ca mami are bebe-n burtica. Abia atunci am inteles eu de ce vrea el sa se faca medic pediatru.

Eu cred ca e o greseala s-o implici in cumparaturile pentru bebe, ea nu stie doecamdata ca e necesar, ci va simti gelozie si locul 2. Prima data trebuie implicata emotional, in parcuri sau la prietene care au bebelusi.
Hai sa spun ce am invatat eu de la fi-miu, da, unoeri si de la copii inveti. Atunci cind vine pe lume, s-o ia el primul in brate si cind vom fi acasa, s-o spele , sa-i dea lapte , s-o tina-n brate, s-o plimbe-n carut si mai tarziu sa se joace cu ea etc..
Inainte sa educi/instruiesti , trebuie sa explorezi ce este in sufletul copilului si dupa aceea incepi si finisezi.

ps. E o parere strict personala si nu contraatac.

un burtoi de 35+ cu Mademoiselle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

eu l=am implicat pe dominic f mult in venirea lui david, a venit cu mine la prima ecografie, m-a ajutat la spalat hainele, la pus in dulap, l=am tinut acasa(chiar daca a fost tare greu) in primele luni ca sa nu se simta alungat, i-am adus un cadou de la spital ptr el de la cel mic, si acuma isi aminteste.si ne-a ajutat f mult ca prietena mea cu baietel de virsta lui al meu a avut si ea bebe inaintea mea cu 1 luna, si al meu se tot ducea sa vada pe bebe, si i-am adus si lui unul de la spital.

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Sunt insarcinata din nou, eu si sotul meu ne dorim copilul, insa denisa, fiica noastra refuza ideea de a avea un fratior sau o surioara
quote:



Dupa parerea mea esti in situatia ideala - oricat ar parea de aiurea la prima vedere.
Cunosc foarte multi copii care s-au iluzionat exagerat inainte de venirea bb-ului pe lume si apoi au simtit o dezamagire totala. Aceasta dezamagire le-a alimentat ulterior resentimentele pentru noul fratior si a fost motorul crizelor viitoare.

Sa privim afirmatiile adultilor iubitori si constiinciosi din prisma copilului mic:
- parintii spun "va fi un bb care te va iubi pe tine cel mai mult" dar vine bb acasa si copilul vede un bot mic care nu este capabil sa iubeasca pe nimeni.
- "vei avea cu cine sa te joci" dar diferenta intre frati este de sa zicem 3 ani iar joaca impreuna va trebui sa mai astepte 4-5 ani; stiti ce inseamna "sa astepti un an" in lumea unui copil? O vesnicie.
- "bb nu se va atinge de jucariile tale" - imposibil de aplicat si complet nepractic. Veti considera - si pe buna dreptate - ca o casa plina de jucarii este suficient si veti incerca sa-i invatati pe micuti sa-si imparta lucrurile.
- "bb va fi papusica ta" - si vine bb de la maternitate si ca niste parinti responsabili nu-l veti lasa pe copilul de 7 ani sa ramana singur cu bb sau sa-i faca ce-ar vrea el; nu-l veti lasa sa-l ia in brate de firca ca-l scapa, veti accepta poate sa-l schimbe sau sa participe la baita dar sub stricta voastra supraveghere, nu-i veti da voie sa-l ia din patut si sa-l puna in carucior asa cum ar face cu o papusica...
- va trebui sa imparta - in afara de jucarii sau hainute - bunul cel mai de pret: dragostea parintilor.

Eu nu as iluziona copilul mai mare. As folosi, dimpotriva, lunile care au ramas pana la venirea fratiorului cel mic pe lume pentru a-l pregati serios pentru incercarea care urmeaza si care ii va schimba viata. Definitiv. As evita sa-i fac promisiuni pe care nu voi putea sa le respect sau care nu tin de vointa mea "bb te va iubi pe tine cel mai mult".

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Foarte interesant subiect.Razvan isi doreste inca un frate sau o sora foarte tare dar in ultimele zile am vizitat familii care au fetite si mi-a spus ca el totusi ar vrea frate nu sora.A fost destul de vehement.
Bebe2 e pe drum si inca nu stiu cum sa procedez in situatia asta noua

Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucames spune:



Ne-am hotarat sa facem al doilea copil, nu ca nu ne-am fi dorit oricum, atunci cand Stefania a inceput sa fie mai egoista, mai mamoasa, etc. Inca de la inceput a perceput ideea ff bine, imi spune ce jucarii sa nu mai cumpar ca le are ea si i le da si lui bb mic; nu-mi fac iluzii prea mari cum ca nu o sa sufere deloc din cauza atentiei pt. cel mic, dar o sa incercam sa o implicam (daca vrea) in activitatile zilnice si de rutina, ea oricum fiind un copil ff saritor si atent. Am nadejdea ca va fi bine, kiar daca exista o mare strangere de inima. In primul rand mi-e groaza de cum voi reactiona kiar eu... sunt convinsa ca imi vor fi dragi ambii copii, dar cum ma voi comporta cu fiecare in parte la inceput?? Grea incercare, dar optimista fiind, cu siguranta va fi bine!! Acum de ex., vrea cu tot dinadinsul sa se culce seara cu mine,(in patul nostru-vreau sa zic) sa o tin in brate si s-o alint... nu stiu cum sa procedez, pentru ca nici pana acum nu am incurajat-o la acest aspect.

o zi frumoasa tuturor!!

minunea vietii mele

mama si sotie fericita

in asteptarea celui de-al doilea ingeras 29 sapt.+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

RALUCAMES, eu nu m-as abtine sa-mi imbratisez copilul, sa-l mangai, sa-l alint in patul lui, al copilului. Cateva minute seara, inainte de culcare, o mica discutie prieteneasca, mangaieri si pupici ii vor face somnul mai linistit, ii vor da incredere si ii va ridic atonusul psihic. Au nevoie de asta!

In fiecare seara, noi ii sarutam de "noapte buna" (ea are 10 ani, el 12 ani), mai stam catva timp cu ei la povesti (fiecare pe rand, eu, sotul). Eu ma imbratisez cat pot de mult cu ei, ii mangai.
Pe fata mea chiar eu o iau in brate ca si cum ar fi un bebelus, dar mi se pare normal sa se bucure de copilarie si de afectiunea mea, a noastra cat timp va mai simti si dori asta. Vor creste si poate nu vor mai dori sa fie atat de pupaciosi etc.

La varsta mea (nu se spune) imi place si-acum sa ma mangaie mama si n-are decat 75 ani! Si niciodata n-o sa ne-ajunga timpul sa ne imbratisam si sa ne spunem cat de mult ne iubim!

IANCU, am citit in alt topic ca deja i-ai spus copilului ca va primi un cadou de la bb. Ma bucur ff mult, e o metoda ff buna. Si ca si mai sus, iubeste-ti muult copilul, arata-i asta si va fi OK. Uneori cand vorbim mai mult despre BB, de fapt cred ca-i inducem copilului starea noastra de incordare, de teama...asa ca mai bn lasti-le in voie.
pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

buna!

Si noi avem un fratior pe drum Cu alte cuvinte va intelegem foarte bine. Cum au zis si fetele nu prea este cazul sa le cerem parerea. La mine dupa ce l-am anuntat si nu ia placut a tecut o lunga perioada in care nu am mai pomenit de loc de bebe. Apoi a venit el sa intrebe daca intradevar mai exista acolo bebe si na fost la fel de suparat cand i-am spus ca mai exista.
L-am anuntat destul de sec "mami are in burtic un bb mic mic care va creste si o sa-l scoatem de acolo si va fi fratiorul tau"

Cand a inceput sa se vada burtica mai mult a reactionat nu tocmai placut. La inceput chiar crizat, sa-l scot din burta mea ca lui nu-i trebuie etc...a fost uracios cu mine, rautacios si dificil multa veme. Plus varsta teribila de 3+ ani.

Intr-o seara dupa o ciza de plans ma intebat asa sec "cine-i mamica la bebele tau din burtica?" Cand i-am spus ca eu sunt mamica sa suparat si mi-a zis sa-si caute alta mamica pt ca eu sunt mamica lui...

Acum insa sa mai linistit. Mi-a zis clar ca nu vrea sa-i dea nici o jucarie si eu i-am replicat ca bebele este la inceput mic de tot si no sa-i poata lua jucariile iar cand va mai creste poate se va razgandi si el.
Intr-o dimineatza sa tezit si a tzisnit direct la cosul cu jucarii scotocind dupa o anume jucarie. Cand a gasit-o a oftat si mi-a zis "am visat ca mi la luat bebele pe winnie" Era bucuros ca nu ia luat nimic

Eu i-am explicat ca bebele va fi mic la inceput ca o sa planga si ca nu o sa stie sa vobeasca si sa se joace si noi vom trebui sa-l invatam toate astea.

Mai avem 2 mici probleme : vrea surioara si noi avem fratior si nu vrea sa-l lase in camera lui.
Dar le vom depasi sipe astea cu siguranta.

Si eu am ca si tine multe ganduri dar cu cat las totul sa decurca de la sine cu atat este mai bine pentru toata lumea. Daca la inceput eram foarte stresata de reactia lui acum nu mai sunt de loc, indiferent daca pomeneste sau nu de bebe eu ii raspund sec si fara prea multa implicare emotionala. A inteles deja cum sta teaba cu bebele mai ramane sa asteptam "pana il scoatem din burta"
Mie sincer cel mai groaza imi este de perioada de dupa nastere cand eu raman cu bebe acasa si el se intoarce la camin din 15 septembrie... nu stiu daca o sa vrea sau nu la camnin, oricum va merge dar as vrea sa mearga cu drag si nu fortat de impejurari....o sa mai vedem.

Noi nu am facut inca cumparaturi pentu bebe asa ca nu stiu exact cum vom face, in schimb am hotarat de comu acord ca el va primi un pat nou de "baieti mari" si patutul il vom da la bebele mic. A acceptat bucuros si imi mai aminteste de aceasta intelegere.
Este foarte buna ideea sa-i faca bebele cadou, sigur ne vom gandi si noi la ceva.

Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....
expozitia de lucrari
castelul de zapada

construim


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

si la noi vine bb2! in curand, chiar prea curand! alexutza stie de bb2 inca dinainte sa stim noi:)) de fapt ea ne-a dat ideea...mi-a zis asa de senina intr-o zi ca eu am frate, tata are frate, ca si ea vrea frate!!! si sa mergem la magazinul de bebei sa alegem unul...
ne-am pus pe facut bb si cand am aflat vestea cea mare, care nu s-a lasat prea mult asteptata, am comunicat-o intregii familii, inclusiv alexutzei, care mi-a zis, tot senina ca sa am grija sa fie sora...ba nu, frate, ba nu...sa fie 2!!! ne-am distrat pe tema asta, dar i-am explicat ca va fi ce vrea Doamne Doamne, ca noi l-am rugat pe D.D. sa ni-l dea si acum nu mai facem mofturi:))
am luat-o cu mine la echografie si l-a vazut pe teo, a stat langa mine cand am vazut documentarul "in pantec" si i-am explicat, zilnic imi pupa burtica si il roaga pe D.D. sa aiba grija si de Teo din burtica. e mandra tare de numele ales pt bb, spune la toata lumea ca inseamna "Dar de la Dumnezeu"....
acum, ca suntem in amenajari, a dat si ea cu trafaletul pe perete, a desenat balonase pe peretii camerei lor, a acceptat sa il doneze pe DODO, prima ei mare dragoste, un ursuletz, de care nu s-a despartit 5 ani!!! in fiecare zi ma intreaba cand mergem la dr. "sa-l scoata" pe bb din burtica, ca ea s-a saturat sa astepte!!! aaaaa si mai e ceva:) teo se va naste in preajma zilei ei de nastere. alex e nascuta pe 10 aprilie, iar teo are termen pe 13 aprilie, cu toate ca echograful arata 9 aprilie!!! i-am zis ca de ziua ei va primi cadou un bb nou noutz! chiar sunt curioasa acum cand va alege Teo momentul sa vina la noi:))
sper ca pe viitor sa nu avem probleme, sa inteleaga ca mami si tati ii vor iubi pe amandoi la fel de mult, ca va fi fratiorul ei pe care-l va iubi toata viata si-l va ocroti si el pe ea:)

alexutza 5 ani si Teodor Mihai

13 zile pana vine TEO mic
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput