Copiluti de mai-iunie 2005 (69)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

quote:
Originally posted by iuliana
Da, sint unii copii care stiu alfabetul la virsta asta, dar asta nu ii face genii si nici nu au mai mult succes in viata si nu sint mai destepti decit altii care nu il stiu. Cunosc atitea persoane care sint satisfacuti pe plan profesional, dar sint niste ratati in societate si familie.



A trebuit sa delimitez, pentru ca eu asta ti-am aratat. Tu te-ai referit la copiii care stiu alfabetul la virsta asta, nu la genii. Si ai venit cu o concluzie nu stiu de unde, ca daca ar fi satisfacuti pe plan profesional, ar fi niste ratati in societate si familial ... Hmmm, daca ai fi fost tu in locul meu, ce ai fi facut???



Oana si Eva (29 iunie 2005)
http://community.webshots.com/user/oanaevac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

quote:
Originally posted by nelia
E-te-te, cite fete noi au aparut!!! Imi retrag primul paragraf: certati-va, fetelor, hai sa ne certam toate, ca uite asa mai readucem fetele disparute la discutii si asta nu poate fi decit un lucru bun. Ma duc sa citesc totul, cu atentie, incep cu mine, ca daca se ia cineva de ce am spus sa fiu pregatita sa raspund. Ca va zisei ca uit... tot!



Nelia, esti tare. Asta am vazut si eu, ca de la 2-3 fraze scrise de fiecare, am ajuns la scris romane intregi. Plus ca au aparut fetele date disparute. Stai, mai, linistita, nu s-a luat nimeni de tine. Ba eu chiar te-am apreciat pentru ce faci cu Agata si Tudora.

Eu sint treaza pentru ca ma uit la Big Brother si fiica-mea oricum a adormit dupa 11pm, asa ca acum recuperez cu "me time".



Oana si Eva (29 iunie 2005)
http://community.webshots.com/user/oanaevac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Am editat mesajul, dar am sters numai unde ma refeream la cam cit salar are sotul meu...si nu ca NU IMI permit sa duc fetele la scoala. Nu ti se pare ilogic sa spun cit face sotul meu si totusi sa zic apoi ca nu imi permit sa duc fetele la scoala full time? Mie mi se pare ca se cam bate cap in cap ce spui tu. Eu nu am scris mesajul ala ca sa ma dau mare (nu am facut referire niciodata la ce salar are sotul meu pe forumul asta si, slava Domnului, sint membra de 8 ani). De felul meu sint modesta, si salarul sotului meu nu e meritul meu in primul si primul rind. Cind ne-am cunoscut noi el era deja "implinit" profesional si nu ar fi drept sa ma laud eu pe ceva ce nu am realizat eu. La ceea ce am facut impreuna as putea sa imi spun ca mi-am adus si eu contributia cu ceva.

Frate,de unde s-a inceput si unde s-a ajuns!!!


www.geocities.com/iulyana/emma_diana1..htm" target="_blank">Emma si Diana

www.onetruemedia.com/shared?p=2351399f8c46a1ae170a0b&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaje 1,www.onetruemedia.com/shared?p=234cdd6e62ba9d04868ae9&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">2,www.onetruemedia.com/shared?p=23501567911f18fe8b4543&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Iuliana, ai scris ca material, nu iti permiti sa stai acasa, apoi ai scris ca iti permiti sa duci fetele la scoala full time, ca nu e problema de bani. Si, ti-am spus, a citit de 2 ori, probabil ar fi trebuit sa raspund atunci cu un citat din mesaj.

Ceea ce nu mi-a placut a fost ca ai generalizat concluzia despre copiii care stiu alfabetul la virsta asta. Daca fiica-mea nu l-ar fi stiut, nici nu m-ar fi atins, dar asa, prin generalizarea ta, e ca si cum te-ai luat de Eva.

Oana si Eva (29 iunie 2005)
http://community.webshots.com/user/oanaevac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Mai fetelor chiar merita sa va certati? hai zau ca nu merita.

Hai sa va spun ceva desi bia e mult in spate cu vorbitul fata de majoritatea copilasilor vostri si ea stie aprox 80% din alfabet si chiar n-am insistat.La fel e si cu puzzle-urile ii plac foarte mult a ajuns la cele cu 20-23 cred.Sincer as prefera sa vorbeasca cursiv decat partea asta dar nu este dupa mine ci dupa ea.

laura- bine ai revenit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Gabi, ma bucur ca ai spus ca si Bia stie alfabetul. De ce sa ne ascundem? Mai ales ca Eva si Bia s-au nascut cu aceeasi "problema". Ca sa iti raspund la o intrebare legata de H, la Eva s-a micsorat putin, nu prea vizibil, este tot cam la fel, dar s-a inmuiat mult de tot. Noi ne bucuram ca am decis sa nu ii facem operatie si am asteptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Buna dimineata, va servesc cu o cafeluta calda poate se mai racesc spiritele
Dar zau ca am avut ce citi si vorba Neliei, a inceput sa reapara lumea disparuta , ceea ce imi place, deci... continuati, dar fara sa va certati.

Eu vreau sa felicit din inima copilasii care stiu alfabetul, care cunosc culorile, care fac puzzle (v-am spus ca fiicamea nu vrea sa faca, zice ca sint rupte si nu se lipesc una de alta , deci la capitolul asta sintem esec total). Am facut aseara exercitii cu ea, nu vrea pur si simplu sa-mi spuna nici macar cum o cheama.
Intrebare : Cum te cheama ?
Raspuns: Cum te cheama , cu rinjetul de rigoare.
V-am mai spus ca-mi zice ca o doale capul, daca o intreb prea des. Are alte preocupari, decit acelea de a raspunde la intrebarile mele.
Dar... am constatat ca nu-i timpita, ci doar smechera si raspunde si face, doar ceea ce-i convine .
Iar ca sa-mi readuc in memorie, la motul de un an alesese celularul, tigarile si cheile de la masina lu'tatsu. Ei bine, lipseau din peisaj rujul si smacurile pentru pictat ochii.
Problema mea este, nu ca nu stie litere, culori, ci faptul ca nu pronunta bine toate literele, ca de vorbim nu am pretentii exagerate, vorbind doua limbi, ma multumesc cu toate cuvintele pronuntate bine-rau.
Gata, dispar sa mai beau o cafea

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Cristina am vazut pozele cu Caterina, e o frumusete , daca aveam baiat o luam de nora . E foarte fotogenica si imbracata sexy.



Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Da, ia sa o lasam mai moale, toata lumea are dreptate in felul sau, ca daca nu ar avea, nu ar scrie. Sint experiente si experiente.
Oana, petnru Tudora nu fac nimic, ca fata mi-a spus clar ca vrea sa stea acasa cu mami pina la 5 ani! Scurt si cuprinzator!

Si legat de statul acasa (nu scolitul!). Astazi fetele mele mi-au facut amindoua, fara sa stie una de alta, cite un compliment. De fapt, Agata mi-a mai facut unul pe drum cind i-am spus sa se tina de carut, ca mi-e frica sa nu dea o masina peste ea. Cind vei fi mare, vei merge pe unde vrei, raspunzi de viata ta, acum eu sint cea care raspund, asa ca nu mai lua mina de pe carut. La care Agata imi spune foarte sigura pe ea: cind voi fi mare, vreau sa stau numai cu mama mea.(si atunci?) Nu vreau sa plec in alta parte... si cu tati, si cu Tudora si cu Lisandru. Vreau sa stam asa pentru totdeauna!

Luni am stat cu Agata acasa, astazi cu Tudora. Si in seara asta, pe rind, in momente diferite imi spun:

Agata: Mami, e atit de bine acasa cu tine! Mi-ar placea sa fiu mica-mica cum e Lisandru si sa stau numai in brate la tine.
Eu: Ei, mami, dar e frumos sa fii si mare, nu?
Agata: Da, dar e mai frumos sa fii mica pentru ca stai acasa, cu mami.
Eu: Dar mami citeodata e nervoasa, te cearta, te pedepseste... la scoala sint mai calmi cu tine.
Agata: Da, dar tu si cind esti nervoasa ma iubesti, ca eu simt asta... ma certi numai cind esti obosita si nervii tai nu sint corecti. (asta e din franceza, toti folosesc expresia asta).

Uite asa mi-a iesit inima din piept!!!

Tudora la culcare:
- Tudora adormi odata, nu te mai juca, ca miine nu te vei putea trezi sa mergi la gradinita.
- Me stai home, mami!
- Nu, miine te duci, ca poti sa pierzi locul daca mai stai mult acasa.
- Nuuu, veau stai hooome! Maaamiii!
- Pai pina cind vrei sa stai tu cu mami?
- Always!

Mynicegirl, ce ma bucur sa te citesc!!! Nu mai stiam nimic despre tine, sa stii ca m-am mai gindit de vreo citeva ori, mai ales cind am fost in tara, in vara. Dar daca nu am luat nici o adresa nimic, nici numar de telefon, unde sa te caut? Vezi, iti mai aduci aminte ce ti-am spus? Ca o femeie atit de frumoasa si un copil atit de reusit nu se parasesc ele cu una cu doua, ca nu le gasesti pe toate drumurile. Ma bucur mult de tot pentru voi! M-am uitat repede la poze, tot asa frumoasa esti, iar Carin e o minune. Si m-am hotarit: nu ma ma duc la Oana, vin la tine! Ca tu nu mai pleci de acolo, nu-i asa!? Glumesc eu glumesc, dar ma uit cu jind la pozele voastre, e soare, oamenii merg la plaja... Sa stiti ca mie imi place iarna, chiar mult de tot, dar sint trista ca am realizat ca totusi nu am fost inspirati cind am ales tara unde sa plecam, ma rog, orasul. E mult prea putin soare aici si copiii meu au nevoie de el sa creasca frumosi si sanatosi! Nu mai spun de oasele noastre batrine, ca ne dor cind pe mine, cind pe Octav, cind pe rind, cind impreuna, de ne vaitam ca babele alea cind ne ridicam de pe pat.
Pisicutzo, ce ma bucur ca mai apari si tu. Ce faci, cum iti merge, cum te simti? Poze cu Olivia ai mai pus pe undeva? Ca eu nu am mai vazut-o de mult tare.

Si, hai, fetele care s-au aprins, nu o luati personal, am citit acum tot si s-au spus citeva lucruri un picut grave, asa, mai ascutite... Dar daca le lasati balta acum, nu e prea tirziu sa salvam atmosfera. Macar sa vina primavara... Am si eu o problema!

Ma duc sa vad daca s-au facut sarmalele si o tai la nani! Lisandru e in brate la mine, s-a cuibarit si lipit tot de mine, ca nu-mi vine sa-l pun in patut. Doamne, scump e copilul asta mic! Si are un temperament atit de bun! E atit de multumit tot timpul! E puiul meu... iar eu sint cioara lui de mama!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

quote:
Originally posted by iuliana
[Din punct de vedere material noi ne permitem ca eu sa stau acasa. As fi putut sa nu trimit fetele deloc la scoala pina la 5 ani cind aici e obligator sa mearga la clasa pregatitoare. Insa eu am ales ca ele sa mearga la scoala, pentru ca mi s-a parut mai important si pentru ca eu consider ca este in folosul lor.




quote:
Originally posted by iuliana
[Tdi,(ca parca iti ramasesem datoare cu un raspuns) daca Diana s-ar duce la scoala full time, m-ar costa vreo 900$. Un salar mediu aici e sa zicem 2000. La noi nu se pune absolut deloc problema, ca mi-as permite sa le trimit pe amindoua full time, dar deocamdata numai Emma merge. De la anul Diana va merge 5 zile/sapt cite juma de zi. Mi se pare suficient pentru 3 ani si apoi, eu ce naiba fac acasa singura:). Si ma gindesc serios ca de la anul sa imi iau un part-time job, ca e bine si pentru mine ca am si eu nevoie de socializare, nu numai copiii.




Oana, asta e mesajul original :D.

www.geocities.com/iulyana/emma_diana1..htm" target="_blank">Emma si Diana

www.onetruemedia.com/shared?p=2351399f8c46a1ae170a0b&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaje 1,www.onetruemedia.com/shared?p=234cdd6e62ba9d04868ae9&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">2,www.onetruemedia.com/shared?p=23501567911f18fe8b4543&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">3

Mergi la inceput