Copiluti de mai-iunie 2005 (69)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Andreea eu cred ca e un pic gelos pe Georgia, cere atentia voastra si se razbuna facind pipi. eu sint mai sadica, l-as lasa o tira cu chiloteii uzi pe el, sa vada cit este de incomod si sa se lecuiasca.

Gusta sanatate multa. Si Isabella a avut ieri noapte 40.3 si m-am jucat cu ea pina i-a scazut febra . Incearca cu ceai din coji de ceapa, sau coji de nuca, pentru tuse. Sanatate Marutei.

Teddy si mie imi pune parul pe bigudiuri de nervi, de aia m-am gindit sa-l las sa creasca, asa nu voi cheli

Ne inscriem si noi pe lista la capitolul cintat, bineinteles in legea ei si dansat, aici are ritm de parca-i nascuta in Brazilia . In rest, daca o intreb cum o cheama nu prea vrea sa-mi spuna, se enerveaza si ori imi spune ca ea e Scooby Doo (oare asa se scrie?!), iar daca insist imi spune "mami, doale capu"... adica sa n-o innebunesc ca deja i-am creat dureri de cap.
In schimb, astazi am fost in locul lui tati la serviciu, a luat telefonul si a inceput "ponto, sono Addaio... ba bene, ciao, ciao"... adica purta o convorbire cu vreunul la telefon si-l imita pe tat'su, sper sa nu-l imite si la ... ca vaz ca tine un pix in gura pe post de tigara, iar cu altul pe post de bricheta, aprinde tigara, imi trage un zimbet si-mi spune "mami, pumam"?
Gata, am readus subiectul printre primele pe pagina

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

Am inceput ziua asa de bine, doamne scumpi pot sa fie astia mici … deci ajung cu Patrick la daycare, ii sare Julia – o fetita care-l place tare mult direct in brate. Patrick il ia cu el pe Barney in fiecare dimineata, vede firetruck-ul ( http://www.walmart.com/catalog/product.do?product_id=2603662 ) intr-un colt, o ia de mana pe Julia ii spune sa ia loc in spate si sa aiba grija de Barney. El se pune la volan si pleaca cu ei la plimbare. Eu ii trimit bezele si dau sa plec. Ups… isi aduce aminte ca nu mi-a dat hug, ma striga, ma intorc din drum fuge la mine, la jumatea distantei isi aduce aminte de Julia, se opreste ii da indicatii sa-l astepte, si imi sare in brate, imi da big hug. Julia foarte serioasa ii raspunde: “No worries Patrick, I am always waiting for you”.
Doamne sunt atat de scumpi astia mici si atat de inocenti, iti vine sa-I mananci .

Danelutza, multa sanatate Isei, mi-a placut mult de tot descrierea ei in cateva cuvinte si … pot sa spun sa te ti bine, daca de acum e atat de pasionata de moda si ceea ce poarta .

Blackpanterro, nu sunt nici pro nici contra homeschool-ului, din moment ce n-am avut parte de ea … dar faptul ca asta se potriveste in cazul tau, ptr. Aidan nu insemna ca e cea mai buna solutie, sau cel mai fenomenal lucru ptr. toti copii. Go for it, daca e ceea ce crezi tu ca l-ar ajuta si incadra cel mai bine pe Aidan. Insa nu cred ca e normal sa generalizezi (as intelege sa o faci dupa ce ai incercat sau ai in spate experienta din alte 10 daycare-uri) ca ceea ce I s-a intamplat lui Aidan in prima zi e ceea ce se intampla de fiecare daca sau e ceea ce numim daycare.
Nu poti condamna un copil la aceasta varsta, da poti condamna daca personalul care-I supravegheaza nu ia nici o masura ca sa nu se mai intample.
La fel nu stiu care e procentul de copii scoliti, cu un nivel cultural ridicat, in homeschool si general (public, private school). Nu stiu de altfel care e experienta ta de a avea un job decent, de a lucra intr-un colectiv de oameni cu un anumit nivel de cunostinte, scoala. Dar ce pot sa-ti spun si am in spate niste ani, ca rar am auzit (prin job-urile prin care am trecut atat eu cat si sotul) sa fie foarte multi scoliti acasa.
Deci cu tot systemul acesta de care ne plangem, care nu ne convine, care nu se desfasoara sub un glob de sticla, se mai face si treaba. Totul depinde de ce vrea copilul, de aluatul din care e facut, de ceea ce l-a inzestrat mama natura (poate si gene oarecare procent). Degeaba vrem noi sa fie savanti, sa invete matematica, daca lui ii place istoria. Poate sa fie pur si simplu un simplu mester, cu o indemanare uimitoare, caruia nu-I va place sa fie in scoala prea mult, dar daca asta e sa-I placa, trebuie sa-I lasam sa faca ceea ce e mai bine, si ceea ce ar face ei cel mai bine.
Da, noi ca parinti, putem sa-I orientam, sa-I introducem (rol pe care il are si scoala), sa-I incurajam, si sa nu fim dezamagiti daca visele noastre nu sunt tocmai ceea ce ne pot ei oferi, sau ceea ce vor ei.
Nu exista societate perfecta, dar nu sunt de accord nici cu homeschool a fi solutia ideala, sau cel putin nu pentru toata lumea.
Nu cred ca un parinte trebuie sa-si lase serviciul ca sa-si tina copilul acasa si sa fie teacher-ul lui. Copilul trebuie sa cunoasca ca societatea in care traim nu e perfecta, mai ales atunci cand nu suntem in preajma lor. Trebuie sa invete mai mult decat matematica, stiinte, etc. din pacate va trebui sa invete sa razbeasca.
Eu am mers de mica la scoala normala, fara nici o meditatie, intotdeauna m-a pasionat matematica, stiintele exacte. Mergeam cu parintii in vizite, gen prieteni de familie, ma plictiseam si rezolvam probleme de matematica privind … pur si simplu covorul (dau un caz) cu figure geometric al gazdelor. Asta e ceea ce mi-a placut, ceea ce am vrut sa fac, fara professor suplimentar. Da, ca am avut si experiente mai putin placute, de genul povestite de tine, doar ca pe mine ma strigau Barosana, fiind mai durdulie – toate acestea m-au ajutat sa-mi cladesc personalitate, sa razbesc pe propriile puteri, sa ma descurc in situatii mai putin placute.
Acum cateva zile erai cu totul contra scolilor catholie, sau Montessori. Again nu generaliza si mai ales din auzite . convinge-te, du-te vezi, judeca dupa ce ti-ai facut propria viziune prin proprii ochi.
Ce e asa de rau in avea si religie parte din curriculum? Da, atata timp cat e in limite, dar ce astrologia, sau filozofia strica?

Gata m-am intins poate prea mult, sper sa nu te superi, dar exista oameni destepti si care au facut cariera si din scoli publice, private, Montessori, Catholice, nu numai din homeschool. Oameni care au ramas focus pe ceea ce a trebuit, si ceea ce au crezut, care si-au urmat telul, iar noi ca parinte putem sa-I sustinem pe copii nostri. Da asta o putem face indifferent de systemul de invatamant din State, Germania, sau oriunde in lume.


BabyGirl, IoanaIlincam, Danelutza, sunt total de accord cu voi, daca copilul vrea sa invete litere, cifre atunci lasa-l, dar nu-l forta, mai ales la varsta asta – nici macar 3 anisori n-au!!!
Zilele trecute, asa cum am mentionat am vizitat un Montessori School – totul foarte frumos, curat, programa foarte incarcata, totul axat pe INVATAT, matematica, geografie istorie, limba franceza, muzica … anyways … nu era o jucarie normala, care pur si simplu, sa fie ptr. joaca, un simplu camion, care nu canta alfabetul, sau sa nu numere !!!
Fratilor au nici 3 ani de zile --- sa-I mai lasam sa copilareasca atat cat mai pot.
Nu l-am inscris, cel putin nu acum ptr. urmatorul an – are timp sa faca scoala serioasa mult mai incolo. Acum vreau sa invete prin joaca, prin placere si fun.
Taxa lunara lumea spune ca e mare … ca e cea mai grozava … Montessori Academy him (una peste alta era chiar putin mai mica la cat platesc eu la ora actuala ptr. daycare-ul lui Patrick) dar nu numai banul (taxa) e ceea ce clasifica o scoala. E ceea ce simti tu ca parinte ca e cel mai bine ptr. copilul tau in acel moment, la acea varsta in acea situatie.

Laura …….. mai traiesti ? Elisor busy, busy si fericita… Va astept…

Lucas, ce-ai rezolvat cu daycare-ul lui Matei? Ii scrisesem acum cateva zile si Laurei ca m-a intrebat de Thea (Simona). S-au linistit cat de cat….

O zi buna si multa sanatate copilasilor bolnavi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

NewMami, ti se pare tie ca am zis eu ca HS este pt toti?? Eu nu am zis asta, asa vom face noi si atat, cat suntem in germania.Fiecare face cum crede, bineinteles.Si DA sunt impotriva scolilor religioase, nu imi place indoctrinarea religioasa...in rest Montessori mi se pare super, eu nu am zis ca Montessori e aiurea.
Edit sa spun ca si Waldorf imi place :) , pacat ca nu avem aici unul din astea 2.
Edit 2 .Nu stiu daca sti dar eu nu muncesc si nici nu am perspective de munca aici in Germa numai daca eventual as invarti chifle la Mc la baza militara....deci eu chiar pot sa il scolesc pe Aidan acasa chiar daca poate insinuezi ca nu as fi destul de inteligenta sa o fac...eu zic sa mai citesti despre HS....

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Mersi fetelor pentru versuri v-am trimis id-ul pt mess si mailul meu.

Daneluta -si eu ma misc cum consider ca ar trebui dar bia imi mai facea un gest cred ca faza cu datul la pui ca nu o ricepeam defel, presupuneam doar.

gusta-in sfarsit ca m ai dai un semn. Ati aflat de ce avea micuta sange in urina? sanatate va doresc la amandoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro

Edit 2 .Nu stiu daca sti dar eu nu muncesc si nici nu am perspective de munca aici in Germa numai daca eventual as invarti chifle la Mc la baza militara....deci eu chiar pot sa il scolesc pe Aidan acasa chiar daca poate insinuezi ca nu as fi destul de inteligenta sa o fac...eu zic sa mai citesti despre HS....

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)




Imi pare rau, daca aia s-a inteles din mesajul meu ... n-are treaba statul acasa cu inteligenta sub nici o forma, si nici n-am chestionat in nici un fel gradul de inteligenta al nimanui. Imi cer scuze daca asa l-ai interpretat, departe de mine altfel de ganduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Mai, nu va incingeti asa de tare.

Eu sint sigura ca Adriana s-a referit la homeschooling doar pentru perioada in care sint la baza militara din Germania. Ea nu are carnet de conducere si nu se poate deplasa pe distante mari, nici nu lucreaza, asa ca de ce sa plateasca degeaba pentru o scoala daca poate sa aiba grija de Aidan acasa.
Eu stiu ca ea are foarte multa rabdare cu Aidan, nu ca mine (dupa vreo 30 min de jucat cu fiica-mea deja imi vine sa maninc o cutie de ciocolata ), deci poate sa il invete ea ce-i mai bine, decit cine stie ce s-o invata la scolile germane. Asta doar pentru citiva ani, pina revin in State.
O inteleg complet: fara familie acolo, fara sa vorbeasca limba germana, fara masina separata de a sotului ...

In legatura cu ce stie fiecare copil, cind si cum a invatat asta, cred ca depinde de fiecare copil si de parintii lui. Eva a inceput sa numere de cind era micuta, pentru ca noi ii numaram treptele scarii care ducea la etaj, de fiecare data cind mergeam sus sau jos; si la un moment dat a inceput sa numere ea singurica. Cu literele la fel, i-am citit carti (board books, pentru copilasi, simple) de cind avea citeva luni, cu ea in brate, in rocking chair. Normal, i-am citit si carti cu animale, flori si litera corespunzatoare numelui. Le-a retinut singurica, nu am stat cu parul pe ea sa le invete. Cintecele tot asa, mereu i-am cintat cind am adormit-o, de cind s-a nascut; apoi, pe la 2-3 luni, cind ii cintam noi, a inceput sa mormaie si ea, ca si cum si-ar fi cintat singurica; dupa aceea, cind a inceput sa vorbeasca, a inceput si sa cinte in cuvinte.

Nu mi se pare corect sa se spuna ... la ce-i trebuie unui copil sa stie literele la 3 ani? Pai daca ea a retinut literele atunci cind i-am citit carti, ce sa-i fac? Sa-i spun ca sa le uite?

Adica e bine sa ne laudam ca face kk si pp la wc la 1 an sau la 1,5 ani, dar daca stie literele si numerele inainte de 3 ani sa-i dam in cap sau sa-i facem pe parintii lor sa se simta prost.

Da, Eva a stiut literele si numerele devreme, dar exista si legea compensatiei pentru toate astea. Citi copilasi au avut 2 operatii inainte de 2 ani??? Citi copilasi au facut MRI, CT Scan, Cistografie, fizioterapie pentru git si cap inainte de 2 ani? Citi copilasi au avut anestezie generala de 3 ori pina la 2 ani???

Poate asta ii place Evei, sa faca puzzle, sa "citeasca" din carti si sa ii citim noi, sa isi imagineze ca construieste case pentru printesele ei si pentru Mickey Mouse si trupa lui, sa deseneze si sa coloreze ... si multe altele. Cu ce sintem noi (si ea) vinovati ca nu se incadreaza in majoritatea care nu stie literele la 3 ani???

Si cu activitatile pe care le avem ... Cind eram mica, mereu le-am cerut parintilor sa ma dea la o clasa de pian, sa invat sa cint la pian! Innebuneam sa stiu sa cint la pian si sa dansez!!! NICIODATA nu s-au interesat de asa ceva pentru mine! Am avut de toate in moderatie, carti, jucarii, vacante, dar tot timpul am visat sa cint la pian. Mereu mi-au spus ca o sa invat sa cint la pian cind oi iesi pe banii mei; si cu dansul la fel. Acum pling de fiecare data cind ascult orice piesa cintata la pian. Mi-am cumparat un keyboard si am inceput sa invat singura, dar ce-ar fi fost daca as fi avut un ajutor cind eram mica?

De-asta e bine sa nu lasam copiii doar sa se joace in nisip pina cresc. Trebuie expusi la mai multe activitati, sa le vedem inclinatiile, ca sa le putem dezvolta. Nelia, este foarte bine ceea ce faci cu Agata; si se vede foarte mult ca ei ii place patinajul si dansul. Daca, asa cum spun unii, ai fi lasat-o sa se joace de capul ei, ce pasiune ar fi avut, ce bucurie de a realiza ceva ar mai fi avut?

Copiii nostri sint unici, fiecare se naste cu un talent, cu o inclinatie personala care trebuie adusa la suprafata si dezvoltata. De ce sa ii oprim pe toti la un nivel comun, fara valori si talente? Da-i copilului un pian si daca are inclinatie va ajunge Mozart ...



Oana si Eva (29 iunie 2005)
http://community.webshots.com/user/oanaevac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Mercedes sa fac o poza ca sa-ti arat cum sa dai la pui , eventual dau si din coada , ma rog, ma invirt ca o gaina ce sint

Mai fetelor, scuze ca ma bag, dar cred ca ne-am incalzit cam devreme si cam aiurea cu scolitul odraslelor. Mama, ce o sa mai vorbim peste vreo trei ani, daca epuizam tot subiectul pina atunci ?!
Si aici scolarizarea copiilor, se face cumva cu ochii inchisi, ca sa spun mai pe romaneste, intra toba de carte, asta daca ii scolim noi acasa, si vin acasa cu capatinele goale... Mai au si un sistem aiurea, dimineata doua ore, te duci il iei de la scoala, maninca acasa, dupa care il duci iar trei ore dupa amiaza, sa studieze, cica. Cind se mai joaca, copiii ?! Mie tot mai mult imi placea sistemul de invatamint romanesc, ala de pe timpuri, ca acum nu mai stiu cum e. Cert e ca, probabil la virsta scolii, sau cel putin cu un an inainte de a merge la scoala, va trebui sa o scolesc acasa, altfel risc sa aud "nu e pregatita sa intre in clasa intii", cum aud ca se poarta aici. Dar daca nu e pregatita, cind va fi, la batrinete?!

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Si stiti ce carti ii plac Evei cel mai mult? Cele din colectia cu Froggy, de Jonathan London; cartile de Pat Hutchins si Jez Alborough, deci nu sta cu abecedarul in brate sa invete sa citeasca!



Oana si Eva (29 iunie 2005)
http://community.webshots.com/user/oanaevac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Ca sa vedeti cit de mult ma "ocup" eu de fiica-mea, in timp ce scriam eu mesajele, ea si-a luat o cutiuta cu iaurt din frigider, a desfacut-o, si-a luat singura o lingurita si s-a asezat la masuta sa manince iaurtul!!!



Oana si Eva (29 iunie 2005)
http://community.webshots.com/user/oanaevac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

Blackpanterro, nu cred ca newmamy a vrut sa te supere. chiar am citit mesajul ei pt tine desi de obicei nu citesc decat mesajele pt toti si mesajele ce-mi sunt adresate. ai starnit un pic mamicile, dar nu in sensul rau al cuvantului. ai deschis un subiect la care nu cred ca ne-am fi gandit sa-l abordam, cu atat mai putin sa facem intocmai cu ai nostii copii. nu trebuie sa te superi. voi doi oricum luati deciziile asa cum considerati voi ca este mai bine. totusi, din moment ce ti-ai deschis sulfetul sa ne impartasesti din planurile tale, primeste si cateva pareri ale altor mame care au copii de-o varsta cu Aydan si care isi pun, la fel ca si tine, probleme legate de educatia copiilor lor. cred ca toata lumea este bine intentionata si sunt convinsa ca nimeni nu a vrut sa te supere.
Ultimele tale mesaje m-au facut sa ma gandesc la nelinistile mele...Sunt multe cand este vorba despre Ema. Stii ca si eu sunt inca acasa si am grija de puiul meu. Eu inca nu muncesc. Pentru ca stiu cum este sa fi alaturi de copilul tau 24/24 te inteleg. De multe ori ma gandesc cu groaza cum o mana de colegi de gradinita o vor invata pe papadia mea o gramada de prostii. Adesea ma tem doar la gandul ca blandetea mea din acesti 3 ani si grija mea, protectia pe care o simte acum Ema, vor fi zdruncinate cand va auzi un cuvant greu, cand va vedea doi oameni batandu-se, cand se va lovi si nu voi fi langa ea sa o mangai, cand va cere ceva, dar va trebui sa stea la rand...Nu ii putem proteja la nesfarsit. Putem doar sa intarziem momentul, dar le-am face lor rau. Sunt ai nostri, dar nu sunt ca noi..Au personalitatea lor. Sunt unici si astfel s-ar putea ca la un moment dat sa ne surpinda, sa constatam ca procedeaza impotriva principiilor in care i-am crescut. La un moment dat, mai devreme sau mai tarziu, vor deveni ei insisi. Si vor fi completi dupa ce vor dobandi experienta, dupa ce vor trai diverse situatii, dupa ce vor putea sa compare, dupa ce se vor fi bucurat, dar si suferit. Sunt foarte multe lucruri de spus, dar cred ca ai inteles deja ce vreau sa spun. Sunt lucruri care ma rod si pe mine, care nu-mi dau pace, dar mai presus de neliniste este un gand foarte clar: Copilul meu va avea libertatea sa aleaga, va trai intens pentru ca-i voi da eu drumul, dar voi fi mereu alaturi de ea, ca atunci cand are nevoie sa-i ofer si o alta perspectiva, una care sa o intareasca, sa o ajute sa mearga mai departe, sa treaca peste frustrarile prin care ne tavaleste viata. Dar atat.
Si as vrea sa-ti mai spun ceva despre noi. O spun pt ca eu stiu ca atunci cand luam decizii este bine sa privim situatia din mai multe unghiuri, sa avem mai multe perspective, sa ascultam si cum gandesc altii in situatii asemanatoare. Sunt tare mandra de mine ca am fost langa Ema 3 ani.Cred ca sunt mandra ca am rezistat atata. Nu-i usor, dar reusim orice cu dragoste. Cred ca i-a prins tare bine ca am fost langa ea. DAR nu vreau sa stric totul continuand astfel. Copilul meu are nevoie sa cunoasca lumea, sa invete sa se desprinda de mine, iar eu la fel, am nevoie pt stabilitatea mea psihica sa pasesc un pic lateral. Astfel ca, indiferent daca eu voi reusi sa imi gasesc de lucru sau nu, foarte curand Ema va merge la gradinita. Si daca nu-mi gasesc de lucru Ema tot va merge la gradinita. Si crede-ma ca nu dorm noaptea gandindu-ma la tot ce-mi spun bunicile si bonele prin parcuri referitor la gradinite. Nici pentru noi nu a fost roz. Nicaieri in lumea asta nu este perfect. Si daca ar fi perfect, cred ca ar fi cumplit! Astfel crestem, astfel deprindem abilitati de viata independenta, astfel ne maturizam, si in fata unei probleme gasim solutii proprii pentru depasirea ei.
Nu cred ca este o greseala sa-l educi acasa. Presupune multa daruire si sacrificiu, implicare si dragoste din partea mamei. Esti de admirat. Aydan este acum prea mic pt a putea sa-ti spuna el ce l-ar face mai fericit in viitor...sa petreaca cu mami atata timp, sau sa invete viata si de la altii, chiar daca nu sunt pe placul mamei lui. Acum este firesc ca tu sa fi cel mai important om de pe pamant pentru copilul tau, tu esti protectorul lui, tu esti zana cea buna.Toate nevoile copilului tau de 3 ani sunt satisfacute cu ajutorul tau. Ce m-a tulburat pe mine din mesajele tale si m-a determinat sa-ti scriu este ce am simtit printre randuri. Am simtit, ca vrei sa-l privezi de cateva aspecte ale vietii, iar acest lucru ma sperie un pic. Nu te cert, nu incerc sa te conving, dar m-ai facut sa ma gandesc la un basm de fratii Grimm, Rapunzel se numeste. Chiar azi ii citeam Emei povestea si ma gandeam ce marunta poate sa fie lumea daca nu o strabatem pe toata...

Toate cele bune si ale harului!

Mergi la inceput