Copiluti de mai-iunie 2005 (69)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

fetele, nu am citit din urma ca traversam o perioada naspa. Am scris la parintii intreaba.. uitati aici sa vedeti si voi prin ce trecem:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117831

Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE IANUARIE 2008 cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Corneliaaaaa! Sa facem un club!

Eu in prostia mea parca sunt paralizata nush ce dreq astept, mi-e tarsha sa merg inainte de perioada oficiala de inscrieri si ma dau de ceasu mortii ca principiile ca principiile dar alt motiv pe langa ele pentru care nu-mi place sa dau spaga este pentru ca MI-E RUSINE!!! Spuneti si voi! Asa ca fara sa recunosc cu voce tare, pana la acest mesaj, astept in liniste sa ma duc normal cum zice la lege cand incepe perioada de inscrieri si sa zambesc frumos fara sa dau ciubuc. Desi pe undeva sunt aproape sigura ca asta nu inseamna altceva decat ca nu o sa gasesc loc nicaieri


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Androix, pai tocmai de asta am scris: poate mai invata si altii cu principii si rusine de rusinea altora (cunosc sentimentul) cate ceva.

Cornelia

Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

'neatza mai pe la prinz!

Eu stau si bolesc azi acasa, raceala asta m-a pus jos, ma doftoricesc si sper sa ma pun pe picioare. Azinoapte mai mult n-am dormit, ca am avut temperatura si frisoane.

Cristina, ma bucur tare mult ca ne-ai scris!! M-am gandit de multe ori la tine, nu erai intr-o stare emotionala prea buna asta vara cand ai scris ultima data. Cred ca am scapat linkul cu pozele Caterinei, ma duc sa mai citesc inca o data.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Buna

Ieri am trait cu impresia ca e joi pana m-a trezit olandezu ca totusi e miercuri si eu m-am plans prea devreme la voi.Acuma astept penalizarile de rigoare.

Sincer v-am citit dar chiar nu am nimic de zic ca nu stiu ce pot zice.

Danelutza numai plange ca nu zice fata cum o cheama ca fiicamea mai nou e Mega Mindi si asa continua toata ziua .

Cornelia legea banului si a cadourilor merge peste tot.

Androix eu zic sa te duci sa vezi ce si cum.

Andutzy eu zic sa il lasi in continuare sa ii explici ce si cum si poate poate.Aici o fetita a plans o saptamana la gradi iar acuma o da pe masa afara.Adevarul ca e foarte greu pentru ei sa se obisnuiasca.Eu zic sa ii explici ca tu mergi la serviciu si tot asa si poate intelege.Alt sfat nu am.

Sa va zic ultima ispravata a domnisoarei.In camera ei s-a asezat la geam(inchis) si s-a apucat sa tipe ajutor de au iesit vecini in strada si eu eram in camera si ma uitam la ea ce prostii ii trece prin cap ,pana unu din vecini a batut la usa si eu am coborat calma si omul imi punea intrebari ce ii fac copilului de striga dupa ajutor.I-am zis ca nimic si l-am invitat sa intre si sa vada si a ramas uimit cum domnisoara si-a urmat circu in continuare si nu a deranjat-o ca avea spectatori.Asa ca cuminte copil mai am maine poimaine vine politia la usa.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Gusta, asta imi aminteste de cumnata-mea aia mica, pe la 3 ani tot suna la politie sa vina la ea acasa LOL .Saraca soacra-mea mereu trebuia sa dea explicatii sa nu plateasca amenda.Acum are 5 ani nu mai face din astea :)

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

‘Neata!
Brr, ce disputa ! Mi-a picat fatza cand am vazut cat ati scris… dar am citit tot, si n-am nimic de adaugat. Intr-adevar, s-au rastalmacit niste afirmatii, si s-a cam taiat firul in 16 (nu de o singura persoana, ci in general, ca bulgarele de zapada care o ia la vale)... Uitati aici pentru toate fetele care au scris, s-au scris lucruri interesante, si foarte constructive. Imi pare tare rau ca s-au incins un pic spiritele, dar mai mult ca sigur nimeni n-a avut intentii rele, iar faptul ca alegem sa scriem pe un forum public, dupa parerea mea, ne da din start o aura de laudarosenie

Monule, daca poti gasi link-uri la carticelele alea, da-mi si mie, pls, pe yahoo messenger... sau trimite pe contul comun, daca zici ca astia de aici ar considera-o reclama.
Cristina Mynicegirl, bine ai revenit ! Am aruncat un oki si pe poze, si m-ai dat gata… Felicitari si casa de piatra ! Scuze ca te intreb ca prostul, dar ai cumva o sora geamana ?
Androix, vrei sa zici ca ai plasat pisica purecoasa ?
Loreen, asa laconica ?
Danelutza, si ce daca nu pronunta bine toate literele ? Baiatul prietenilor nostri vorbeste ingrozitor, dar e destept foc, si nazdravan de uneori imi vine sa ma arunc de la etaj Exemplu de stalcit cuvinte: “Lola” (cateaua lor) este “Uoua” Intr-adevar, e tare enervant sa stalceasca cuvintele, sa spuna literele aiurea, dar in ultimele luni si-a imbunatatit mult si vorbirea. Pana la vara (cand o sa aiba 3 ani jumate) sper sa vorbeasca corect.
Nelia “Nervii tai nu sunt corecti” Zi-mi si mie, pls, cum se zice in franceza, e bestiala traducerea !
Andutzy, chiar nu stiu ce sa iti spun… dar iti spun din proprie experienta ca in scurta perioada cand am fost la gradi am avut un coleg care plangea de dimineata pana la pranz, in continuuuuuuu. Eu, atunci, chiar ma intrebam in sinea mea de ce mama-naibii o fi plangand copilul acela… Imi amintesc limpede cum il vedeam ca plange, si nimanui nu ii pasa… Probabil se obisnuisera cu el asa. Acum mi s-ar parea sfasaietor sa vad un copilas mic plangand atata vreme. Daca tu zici ca te “cheama” la apel, inseamna ca Dragos e oleaca santajist, ca orice copil de 3 ani…
Androix, Cornelia, eu am trimis-o pe soacra-mea cu “darurile” , dar am inteles de la colegele de serviciu ca pe tot parcursul anului va trebui sa le car sarsanale educatoarelor Andreea, gaseste-ti mama draga o pila si du-te inainte de inscrieri. Ma gandesc ca daca, pentru inceput, ii duci doar o cutie de bomboane sau de cafea, nu are ce sa zica… Nu mai sta !

Gabitza, multa sanatate !

Gusta, ce nazdravana Mara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Chris, da ma astept sa ma ajunga blesteme puricoase. Am avut intentii mai mult decat onorabile s-o duc la vet s-o injecteze cu ceva sa scape dar a fost din scurt. Familia resp. sta pe langa buftea iar femeia mea nu ajunge foarte des la ei, in seara aia trebuia sa mearga si tot atunci a luat si matza, probabil as mai fi asteptat alte cateva luni daca n-o dadeam atunci. Asa ca n-a mai fost timp


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Andutzy, majoritatea copiilor plang. Vad ca ai desus si singura ca de fapt el speculeaza faptul ca daca plange, educatoarele te cheama.

Nu am mare experienta, dar parca e prea putin timp, sa ca se planga educatoarele. Daca ar fi trecut cele doua saptamani "obligatorii" de adaptare, mai ziceam. Dar chiar si asa... La Maria in grupa au fost 2 baietei care au plans doua luni, zi de zi. Nu doar la despartire, ci mai tot timpul. La un moment dat s-au oprit . Nu stiu cine rezista ca parinte atata timp, dar unii nu au de ales.

Eu in nici un caz nu as renunta acum. Repet: lasa-i macar 2-3 saptamani de acomodare. Apoi, daca plange in continuare si vezi ca sufera, te poti gandi la o pauza.

Pe Maria am dus-o la 2 ani si am retras-o dupa doua luni. Ea nu plangea decat putin, dar suferea foarte mult si era mai mult bolnava. La momentul respectiv pentru noi a fost cea mai buna decizie. Peste un an nu am mai avut nici o problema cu ea. Nici macar un bazait dimineata. Acum s-a mai smecherit si se mai da bolnava ca sa o tin acasa, dar nu ii merge si in final se duce cu drag.

Daca nu s-a inteles nimic, vroiam sa spun ca e tot cam acelasi lucru ca si cu tipul de educatie , fiecare parinte face cum simte ca e mai bine pentru copilul lui. La un moment dat trebuie sa faci niste alegeri: unele dintre noi au inceput serviciul foarte devreme (din diverse motive: materiale sau nu) si au suferit lasandu-si bebelusul acasa, fiind constiente in acelasi timp ca asa e cel mai bine pentru toata lumea. Asa e si cu gradinita. Unii parinti sunt pregatiti mai devreme, altii mai tarziu sa isi "inregimenteze" copilul, dar eu nu cunosc nici un caz de copil care sa nu se acomodeze pana la urma.

Sa imi reamintiti la toamna ce am spus acum , ca sigur ma asteapta vremuri grele

Androix, acum am citit de pisica . Si da-i apa la soricei, ca mi-a tras si mie motanul meu o privire din aia cu putin timp inainte sa isi ia lumea in cap.

Edit: ce de fete zambitoare

Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Venim de afara unde e un vant ce iti taie pielea...am stat vreo 30 min sa inghetam bine si Aidan imi zice mami I've got cold hams LOL LOL el asa isi numeste pulpele de sus, hams(sunci) LOL

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput