Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (109)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Am investigat chestiunea cardului, care este pe plus din decembrie. Numai ca mie mi-a fost refuzat in repetate randuri la plata, chiar saptamana trecuta mi-a zis fonduri insuficiente. Nu mai pricep nimic.

Cecilia, mamica obosita. Si al meu vrea mereu atentie, nu stiu ce sa iti mai zic.

Papanash, bine ca nu e nevoie de operatie.

Greyeras, e bine ca acum sunteti spre bine. De la ce a fost? Ce diagnostic?

Yaia, Andrei a avut 2 sapt in care nu a vrut sa faca nimic, nici o rasucire, nici sa duca piciorul la gura, ma si ingrijorasem, ca facuse pana atunci. Acum e iar in forma. Au si ei perioade de stagnare.

Melania, si eu il pasez la greu, la mama, la socrela, sau chiar bonei. Vad ca s-a obisnuit acum cu ea. Dar tot dificil e.

Sabina, multa sanatate tuturor, iar tu sper sa scapi sa nu te imbolnavesti. Azi am trecut cu mansina pe acolo pe la tine cu niste treaba, uitasem ca sunteti bolnaviori si ma si asteptam sa va vad iesind la plimbarici.

Ma duc ca Andrei ma pedepseste pentru separare.


Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Alinsh, nu am slabit deloc! slabisem la 69...am mancat acum haotic din cauza de copii bolnavi si am oiar 70. Dar din cauza tunsorii mi se vede si mie gatul care e destul de lungut, si cum am capul mai micut....e ca si cum as fi mai sla , dar din pacate, nu sunt.
stiu cum e.Cand sunt obosita mananc de sparg

eu cred ca la 5 luni jumate poti incepe cu cereale,,da cica nu seara. Americanii le dau dimineata.daca ii dai seara, teoria mea e ca nu o sa mai suga asa de bine, si o sa vrea sa recupereze tzitzi noaptea.
ia zi-mi, cum decurge zi la voi? de cate ori se scoala noaptea?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Roxana multumim pt grija. Hai sa raspund acum, desi sunt depasita rau de situatie.
Cu bubitza- nu s-a rezolvat mare lucru, a tot supurat si mi s-a tot spus ca betadina+comprese cu rivanol vor rezolva problema. Au rezolvat-o in proportie de 75%. In urma cu 3 saptamani am fost la Is, la dr care l-a operat. L-a ciupit acolo intr-o parte, a zis ca infectia e in stratul superficial al pielii, i-a recoltat si l-a curatat. Atunci am zis ca se vindeca, insa dupa o saptamana a facut un punctisor de puroi la celalt capat al inciziei, unde nu fusese curatat.
Nu mai zis ca am aflat ca eram in eroare totala. Baiatul nu avut niciodata stafilococ acolo in abcesul ala(ci doar stafilococie pe piele), a avut E. Coli. Si acum la cultura tot E.Coli i-a iesit.
Am sunat sa vb de tratament, cica nu e cazul, e prea mica infectia acolo, insa sa vin cu el cand colecteaza mai mult, sa-l reincizeze in ambulator.

Cu dermatita- am fost la Roman la ai mei de 1 martie, si acasa, dupa 2 zile a facut iarasi 3 pete de dermatita, de la apa dura, bineinteles. I-am uitat gelul de spalat acasa si l-am spalat cu apa simpla, nu am vrut sa-i bag alt sapun. Asta ca sa-mi fie invatzatura de minte.
In concluzie, sunt depresata rau. As vrea sa-l invat pe al meu sa se adoarma singur. Am vrut sa aplic metoda Ferber, insa m-am ales cu baiat suparat, nu vrea sa-mi mai vorbeasca, nu mai gangureste prea mult... Of, of, cred ca daca nu are de ce se agata, gen bibe/suzeta, nici n-o sa reuseasca. Si cred ca depinde cum e tratat din prima luna.

Bine ca ti-a mers azi din plin si mai ai si bani in plus pe card. Se cere o partida de shoping?



Alinus de Iulius Teodor (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by afibebe

la inceput am folosit cereale de la Milupa, acum i-am luat 3 cutii de la Nestle.
ii plac.insa vreau sa stiu de ce esti impotriva lor.ce ai citit???





AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

mai cauta pe google sa vezi si articole din presa



Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

hihihi. N-am mancat dulciuri si am slabit un kil jumate



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

quote:
Originally posted by Sabina

hihihi. N-am mancat dulciuri si am slabit un kil jumate



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




am crezut ca te-ai suparat si am sters intrebarea....
da' m-ai distrat !

Mama de papanash Andreiutz ( 02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Sabina, pai daca nu le introduc seara, degeaba le mai dau. Intr-adevar, cum bine spun si americanii, cerealele se dau dimineata pt ca aduc organismului un aport mare de energie. Insa dupa cum stau treburile pe aici cu bebelusii care primesc cereale seara, si unii dintre ei dorm chiar bine noaptea, sunt tentata sa incerc sa-i dau seara. Insa exista si varianta sa se energizeze si sa se foiasca toata noaptea, sau se poate sa le fie sete... nu stiu, mai vad dupaamiaza si cat a luat in greutate. Cat ar trebui sa ia bebe, minim, in luna a6a, ca sa fie ok sa continui numai pe laptic?

La noi ziua decurge cam asa... se trezeste intre 7-10 dimineata. La trezire nu vrea sa suga deloc.(pai da, ca e satul de cu noapte) Papa abia dupa 30 min-1 ora. Apoi papa la fiecare 1-1.30 ore. Cand iesim la plimbare papa dupa 3 ore. Ziua are 2 reprize de somn, una de 3 ore si una de max 2.
Seara ma tzitileste la greu, la 22-22.30 adoarme si papa apoi alternativ la 1,30-2 ore. Doarme doar 1,30min dupa ce suge din sanul mic, caci nu prea are tragere de inima.



Alinus de Iulius Teodor (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Alinush ce mai trageti si voi cu pielicica! Offf, offf. Si stai sa te intreb si eu pe tine ca vad ca si al tau suge in disperare. Zici ca noaptea suge la o ora jumate, doua, da? Sa inteleg ca suge in somn (in somnul lui, ca de al tau se cam alege praful in conditiile astea), de zici tu ca "se trezeste" dimineata intre 7 si 10? Sau mai are vreo repriza de somn mai zdravan pe noapte! Stiu si eu ce simti de vrei sa bagi cerealele seara! La fel ma gandeam si eu. Intre timp, mi-am amintit ca am facut aceesi chestie la fetita mea si a trebuit sa renunt din motiv de crampe si trezit si mai des noaptea. Dar cum speranta moare ultima, o sa incerc si la Razvan, poate merge la el treaba!
Sabina, numai pe mine nu ma credea lumea ca de al nesomn, oboseala si copii bolnavi nu ma puteam mobiliza sa slabesc (asta ca sa nu spun ca am pus pe mine). Cum am avut si noi un ragaz, am inceput si eu sa mananc mai normal, am iesit afara cu ei si parca am inceput sa vad si eu o perspectiva de subtiere (ma incurajez singura. )

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Alinus, si sotul meu a zis la fel, ca daca am gasit bani pe card ar fi trebuit sa merg la shopping. Dar nu am chef. Am fost afara cu baiatul si m-a luat ditamai durerea de cap de la soare, asa ca acum l-am lasat cu bona afara si eu ma apuc de sport. Ca tot vorbiti voi de slabiri, eu revin la dvd-urile mele. Legat de dermatita, si eu cred ca apa dura e de vina, si la noi tot asa calcaroasa este. Nu stiu ce sa zic de puroiul cu pricina, parca nu se mai termina si la voi si nu inteleg de ce nu dau ei un tratament ca sa rezolvati pentru totdeauna, ma tot gandesc la el mititelul ce sufera.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Nana ce face fluturasul? A papat mai bine azi?

Sanatate bebeilor bolnaviori!

Puppi a dormit azi doar 15min in parc si acum dupa laptic a cazut rapusa, dar sper sa doarma ceva mai mult.

Cu slabitul...m-am abtinut de la absolut orice dulce, fainoase, sucuri. Am baut (si mai beau inca) numai ceai verde indulcit cu zaharina ( cca 1,5l/zi) si am mancat intr-o zi acelasi fel ( ex: branza, carne, salata, peste, legume, orez). Oricum ma asteptam la mai mult, mai ales ca-n ultimul timp nu se mai misca deloc acul cantarului desi tot asa mananc. Oricum cele 8kg care sunt inca in plus cred c-o sa ramana, dar incerc sa fac si ceva misca cat de curand (prin aprilie). Aa, si eu cand alaptam m-am ingrasat 1-2kg, dar si rupeam frigiderul. Iar dulciurile erau nelipsite.
Si cine spunea, o secunda pe limba si o viata pe coapse (Tomasa parca).

www.youngnutrition.net/member/tickers/96168/ticker2.png[/img][/url]" target="_blank">
Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput