VACCIN ANTIRUJEOLIC vs ROR( priorix)

VACCIN ANTIRUJEOLIC vs ROR( priorix) | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

Deschid acest subiect aici si nu ma adresez celor care posteaza la "totul despre vaccinuri"pentru k as vrea un raspuns mai rapid caci in urmatoarele cateva zile trebuie sa luam hotararea ce vaccin sa alegem: ROR-ul sau doar antirujeolicul.I-am spus medicului pediatru k imi este teama de ror k am citti numeroase lucruri ingrozitoare despre reactiile adverse iar ea m-a sfatuit atunci sa facem doar antirujeolicul. Am cautat informatii despre acesta da nu am gasit nimic. ma puteti ajuta?
mentionez k darius are 1,3 ani .

Madalina29
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Fiica-mea a facut Priorixul acum 3 ani jumate cand nu era in schema obligatorie.Singura reactie adversa a venit dupa ,cred,9 zile cand a facut o forma foarte-foarte usoara de rubeola.Mentionez faptul ca ea a facut febra dupa fiecare vaccin.Multi copii n-au avut nicio reactie la Priorix sau la celelalte.
Parerea mea este sa faci Priorixul pentru ca este si impotriva oreionului care i-ar putea crea ceva probleme copilului tau daca face o forma grava ,nevaccinat fiind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Amandoi copiii mei au facut Ror-ul la 1 an si 1 luna. La cel mare nu era in schema, dar l-am cerut eu. La cel mic am refuzat antirujeolicul de la 7 luni (de asta stiam ca poate da reactii urate + ca are eficienta scazuta, motiv pt care oricum trebuia facut iar la 1 an si un pic) si am facut doar ror-ul. Nici unul nu a avut nici-o reactie la ror.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

madaluta , marturisesc ca a fost sg vaccin la care m-am dus cu teama in suflet ptr ca auzisem de o multime de reactii adverse ( rro) . suntem in ziua 8 dupa vaccin . pana acum nici o reactie adversa , Doamne ajuta sa fie ok si la noi si la toata lumea !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Madaluta,acum vad ca esti insarcinata.Stiu ca daca Darius face rubeola si tu nu ai facut si te pricopsesti cu asta,s-ar putea sa fie afectat bebeul din burtica.Nu stiu insa daca la o sarcina avansata o eventuala rubeola ar cauza problema.Intreaba medicul ginecolog.Daca tu esti sigura ca ai facut rubeola in copilarie,este OK,zic eu dar vorbeste intai si cu medicul tau ginecolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

quote:
Madaluta,acum vad ca esti insarcinata.Stiu ca daca Darius face rubeola si tu nu ai facut si te pricopsesti cu asta,s-ar putea sa fie afectat bebeul din burtica.Nu stiu insa daca la o sarcina avansata o eventuala rubeola ar cauza problema.Intreaba medicul ginecolog.Daca tu esti sigura ca ai facut rubeola in copilarie,este OK,zic eu dar vorbeste intai si cu medicul tau ginecolog.

eu am facut analizele si am anticorpi pt rubeola, deci inseaman k am facut-o in copilarie. si oreionul l-am facut sigur pt k eram in liceu si tin minte.Nu stiu insa rujeola dc am facut-o si dc am anticorpi...Mama mea mi-a zis k am facut "pojarelul" , nu pojarul..dar ma rog...eu mai mult ma tem pt sanatatea lui darius, caci eu si bb ne putem izola la o adica.

Imi este frica nu de reactiile adverse generale, ci de acelea particulare care pot aparea mult mai tarziu, de aceea nu stiu ce hotarare sa iau si pe care sa aleg.
E prima data cand aud k un medic recomnada doar antirujeolicul si nu ROR-ul...
Chiar nu stiu ce sa fac....

Madalina29
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Adelina a facut Priorix la 1 an si 1 luna, n-a avut nici o reactie adversa dupa vaccin. Antirujeolicul e doar pentru rujeola pe cand Priorix-ul sau ROR-ul e pentru rujeola, rubeola, oreion.
Eu as alege Priorix, dar fiecare face cum crede ca-i mai bine pentru copilul ei.



Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Chiar nimeni nu a facut doar antirujeolicul???

Madalina29
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Nu cred ca a mai facut cineva doar antirujeolicul deoarece Priorix-ul sau ROR-ul e in schema obligatorie de vaccinare acum si nu se mai face antirujeolic(simplu) decat in camapanii de vaccinare in cazul epidemiilor de rujeola. Antirujelocul de poate face de la 8-9 luni, ROR, doar dupa 1 an.



Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

quote:
Nu cred ca a mai facut cineva doar antirujeolicul deoarece Priorix-ul sau ROR-ul e in schema obligatorie de vaccinare acum si nu se mai face antirujeolic(simplu) decat in camapanii de vaccinare in cazul epidemiilor de rujeola. Antirujelocul de poate face de la 8-9 luni, ROR, doar dupa 1 an.

--------------------------------------------------------------------------------
Alina cu Adelina (31.08.2006) & Dragos (11.04.2002) poze

Pai orare pediatra mea nu stie chestia asta? de ce oare mi-a recomandat doar antirujeolicul...?


Madalina30
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Madaluta, nu stiu ce sa zic, am spus ce stiu eu. Nu stiu de ce ti-a recomandat pediatra antirujeolic si nu ROR.




Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput