Paste de tot felul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Ramona eu fac paste cu nuca. Fierb pastele (nu conteaza forma, doar spaghete sa nu fie) le scurg. Cit sunt inca fierbinti arunc niste unt si amestec sa le "unga" nitel apoi pun nuca macinata si amestecata cu zahar in prelabil (dupa gust).
Sunt favoritele mele dar le fac rar

Si mai fac budinca de paste cu ricotta cheese si stafide. Si cu mac suna bine mai ales ca's fanul macului. Cred ca trebuie macinat ca pentru cozonac, ca asa bobul intreg nu are savoarea celui macinat, zic io acu sa vedem ce zice Ocebine.





Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Da, macul trebuie macinat...

Mama mai face un soi de budinca din paste...paste gen angel hair (foarte subtiri) peste care toarna o compozitie din ricotta si farmer's cheese, ou, coaja de lamiie, zahar si vanilie...amesteca si baga la cuptor pina se rumeneste...



Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Spune-o pe aia cu ricotta, ca suna bine!
Cu nuci am facut si eu mai demult, dar nu mai stiam exact cum... Zici ca-i cine stie cit de complicat!
Bunica le mai facea si cu gem. Erau OK, dar cu nuca sint mai bune.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Sper ca cu mine vorbeai

Budinca de paste cu brinza.
O cutie mare de ricotta cheese (in ro faceam cu brinza de vaca)
O cutie de paste (500gr)
2 oua, zahar dupa gust (cam 200 gr :) eu o fac la ochi ca o fac de mult tare si oricum ai grija sa nu pui prea mult zahar daca pui si stafide)
stafide - 1 cup, scortisoara.
Se fierb pastele si se scurg. Intr-un vas mare se amesteca pastele cu brinza, zaharul, ouale, si restul de mirodenii.
Spray-ez cu PAM :) tava de yena in care fac si lasagna (cam 30*40) in care se toarna compozitia. Se da la cuptor la foc potrivit cam 35-40 minute, sa se aureasca deasupra, dar ai grija sa nu o tii prea mult ca se usuca deasupra.

Edit ca am scris cu picioarele ....
Reteta cu mac are de asteptat pina ma intorc din ro ... trebuie sa-mi aduc masina de macinat mac ca in altceva nu stiu prin ce as putea sa-l macin.





Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Suna bine. Nu iese prea uscata? Ma gindeam ca poate-i prinde bine un pic de lapte. Mama face placinta asemanatoare si cred ca pune lapte.
Macul nu merge si la risnita de cafea?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Nu, nu se usuca de aia trebuie sa pui brinza din belsug ... adica o cutie de aia mare de 900 gr. Iar mai mult de 35-40 de minute sa nu o tii si eventual sa o acoperi cu folie de al imediat ce ai scos-o din cuptor si sa o lasi asa citeva minute. Eu o fac in mod curent si iese buna. Chiar am sa fac una ca am o cutie de ricotta pierduta prin frigider. Fac poze si pun

Iar risnita de cafea nu am




Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Ramona iaca si pozele promise ... am reusit si am facut ieri iar pitica mea a fost tare incintata ... ei ii place mult. Ieri am adaugat si niste caise taiate prinea, credeam ca o sa fie interesant dar surpriza mi le-a dat fata deoparte pe toate Iar dupa ce o scoti de la cuptor o acoperi imediat cu folie de al si asa se pastreaza bine si nu se usuca deloc chiar devine moisture (nu stiu cum zici mai bine in ro ... "umeda" ???)

http://good-times.webshots.com/photo/2236902990100242644vlHNIH

In poza urmatoare vezi budinca si in sectiune :)




Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Yumm... Arata foarte bine. De fapt m-am delectat cu tot albumul de creatii culinare. L-am pus pe slideshow si acum mi-e foame!
Mai ai acolo niste paste, cred ca si gnocchi, nu?
Ai scris undeva reteta de tort cu mere (sau pere, ce sint alea?). Arata tare bine, la fel si prajituricile dinainte de pastele cu brinza.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Paste cu creveti
(este o reteta deosebit de delicioasa)

4-5 catei usturoi
20-24 creveti mari (jumbo) curatati
2-3 zucchini sau squash
1 lingurita busuioc uscat sau proaspat ( e si mai aromat)
3 lg. ulei de masline
spaghete pt. 2-3 portii
sare, piper dupa gust
1 pahar vin (optional)
4 rosii mari taiate cubulete

Se prajeste usturoiul tait feliute in uleiul de masline
Imediat dupa aceea se adaugta crevetii si se coace vreo 3 min la foc mic cu tigaia acoperita. Se adauga dovleceii (zuchini) taiati cubulete si eventual se mai adauga apa si se cace la foc mic cu tigaia acoperita.
Dupa 5 min se adauga vinul (sau apa) si busuicul si se lasa sa se fiarba.
La sfirsit se adauga rosiile taiate cubulete (sau o conserva de rosii taiate cubulete) se mai fierbe 2-3 min si se amesteca cu apstele fierte in prealabil.

Sosusl trebuie sa aiba ceva zeama cind stingeti focul.
Este o reteta extraordinar de gustoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

mi-am salvat retele voastre ! multumesc .

eu am facut azi paste cu sos mexican ( d ela borcan ) am mai adaugat ceapa, bulion facut in casa, ciuperci de la congelator , oregano ...au iesit o bunatate !!

macul se poate macina cu masina electrica de cafea , doar cateva secunde :)

multumesc de retete!!!
D

Mergi la inceput