sfaturi pt o viitoare mamica singura

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Acum ma bucur ca am ajuns acasa,din cauza iminentei de avort am fost internata 6 zile la spital si am facut tratament ,m-am saturat de injectii si pastile,dar macar stiu ca sunt pentru puiutul meu.Inainte sa ma internez l-am chemat pe tatal meu si i-am spus ca sunt insarcinata ca sa nu ma culeaga in caz de ceva de prin spital.M-a vizitat o singura data in spital ca sa-mi spuna cat de proasta sunt si ca ar fi bine sa nu-i mai vizitez,eu oricum ma asreptam la asta din partea lor dar atunci in spital mi-a facut foarte rau vizita si discutia.Acum ma simt foarte bine stiu ca nu ma pot baza decat pe mine si ca imi iubesc copilasul din toata inima asa ca orice ar spune toata lumea eu sunt cu sufletul impacat ca nu am facut avort.
Tigermum eu dupa ce am trecut prin atatea nu cred ca merita vre-un barbat iubit,sunt femei care intalnesc barbati potriviti care le iubesc si respecta dar din ce-mi spui nu cred ca este nici cazul tau si nici cazul meu.Nu are rost sa o faci pe-a salvatoarea cu nimeni,mai ales ca asa cum ai vazut si tu ca atunci cand ai si tu nevoie de ajutor si sprijin ai parte de exact opusul,acum indiferent daca am gresit s-au nu ca am pastrat copilasii datoria noasra este numai si numai fata de ei,ei sunt singurii care chiar au nevoie de ajutor protectie si iubire si dupa cum vezi si tu numai noi suntem cele care avem inima pentru ei care inca de la inceput au fost condamnati la moarte si pedepsiti pentru greselile noastre.
Cand mai suferi de tristete si singuratate,s-au cand mai esti alungata si judecata de altii gandestete ca tu lupti pentru un ingeras si ca esti singura care il poate apara asa ca fa-ti curaj si tinete tare,roaga-te la Dumnezeu si spera ca totul o sa fie bine,tu aduci o viata pe lumea asta si indiferent cum o sa fie viata lui tu sa fii cu inima impacata ca ti-ai facut datoria de mama pe care chiar Dumnezeu ti-a dat-o cand a pus bebelusul in burtica ta.
Multumesc Nicoll-mada si Anca-Vlad pentru mesaje este frumos sa vad ca sunt oameni cu care pot vorbi si impartasi din griji si bucurii,va trimit multe ca o mamica fericita ca e copilasul ei bine,iar tu Tigermam sa ai grija de tine si copilasul tau ca o tigroaica!!!
Pupici la toate mamicile de ingerasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Buna Dana!Ma bucur ca ai depasit faza de iminenta si acum totul este bine!Sa dea Dumnezeu sa nu mai aveti probleme,sa fiti sanatosi si sa va puteti bucura unul de altul si de aceste clipe unice!Sa-ti aduci aminte ca ceea ce traiesti acum si mai departe nu vei mai trai nicodata.Chiar si la o viitoare sarcina.Fiecare este unica in felul ei,dar prima sarcina este PRIMA!Eu cel putin asa am simtit,desi imi iubesc la fel ambele fetite.
Cat despre discutia cu tatal tau sunt convinsa ca te-a marcat,dar sa nu pui cu adevarat la suflet,da-le timp sa se obisnuiasca cu ideea.Eu cred ca mai devreme sau mai tarziu isi vor schimba opinia.Tu sa fi puternica pt tine si pt puiutul tau si indiferent ce vei face sa urmaresti in primul rand sa va fie bine voua.Apoi ceilalti indiferent cine vor fi ei.
Si sa sti ca este important sa-ti fie bine si tie,numai asa ii va fi bine si micutului.
Iar in ceea ce ma priveste voi fi aici ori de cate ori vei avea nevoie .Sa vorbesti cu cineva,sa intrebi ceva sau ce vei avea nevoie,daca pot o voi face din suflet.
Va pup pe amandoi si va doresc sanatate multa,multa!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Nicoll-mada nu mi se pare corect ca eu sa astept ca un catel la usa sa treaca cuiva supararea,daca atunci cand esti bolnav si treci prin probabil cele mai grele clipe din viata esti alungat si dispretuit,nu am cerut mila s-au ajutor ci doar rabdare sa lamurim lucrurile cand ma pun un pic pe picioare.Acum nu doresc decat sa nu mai am de-a face cu nimeni,daca la necaz si durere m-au alungat de ce sa impartaseasca bucuria cu mine.Iminenta de avort nu trece iei doar tratament ca sa nu se intample raul,toata sarcina va trebui sa nu fac efort ,sa nu ma stresez,sa iau pastilele si sa merg des la control.
Acum a mai aparut o complicatie, la spital cand mi-au facut analizele au depistat ca am Rh-ul negativ desi eu facusem la o policlinica Rh-ul si iesise pozitiv,azi trebuie sa merg la centrul de transfuzii sa fac a treia oara Rh-ul sa vad care e pana la urma.
Stii ca daca am Rh-ul negativ si eu faceam avort cum ar fi vrut toti eu nu mai puteam avea copii(la noi cand se face avort nu se cere Rh-ul ca analiza ca sa se poata face imunizarea in caz de nevoie)Ma condamna toti ca am ales sa am un copil,dar daca eu ramaneam fara posibilitatea de a avea copii ma ajuta cineva s-au ii pasa cuiva,tot pe mine cadea vina, asa ca n-au decat dispara din fata mea toti cei ce erau gata sa ma sacrifice si pe mine si pe copilul meu ca sa nu se simta incomod.Fiecare om e dator sa aiba grija de viata lui si sa gandeasca pentru el ca macar asa daca face o greseala stie ca a facut-o el nu ca l-au nenorocit altii.Acum puterea,credinta si speranta mea este in Dumnezeu care singur a avut grija si mila de mine si copilul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Se pare ca iar m-am ales cu un mic concediu la spital,intradevar Rh-ul meu este negativ,am facut dozarea de anticorpi si nu sunt prezenti asa ca e bine,din ce am vorbit cu tatal copilului se pare ca sotia lui are de fapt trompele infundate cica a descoperit recent(adica asta vara) si eu aflu abia acum, oricum nu e treaba mea si din cate stiu se poate trata.
Ma simt cam singurica ,mai sunt mamici care mai au chef de vorba ca e tare aiurea sa vorbesti de una singura,la odisee se pare ca nu m-am integrat prea bine...si nu-mi place sa ma bag in seama aiurea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

'Neata Dana!Imi pare rau ca a trebuit sa ajungi din nou la spital,dar important este ca sarcina e bine,ca nu aveti problema.In ceea ce priveste Rh-ul negativ stiu ca nu ar trebui sa-ti faci probleme nici la o a doua sarcina,cu tratament va fi bine,important este sa sti in timp,iar tu acum sti.
In ceea ce priveste relatia cu parintii tai eu tot mai cred ca in timp se va rezolva,vor depasi ceea ce simt acum.Important este ca atunci cand sunteti impreuna sa va fie bine,sa va bucurati de ceea ce aduce nou micutul in vietile voastre!
Iar relatia ta cu tatal micutului eu pt moment ma voi abtine sa o comentez,asa cum spuneam important este sa ai acea siguranta financiara,care indiferent cat recunoastem sau nu,o asigura si pe cea psihica.
Te pup si indiferent cand simti nevoia de a sta de vorba ne gasesti pe aici,chiar daca cu o oarecare intarziere.Sanatate multa!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

Draga Dana, am citit povestea ta si pot spune ca m-a impresionat. Ai in continuare grija de tine, de puiutul tau care nu are nici o vina ca apare pe lume in asemenea conditii. Si iti pot da un sfat : gandestete foarte mult daca chiar merita sa il lasi pe tatal copilului sa il recunoasca.Acest lucru ii va da motiv sa fie tot timpul prezent in viata voastra, nu vei putea lua nici o hotarare singura in privinta copilului, si poate eu gandesc mai negativ dar maine poimaine s-ar putea sa vina cu pretentia de ati lua copilul, nu lua o decizie pe care mai tarziu s-ar putea sa o regreti. Am inteles ca el cu sotia lui nu au copii.Poate iti par mai dura, dar sunt si eu mama unei fete de 21 de ani care are un pui mic, nu este in situatia ta dar poate ca ar fi fost mult mai bine daca ar fi putut sa aiba posibilitatea de a nu fi recunoscut copilul,
scuzama daca te-am suparat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Acum dupa ce le-am spus ca sunt gravida vad ca am avut cu adevarat dreptate ca mi-a fost frica sa le spun mai devreme,ar fi fost cu adevarat capabili sa ma constranga sa fac avort,absolut toti care stiu acum(parintii,bunicii) sunt consternati nu neaparat de faptul ca am ramas gravida(greseli se mai intampla) ci de faptul ca avand o solutie,o salvare din situatie adica avortul nu am folosit-o si mai ales ca nu le-am spus lor ca sa poata sa ma ,,sfatuiasca'' la timp.
Acum tata vorbeste cu mine in termeni normali ca un om rezonabil,toata viata l-am acuzat ca nu are sentimente si ca vb doar superficial acum ii sunt recunoscatoare(cred ca e asa civilizat si datorita faptului ca nu e nevoit sa-mi dea nici un ban,banii sunt coarda lui sensibila) dar mama m-a surprins cu adevarat cu reactia ei a zis ca daca vin cu copilul sa-l vada il da cu capul de pereti si ca se mira si ea ca nu mi-a facut nimic pana acum,eu ii inteleg supararea dar unele cuvinte te omoara.
Eu locuiesc singura in apartamentul meu la 2 minute de casa lor,dar niciodata nu am avut pretentia sa-mi dea vre-un ban,sa vina sa ma vada s-au sa-mi faca ceva in casa,cu atat mai putin sa le duc copilul pe cap nici macar in vizita nu ma duc daca nu vor, dar acum de cand am probleme cu sarcina si trebuie sa stau in pat uneori mi-e greu si pana la baie sa merg,sa cobor sa iau o paine s-au sa duc gunoiul si stau si ma gandesc ca tare mult mi-as dori o familie macar sa ma viziteze.
La problema cu tatal copilasului m-am gandit si eu mai ales ca abia de curand mi-a zis de problema sotiei si cred ca as muri daca ar fi in stare sa-mi ia copilul,problema este ca el are grija de noi financiar daca ar fi sa ajung la mana parintilor pentru bani ar fi mai mult decat o tragedie fara sa exagerez in nici un fel.Nu am de ales,avem nevoie de el stiu ca poate fi un om fara scrupule si ca daca s-ar intoarce impotriva mea numai Dumnezeu m-ar mai putea ajuta dar pana acum e bine,am incercat sa vb cu tata de chestia cu recunoscutul copilului si cu repercursiunile lui dar a auzit si mama si imediat mi-a zis sa-i dau lui copilul i-am zis ca mai bine o dau pe ea si am incheiat subiectul.
Atatea mi s-au spus de am ajuns sa ma simt ca o leproasa,nu vreau sa prezint totul ca pe o drama mai ales ca sunt bine,am casa mea,de bani nu duc lipsa,am luat o decizie care pentru mine este mai mult decat normala si corecta si multumesc lui Dumnezeu ca m-a pazit si nu m-a lasat la mana nimanui,dar toate aceste reactii ma dor si ma inspaimanta,ma intreb oare cate femei sau fete au fost constranse sa faca avort,poate dramatizez eu totul dar consider ca fiecare om are dreptul sa ia propriile decizii bune sau rele,stiu ca trebuie sa suportam consecintele actelor noaste dar chiar asa de aspra sa fie pedeapsa marginalizarea si exilul,exista multe lucruri rele pe lumea asta dar singuratatea este groaznica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Cu ce se ocupa amantul tau?

Ca mi se pare dupa descrierea ta ca este un fel de "smecker al cartierului"... De unde vin banii cu care te intretine? Banuiesc ca nu lucreaza la fabrica sa aiba o leafa sigura de care sa stie si nevasta... Chiar nu te intereseaza si partea asta morala? Ca cea de a te combina cu un barbat insurat vad ca nu te-a deranjat din punct de vedere moral...

Si la virsta ta sa motivezi ca "te-a lasat gravida" mi se pare cam aiurea...

Stiu si eu... si eu am doua fete.. Dar sa le dau la scoala sa li se destupe mintea si apoi sa cada-n freza dupa unul care miroase bine si se imbraca bine si conduce nu stiu ce masina... cred ca as fi dezamagita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Draga Happy cu ce se ocupa ,,amantul'' in primul rand nu te priveste pe tine iar daca dragul de el nu e nevoit sa-si rupa spatele in fabrica ca sa multumeasca persoane ca tine e meritul lui si intradevar e un barbat destept care face banii cu capul nu ,,smecher de cartier'' cum iti dai cu presupusul,cat despre nevasta lui te asigur eu ca nu trebuie sa-i duci tu grija ca are destui bani si ca este rasfatata cum putine femei sunt pe lumea asta,despre moralitatea mea putin imi pasa ce crezi dar ca sa te dumiresti si tu, sa stii ca nu am stiut ca este casatorit la inceput si ca in nici un caz nu ma plang ca m-a lasat gravida pentru ca partea cu sexul neprotejat s-a intamplat din vina amandorora dar intradevar decizia de a pastra sarcina a fost a mea in primul rand pentru ca este dreptul meu sa am grija de corpul si copilul meu iar in al doilea rand el intotdeauna a stiut ca eu indiferent ce se intampla nu fac avort lucru lamurit de la inceput.
Cu referire la cazutu-n freza dupa barbatii care miros si se imbraca frumos sa stii ca e o conditie pentru mine ca un barbat sa arate bine si sa fie ingrijit pentru ca asa cum sunt eu curata si ingrijita am aceeasi pretentie si de la un potential partener iar daca tie ti se pare deplasat parerea ta...iar la referirea pe care ai facut-o la masina lui te asigur ca provin dintr-o familie buna chiar daca cu parintii nu ma inteleg si nu mi se par venite din spatiu masinile scumpe,eu nu am nevoie sa ma laud dar nici sa ma faci rupta de foame si ahtiata dupa bani nu-mi convine.
Despre domnisoarele tale nu pot decat sa le doresc bine dar atat iti spun ca oricat de bine crescute sunt si corecte nimeni pe lumea asta nu iti poate garanta ca nu au sa dea peste barbati mincinosi,manipulatori sau pur si simplu egoisti iar tu ca mama ma indoiesc ca ai sa poti face ceva daca se intampla asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

draga mea, cu atitudinea asta sa stii ca nu ai sa ajungi nicaieri, gandestete bine ca poate tocmai aceasta atitudine i-a facut pe parintii tai sa se comporte asa cu tine.incearca si gandestete la tine, dar in primul rand la copilasul tau, oare acestea sunt valorile cu care sa il inveti pe copilul tau?
oare crezi ca totul se rezuma la bani, indiferent prin ce mod sunt facuti?
gandestete pana la urma si la sotia lui, care nu este cu nimic vinovata in toata aceasta situatie?
crezi ca daca ii ofera si luna dupa cer, compenseaza cu dragostea si increderea in omul de langa ea?
ai facut greseli, ai fost mintita, este adevarat dar primul lucru pe care trebuia sa il faci era sa rupi raul de la radacina. si sa te pui in locul acelei femei care poate sufera sau va suferi din cauza ta.asta daca nu cumva exista o intelegere intre ei si cand iti va fi lumea mai draga sa iti ia copilul.tu nu ai surse de venit, parintii tai sunt impotriva ta si uite asa se leaga tot, oricand iti poate demonstra ca nu poti avea grija de acest copil.
incearca si repara relatia cu parintii tai, este mult mai important decat toti banii pe care tii da acest barbat.eu in locul tau m-as impaca cu ei si m-as duce undeva unde sa nu ma poata gasi el, as rupe orice relatie cu acest om

Mergi la inceput