sfaturi pt o viitoare mamica singura

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Lo-li-ta de cand am aflat ca este casatorit am incercat sa ma despart de el nu cred ca este vre-o femeie pe lumea asta care sa se poata impaca cu o situatie ca asta,cand am aflat am fost distrusa l-am intrebat cum a putut sa-mi faca una ca asta.Tot ce mi-a zis a fost ca i-am placut atat de mult ca nu a putut sa mearga mai departe si ca stia ca nu as fi acceptat sa vorbesc cu el daca stiam ca e casatorit.De fiecare data cand plang din cauza lui si cand ma vede ca sufar imi ia chestii s-au imi da bani si-mi vine sa i le arunc pe toate in cap,ma simt ca un animal de companie,de cand sunt cu el si am un an si sase luni,eu nu am avut voie sa ma vad cu nimeni,nici macar cu fostii prieteni,nici sa am numere de telefon,nici macar nu pot sa pomenesc de fostii ca-mi sare in cap si-mi face scandal s-au mai rau,m-a pus sa jur pe biblie,pe copil ca nu l-am inselat cu nimeni si ca nu ma gandesc la nimeni,si acum ma intreaba daca m-a mai sunat vre-un baiat si imi controleaza telefonul chiar daca sunt gravida si avem un an si sase luni de cand suntem impreuna.
M-am chinuit de multe ori sa ies din situatia asta,insa acum chiar simt ca nu mai pot,sunt tanara cum zici dar nu am nici un fel de ajutor ca sa pot sa trec peste si nici taria sufleteasca,niciodata nu am vrut sa-l despart de sotie am vrut sa-mi vad de viata mea sa am si eu familia mea nu sa o fur pe a altcuiva eu stiu ce inseamna suferinta si nu as face asa ceva la nimeni.
Nu te poti obisnui ca jumatatile de masura doar ca taci si suferi,acum cu copilul lui nici nu cred ca mai pot avea o viata normala(culmea e ca pana acum nu vroia copii,nici nu are altii,dar de acum planuieste sa mai aiba acu nu stiu cu cine,cu nevasta-sa,cu mine,s-au cine stie poate cu amandoua) daca singura si aratand bine nu am reusit sa dau peste un barbat bun ce sanse mai am cu un copil si cu un barbat ca el coada.Pe mine nu are cine sa ma sfatuiasca s-au sa ma indrume sunt singura dupa mintea mea de 23 de ani,parintii mei niciodata nu au fost apropiati de mine sufleteste si niciodata nu am putut vorbi cu ei,ei il cunosc pentru ca a vrut sa-mi cunoasca familia si a venit de mai multe ori la parinti acasa(e singurul baiat care a intrat la mine in casa),au aflat si situatia lui si atat mi-a zis tata esti mare de acum te descurci dupa capul tau,si poate vedea toata lumea ce cap bun am...
Nimeni nu cred ca-si poate imagina ce simt s-au cum ma simt acum,nu cred ca depresie e cuvantul potrivit sunt dincolo de depresie undeva in pragul disperarii,cred ca numai existenta copilului imi da o speranta de viitor ca poate el o sa-mi dea putere,s-au ca poate vazandu-l am sa fiu mai puternica mai curajoasa,o raza de lumina si speranta in viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Dana, eu nu te judec. Inteleg mai bine decat crezi cat suferi si incerc sa te ajuti sa gasesti calea cea mai potrivita. Si cred ca asta face toata lumea care posteaza aici, asa ca...deja nu mai poti spune ca nu ai cu cine sa te sfatuiesti.
Revenind...ce inseamna ca nu ti-ai gasit pana acum un barbat bun, cum sa faci asta cu un copil??? Cate femei au reusit sa-si gaseasca Barbatul cel bun pana la 23 de ani? Cele norocoase, iti spun eu. E plina lumea de femei divortate cu 1,2 sau chiar mai multi copii, recasatorite si fericite. Nu spun ca-l vei gasi maine, dar ce-i al tau e pus deoparte si cu siguranta nu e individul asta. Rationamentul asta nu e un motiv ca sa ramai cu el.
Planuieste sa-si faca copii? Dar ce vrea? Harem? Asta-i genul de barbat care dupa se se satura de "jucarie" poti sa te trezesti ca o sa-ti spuna "Lasa, draga ca stiu eu ca nici nu-i copilul meu." Inteleg ca nu poti sa te desparti de el acum, dar fa-ti un plan macar sa scapi cand vrei tu, nu cand se satura el. Repet, lasa-l sa recunoasca copilul, vezi daca intr-adevar te ajuta financiar, pune-te pe picioare, pui un ban deoparte eventual, iti gasesti un serviciu si pe urma gata, il scoti din viata ta. Important este sa te setezi tu in capul tau pe ideea ca nu poti continua asta. Sunt femei in situatii mai dramatice decat tine care au reusit sa scape din relatii nepotrivite. Ai zis ca ai un apartament, poti sa-l vinzi, pleci din oras daca altfel nu scapi de nebuni, iti gasesti un serviciu, se poate...trebuie doar sa scapi de depresia asta si sa INVINGI dragostea/afectiunea ce i-o porti. Detaseaza-te sentimental de el pe cat posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Am mai incercat sa-mi pun teluri de genul asta:ma despart de el dupa ziu mea si o fac definitiv numai ca a fost mai mult decat o prostie de ziua mea iubitul meu m-a lasat gravida mi-a facut un cadou pe viata alaturi de ce-a mai mare pereche de cercei de aur si 23 de trandafiri rosii ca sangele mai potrivit de atat nici in telenovele nu gasesti.Nu am fost intotdeauna asa fraiera am iesit cu foarte multi barbati de toate felurile pana la el si nu mi-am prins urechile,dar acum cand am cazut am cazut rau de tot.Acum nu pot gandi clar cu tot ce ma asteapta in fata, totusi sper sa nu se intample ceva mai rau de atat si poate ca mai incolo am sa-mi revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Buna Dana!Stai linistita,ti-am zis de la inceput ca nu ma supar si ca inteleg situatia.Oricum indiferent de moment sau de situatie,daca ai nevoie sa sti ca poti conta pe mine.
In ceea ce priveste impacarea ta cu tatal copilului nici eu nu te judec,este dreptul tau sa alegi ce crezi ca este mai bine pt tine si puiut.Dar subscriu si eu ideeii ca trebuie de data asta sa fi tu putin mai jmechera decat el.Incearca cat poti de mult sa pui de o parte si impuneti punctul de vedere in fata lui cum ca nu e problema lui cu cine te intalnesti(prieteni,prietene),asa cum nici tu nu te-ai bagat in relatia lui cu sotia.Cu siguranta nu-i va conveni,va face "scandal" dar tu ar trebui sa nu dai innapoi.In timp vazand ca esti ferma pe pozitie eu cred ca nu va avea de ales.Si oricum gandeste-te daca nu-i va apare vreodata ideea ca vrea el copilul.Nu sti cum ar putea afla si sotia de situatia asta.Atata timp cat nu ai nici un venit,copilul este mic,eu zic sa vorbesti si cu ai tai.Si ei vor afla intr-un final de BB si important este sa ai un sprijin.
Eu nu-ti doresc decat multa bafta,liniste sufleteasca si sanatate!Te mai asteptam cu vesti oricand.

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eva81 spune:

Salut Dana!Inainte de toate,mult curaj pentru ceea ce urmeaza,deoarece cu siguranta nu va fi usor...Imi permit sa-ti scriu pentru ca situatia noastra este foarte asemanatoare:eu am nascut in septembrie un baietel.Tatal copilului e tot un barbat casatorit,de care stiam ca trebuie sa ma despart,dar n-am avut puterea,pana in momentul in care am aflat ca sunt insarcinata.Ironic,nu?Cunosc genul de barbat descris de tine si poti sa fii sigura ca nu vei putea conta pe el.Nu in ceea ce este cu adevarat important...E tipul care vrea totul.Cand iti vorbeste,el chiar crede ceea ce-ti spune,dar nu inseamna ca e ceva real.Nu stiu daca ai inteles ceea ce vroiam sa-ti spun,oricum ai grija de tine si de micut.Acum sunteti in 2.
In ceea ce priveste parintii si eu aveam aceleasi temeri ca si tine.Intr-un final mi-am adunat curajul si le-am spus.Au fost socati,dar m-au sprijinit,chiar daca au si acum regrete in ceea ce priveste viata mea - mai exact ceea ce puteam sa devin.Daca ai intrebari,nu ezita...Un ultim lucru:dupa multe plansete si nopti nedormite in timpul sarcinii,acum sunt impacata,sau cel putin incep sa ma impac uitandu-ma la puiul meu de 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Multumesc mult pentru mesaj EVA81,acum pentru moment situatia mea este mai buna are grija de noi si avem tot ce ne trebuie si-a asumat responsabilitatea copilului si a mea pentru ca stie ca nu avem pe nimeni care sa ne ajute.Nimic din ce a zis ca o sa faca pentru noi nu a ramas nefacut,ne-a aranjat apartamentul,ne-a platit doctorul,asigurarea de sanatate,ne-a luat hainute,mancare si tot ce trebiue pentru copilas,pana si despre botez am discutat si despre viitorul copilului.Stiu ca nu ar trebui sa fiu din nou cu el dar cat am fost certata cu el nimanui nu i-a pasat de noi nici bani de mancare nu am avut(nu am pretentii de la nimeni sa aiba mila de mine dar parintilor cred ca ar trebui sa le pese daca am s-au nu ce manca)si acum cand am nevoie de ajutor de la ai mei(sa-mi cheme un instalator,sa-mi bata un ciu,din astea care nu inseamna mare lucru dar pe care eu nu pot sa le fac)parca le-as cere luna de pe cer e nevoie sa-i sune el si sa le spuna sa ma ajute si vin sa ma ajute.Acum e peste puterea mea sa ma descurc singura iar el este alaturi de mine si financiar ceea ce este foarte important si ca suport moral ceea ce este si mai important,nu spun si nu cred ca ma iubeste dar ceea ce vad este ca e alaturi de mine,nu ca un sot dar macar ca un om caruia ii pasa de soarta mea.Imi doresc sa fiu o femeie puternica sa pot sa ma intretin singura atat pe mine cat si pe copilasul meu,imi doresc sa pot trece peste slabiciunea ce o am pentru el si sa imi vad singura de viata mea,dar stiu ca acum nu pot si pana atunci am sa accept ajutorul lui.Imi doresc ca intr-o zi sa am o familie normala si un sot alaturi de mine,pana atunci nu pot decat sa visez
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru incurajari,ma bucur din tot sufletul ca am gasit forumul acesta m-a ajutat sa trec prin momente grele,desi stiu ca inca nu am trecut de greu macar stiu ca la nevoie am alaturi macar cu sfaturi atatea mamici curajoase cum sper ca voi deveni si eu,pentru voi toate mii de multumiri si multe multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Ce mai faci Dana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Sunt bine,multumesc de intrebare Lo-li-Ta atat doar ca acum burtica mea e mare a crescut nu mai poate trece neobservata,eu nu am stiut ca am sa am burtica asa mare si ma gandesc ca de abia a inceput sa creasca si ca daca in doua saptamani a crescut asa de mare apoi in trei luni jumatate cat mai am am sa explodez de la am sa ajung
Cu tatal copilasului am incercat sa vorbesc de viitor de perpectiva unei relatii cu altcineva mai ales ca trece copilul pe numele lui si s-a lasat cu cearta,mi-a zis ca nu sunt interesata decat de p..a(adica ce au barbatii in pantaloni)si altele asa ca am lasat balta subiectul,in rest are grija de noi,ne suna des,vine cand poate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Frumos din partea lui ca vrea sa treaca copilul pe numele lui...Dar, daca nu vrea sa ai o relatie cu alt barbat, atunci ce faceti, va mutati intr-o tara unde e permisa bigamia?
Gandeste-te la tine si la copil si va fi bine....Traieste in prezent!

Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

DPN este 28 iulie ,macar pana dupa nastere oricum nu pot face nimic si probabil nici dupa nastere o vreme asa ca incerc sa stau linistita si am sa vad mai incolo ce am sa fac, acum am prea multe pe cap

Mergi la inceput