sfaturi pt o viitoare mamica singura

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Dar un copil te intregeste pe tine ca femeie, nicidecum nu te trage "inapoi"! Oricum, vei avea si de-acum incolo numeroase momente sa te bucuri de fiecare gangurit mai aparte, fiecare gest, urmeaza mersul de-a busi-lea, primul mama....

Sa cresti un copil singura nu-i un capat de tara, bine ca tatal face parte din viata puiului tau, chiar daca nu atat cat iti doresti tu...
Bine ca parintii tai s-au impacat cu venirea nepotelului pe lume si incearca sa-l integreze in familie...

Multa sanatate!

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Dana , multa sanantate si fericire alaturi de puiul mic, si poate, in viitor si de tatal lui!!!

Ma bucur ca incep sa se aseze lucrurile cu parintii tai, e un inceput promitator. vezi ce face o mana de om? sunt convinsa ca nu au putu rezista ai tai parinti, farmecelor micutului.

Te mai asteptam pe aici, poate odata si-odata ni-l prezinti si noua pe micul print.
si sa ne auzim cu bine.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutzza22 spune:

buna...numele meu este diana,am 22 ani si in curand voi fi mamica...am citit mesajul tau (danabb1) si pot spune ca m am regasit...cu mici diferente...cert e ca si eu voi fi o mama singura...ma ingrozeste gandul ca voi avea un copil,pe care l voi creste foarte greu...ca si tine nu voi beneficia de aia 800 lei pentru ca nu am muncit...am plecat in strainatate cand aveam o luna si un pic,dar inainte de a pleca am facut niste teste,ecografii si mi s a spus k nu sunt insarcinata...asa ca am plecat linistita cu prietenul meu...dupa o scurta perioada ne am despartit,eu am avut niste probleme si intr un final m am intors in tara cu gandul de a face avort,mi am dat seama k sunt gravida,luasem proportii,nu mi a mai venit...numai ca...atunci cand am ajuns in tara si am facut ecografie mi s a spus k am deja 4 luni si nu se mai poate face nimic...am simtit ca mi cade cerul in cap,nu stiam ce sa fac,cum sa le spun la ai mei,de tatal copilului nu mai stiam nimic...m am gandit chiar sa ma sinucid...timp de o luna am alergat prin spitale doctori,toate economiile mele s au dus...dupa ce am vazut ca nu pot face nimic,m am intors in strainatate si am mai muncit 2 luni,apoi am ales sa le zic la ai mei adevarul...ca sunt insarcinata in 7 luni si sunt singura...mi a fost teama de relatia lor...imi era rusine...dar intr un final...m au rugat sa vin acasa si sa nu fac vreo prostie,pentru ca ma vor sprijini asa cum vor putea...nu sunt mandri de ceea ce am facut,dar nici nu ma pot lasa in strada...acum stau la o matusa care n are copii si astept sa nasc...stiu ca ma asteapta o perioada grea,ca mi se va schimba viata enorm,dar cred k asa mi a fost sortit si acest bebelus a are zile de la dumnezeu,pentru ca numai eu stiu cat m am luptat sa fac avort...cel mai tare ma doare ca tatal lui nu l poate recunoaste,nu i am spus nimic,nu stiu unde e...cred ca trebuie sa avem putere sa mergem mai departe si cand ne va fi greu si vom simti k numai putem,il luam in brate,ne uitam in ochisorii lor si vom prinde putere......te pupik si sper sa vorbim intr o zi sau macar sa mi lasi un mesaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia06 spune:

Nu este o tragedie sa fii mama singura!

Mult curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

dienutzza22 nu esti singura mamica care trebuie sa nasca in curand... Si eu la fel... Si eu mi-am spus povestea in topicul asta http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130655
una din diferente este faptul ca eunu m-am gandit niciodata la avort! De respectivul donator de sperma nu mai stiu nimic si chiar nu vreau sa aud sau sa apara din nou...pentru ca daca cumva apare ( ceea ce e posibil- caci am auzit ca m-ar spiona ) nu o sa am nimic altceva de facut decat sai crap capul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

cred ca tot ce trebuie sa faci acum este sa incerci sa aduni cat mai multa lume in jurul tau care sa te ajute cu bebe , respectiv parintii tai. O sa vezi ca nu e dracul chiar asa de negru pe cat pare si ca usor usor lucrurile vor fi ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia06 spune:

pt tine Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonalaly spune:

draga dienutzza22 si eu sunt tot o mamica singura ce va aduce in curand pe lume un ingeras.povestea mea o puteti gasi aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=138892. sunt si eu destul de debusolata dar sper ca bunul dumnerzeu sa-mi dea taria sa fac fata la tot ce m-asteapta.
iti doresc o nastere usoara si un puiut sanatos
pana la urma ratiunea noastra de a trai sunt ei, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Uite ca a trecut deja un an si o luna de cand am nascut,deci am deja bebe marisor,nu a fost usor de loc si inca nu este dar nici ca la inceput,e frumos sa ai copil dar e si tare greu mai ales ca mamica singura,nu stiu in relatiile normale in ce masura contribuie taticii dar in a mea el se ocupa doar de partea financiara si de alintat pustiu mie imi raman pe cap toate celelate incat sunt de foarte multe ori frustrata abia mai reusesc sa fur si eu momente pentru mine,noroc de bunici care au ajuns sa adore pustiul si il mai las pe la ei ca sa mai apuc sa fac si eu cate ceva.
Relatia cu el s-a schimbat total datorita pustiului am ajuns doar parinti nu a mai ramas loc pt iubiti,am devenit plictisitori imi lipseste aventura si distractia de la inceput,acum cu atatea responsabilitati pe cap nici cand suntem doar noi singuri nu ma pot relaxa si bucura.
Pt nonalaly daca esti sigura ca iti doresti copil si pentru ca deja e pe drum micutul iti urez mult curaj si sa dai peste oameni intelegatori si iubitori care sa te ajute pt ca ai sa ai nevoie mare de ajutor,sper ca financiar te descurci sau are cine sa te ajute pentru ca o femeie care urmeaza sa devina mama e cea mai vulnerabila si neajutorata creatura si in lumea asta nu prea sunt oameni care sa se uite la alti oameni,eu iti spun sincer ca trebuie sa fii realista si sa incerci sa te asiguri financiar macar pt o perioada ori macar sa te ajute parintii ai sa ai fff mare nevoie de ajutor din toate punctele de vedere iar ca tu sa poti avea grija de copil si ca el sa fie bine in primul rand tu trebuie sa fii bine.
E aiurea sa n-ai sot si chiar daca te descurci ai sa simti lipsa unuia cam in toate,copilul are nevoie de tata si cel mai indicat e ca tatal lui sa-si asume rolul tot ce-ti spun e ca in primii doi ani bebe prea putin simte asta,dar dupa e mai greu, multa sanatate la amandoi si mult curaj chiar daca tu nu ai sa mai poti lupta ai sa o faci pt bebe,cand stii ca viata unei creaturi neajutorate depinde de tine gasesti rezerve pe care nu ai stiut ca le ai in tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

sper sa ma iertati ca intru la voi pentru cu totul altceva.
Alex, este un copilas de 1 an si 3 luni...dar acre are deja 2 operatii la inimioara si urmeaza a 3a in 9 zile.
La semnatura mea gasiti mai multe informatii.


Va rog, cele care puteti, sa ne ajutati sa-l ajutam pe Alex, acum cand inca se mai poate face ceva!


Multumesc

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex
26+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput