sfaturi pt o viitoare mamica singura

sfaturi pt o viitoare mamica singura | Autor: danabb1

Link direct la acest mesaj

am 23 de ani si locuiesc singura in curand nu peste mult timp am sa fiu mamica(28 iulie 2008)si nu ma voi putea baza nici pe sprijinul tatalui nici pe al parintilor(ma refer la suportul afectiv),sincer sunt mai mult decat ingrozita de viitor pentru ca nu am nici cea mai mica experienta cu copii iar tot ce citesc nu simt ca ma ajuta prea mult,desi nu a fost planificat imi iubesc copilul si nu am putut sa ma gandesc la avort ca la o optiune desi a fost propusa de tatal copilului.Sunt impacata cu toata situatia si tot ce-mi doresc e sa fiu o mama buna pentru copilul meu desi resimt vina de a-l aduce pe lume fara tata si in acelasi timp o imensa frica de a nu face fata situatiei,nu mi-ar prinde rau niste sfaturi de la persoane care au trecut prin situatii asemanatoare,care sunt mai mature si experimentate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

dana mi s-a strans sufletul cand am citit mesajul tau. pur si simplu nu pot sa ma duc sa ma culc fara sa iti raspund. ceea ce ai facut, ceea ce faci, faptul ca ai ales sa dai viata unui copil in aceste conditii ma fac sa te respect. te asteapta un drum lung si f greu la inceput, dar plin de bucurii, momente cum nici nu visezi. sa iti tii copilul in brate, sa il vezi la sanul tau, uitandu-se in ochii tai, sa iti zambeasca, sa iti spuna ca te iubeste...vor fi clipe extraordinare. dar da, inceputul va fi f greu. si vei avea nevoie de toata sustinerea posibila. daca nu o gasesti acasa, alaturi de cei care ar trebui sa iti fie aproape, atunci sper ca o vei gasi aici.

spune-mi ce te intereseaza exact, ai vrea sa citesti niste linkuri despre primele zile de viata? exista in orasul tau cursuri gratuite pt viitorii parinti? ai prietene cu copii? ai de unde lua informatiile de baza despre cum sa alaptezi, cum sa speli copilul..nu stiu..chestiile 'elementare'?

eu iti doresc multa multa sanatate, sa ai o sarcina usoara, si sper sa gasesti aici sustinerea de care ai nevoie




diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

multumesc mult pentru mesaj informatii despre copii,sarcina,nou-nascuti am gasit multe pe internet insa am ramas foarte surprinsa cand am gasit acest forum pe internet nu stiam ca exista asa ceva,ca poti vorbi cu oameni care trec s-au care au trecut prin situatii asemanatoare,eu personal nu cunosc pe nimeni,toate prietenele mele nu au copii si lucrurile astea simt ca nu le pot vorbi cu oricine chiar daca simt nevoia sa ma destainui ori sa cer un sfat,momentan sunt intr-o situatie delicata nu am putut spune decat tatalui copilui si la 2 prietene care sunt departe de mine,nu am vrut sa risc sa fiu constransa sa fac avort,ma bucura mult ca pot vorbi cu cineva despre situatia mea fara sa ma tem si mai ales cu persoane care inteleg si nu judeca s-au rad,e greu sa fii singur si sa nu poti vorbi cu nimeni lucrurile care te ard iar persoanele cu care am vorbit pana acum nu ma inteleg s-au nu inteleg situatia,inca odata iti multumesc pentru mesaj pentru ca pentru mine a conntat mult sa stiu ca nu sunt chiar singura si orice incurajare conteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Dana,bineineles ca nu esti singura,pentru asta exista aceasta comunitate sa ofere ajutor,sa existe mereu un umar pe care plangi sau razi ,sa ai cui sa ceri un sfat sau cui sa te destainui.Eu iti doresc o sarcina usoara un bebe sanatos si te admir pt hotararea pe care ai luat-o.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Dana felicitari pentru curajul tau si multa putere in continuare!Asa cum mentiona si Diana nu va fi usor la inceput,dar noi suntem aici pentru a te ajuta cu orice ne sta in putere.De unde esti,care este situatia ta?Lucrezi in acest moment,cum va fi dupa nastere in sensul posibilitatilor de a intretine bebelusul?Unde stai,ai propria ta locuinta?
Sa nu dai inapoi,a-ti tine copilasul in brate este cel mai minunat lucru,satisfactia este imensa...Nu se compara cu nimnic zambetul acela inocent,privirea aceea senina si calda!
Eu iti doresc multa bafta,putere si indiferent de ce ai nevoie noi suntem aici!Pupici dulci!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nrl spune:

Dana, felicitari pentru curaj
Sa stii ca oricat de greu iti va fi, zambetul puiutului tau te face sa treci usor peste toate. Si sa nu-ti fie frica ca nu vei fi destul de priceputa sa-l ingrijesti, citeste cat poti de mult despre tot ce te intereseaza, vei gasi probabil diverse pareri, dar fa cum ti se pare tie bine, esti mama lui si vei sti cel mai bine de ce are nevoie. Eu asa am facut si am un ingeras de bb care rade tot timpul si nu plange aproape de loc, manaca foarte bine doar lapte de la mine si doarme super.
Iti mai recomand sa povestesti cu fetele de la odiseea ta, ca sa poti schimba pareri cu mamici care trec exact prin aceleasi momente ca si tine. Si evident poti sa ceri o parere oricand oricareia dintre noi, sunt convinsa ca toate fetele te vor ajuta cu drag .

Nicoleta mami de Andrei (08.12.2007)
http://community.webshots.com/user/nicoletarl
http://community.webshots.com/user/mamicidecluj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

am apartamentul meu dat de parinti,am terminat facultatea in 2007la is si m-am intors in bt promitandu-mi parintii ca ma ajuta sa-mi gasesc ceva bun de munca oricum am terminat in vara si nici acum n-am loc de munca in plus chiar daca ar aparea ceva acum nu cred ca gravida in luna a 5-a m-ar primi cineva,am un stoc de bani dar in ritmul in care ii cheltui pana nasc raman fara si de la ai mei nu sunt sanse sa primesc.Cu barbatul cu care am ramas gravida cel mai bine e sa nu mai am nici un fel de legaturi am avut incredere in el si din cauza lui am ajuns cum am ajuns.vreau sa intreb daca atunci cand ajungi la maternitate trebuie sa dai bani la doctori si asistente ca eu am auzit ca trebuie cam 10 milioane,eu acum merg la consultatii la o clinica privata dar va trebui sa nasc in spital si nu stiu cum se face ,trebuie sa cer o recomandare catre un doctor din spital ,fata de doctorul meu ma simt mai mult decat ignoranta sa intreb lucrurile astea sper sa nu radeti nici voi de mine dar pur si simplu nu am mai avut de a face cu lucruri din astea si mi-e si rusine de prostia mea ca sa intreb.Ar trebui sa schimb doctorul de la clinica cu unul de la spital CA SA NU MA TREZESC PE ULTIMA SUTA DE METRI CA NU STIU UNDE SA MA DUC,as dori cateva sfaturi in privinta lucrurilor pe care trebuie sa le fac ca sa-mi pregatesc nasterea,sunt total ignoranta in privinta asta si nu am nici pe cine altcineva sa intreb, se poate face cezariana la cerere chiar daca sunt tanara si nu am nimic s-au trebuie sa nasc natural,sunt multe nelamuriri pentru mine in privinta nasterii si pe internet s-au in carti nu pot pune intrebari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Dana eu pot sa-ti spun cam ce am facut eu.Am nascut anul trecut in iulie si e foarte drept ca toata sarcina am fost urmarita de medicul cu care am nascut fie in spital,fie la clinica privata unde avea consultatii.
Deci parerea mea este ca ar trebui sa gasesti in spitalul unde vei naste un dr cu care sa nasti si consultatiile le vei face acolo unde va zice el.Eu stiu ca la Municipal in Bucuresti dupa 28 saptamani consultatiile sunt gratuite (ceea ce te-ar scuti de niste banuti daca ar fi la fel si acolo,dar oricum ar fi mai putin ca si la clinica privata).
In ceea ce priveste cezariana la cerere depinde foarte mult de doctor daca vrea.In cele mai multe cazuri accepta.Dar sa sti ca dupa cezariana te refaci putin mai greu.Iti spun din proprie experienta.Adica te ridici mai greu din pat,nu ai voie sa ridici ceva mai greu decat greutatea lui BB in principiu macar 6 saptamani.Gandeste-te daca are cine sa te ajute cu treaba o perioada imediat dupa nastere.Oricum BB te va solicita destul ca si timp.
In ceea ce priveste "cotizatia" la nastere cam 10 mil am cheltuit si eu la Bucuresti.Am dat 5mil la dr,1.5mil la mana a doua si 1.5 mil la anestezist.Mi-a facut rahi.La dr anestezist si la mana a -II-a am apucat sa dau inainte de operatie,doctorului care m-a urmarit i-am dat dupa.Ma stia si nu-si punea problema ca nu va primi.Iar restul i-am avut in bacnote de 5 RON ca sa dau la asistente ( in special cat am stat la reanimare si cand se facea toaleta).Plus la asistentele care veneau la BB.
Daca mai ai intrebari nu te sfii,intreaba orice iti voi raspunde cu placere.
Si daca nu ma consideri insistenta si indiscreta,cum te vei descurca financiar dupa aparitia lui BB?Vei avea posibilitatea sa bebeficiezi de cei 800RON?Oricum trec aproape 2-3 luni pana ar veni primii banuti.Daca nu ii vei lua cum va veti descurca?Exista si in aceasta situatie niste ajutoare de la stat,daca e cazul iti voi povesti.Si daca vrei sa-ti activezi PM-ul.Pe mine nu ma deranjeaza sa-ti scriu nici aici,depinde de tine.Iar daca te-as putea ajuta cu orice altceva mi-ar sta in puteri sa nu eziti sa ma contactezi.
Pupici si mult curaj,nu e un capat de lume,te vei descurca,o sa vezi!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Dana, vei avea nevoie de ajutor dupa ce nasti. Tu vei fii epuizata fizic si copilul are nevoie de supraveghere non-stop. Macar cineva sa-ti faca cumparaturile. Bine ar fii sa te si ajute prin casa cu una alta. Sunt dispusi parintii tai sa te ajute? Daca nu, ai vreo prietena la care poti apela? Sau daca chiar nu ai pe nimeni poate sunt ceva centre la care poti apela (din pacate nu stiu care - poate stiu alte fete sa te indrume).
Si eu zic sa cauti un doctor cu care vei si naste si sa iti supravegheze el sarcina de acuma. Asa e cel mai bine.
Cu cezariana depinde de doctor. Al meu de exemplu nu era de acord cu cezariana la cerere. Si cred ca are dreptate, te refaci mai repede dupa o nastere naturala, si lactatia vine mai repede.
Si inca ceva, e bine sa gasesti si un pediatru pentru copil, inca inainte de a naste. Dupa ce nasti pediatrul are obligatia sa faca citeva vizite acasa. El (sau ea) te va invata cum sa-i faci baita la copil si cum sa-l ingrijesti cit e micut, cum sa alaptezi, etc. Si e bine sa ai un nr. de telefon sa-l poti suna de cite ori ai ceva probleme sau nedumeriri cu cel mic.
Deasemena sunt multe costuri lunare cu cel mic, de la pampers, hainute, poate lapte praf, medicamente. Daca nu ai nici un fel de venit, intereseaza-te daca este vreun ajutor social pentru persoane in situatia ta. Daca tatal recunoaste copilul, poti obtine o pensie alimentara de la el. Daca nu te descurci financiar, nu vei putea sta mult cu puiutul acasa, va trebui sa te angajezi si sa-l lasi pe cel mic la parinti sau la vreo cresa.
Oricum, daca esti in dificultate nu ezita sa spui, sunt multe persoane marinimoase aici pe forum care te pot ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

din cate am inteles pentru ca sa pot primi cei 8 mil trebuie sa fi fost angajata,iar eu dupa facultate nu am avut un loc de munca stabil in bt nici carte de munca;deocamdata am cam 1850 de euro ca sa ma intretin dar nu stiu cat imi vor ajunge cu economie si pana cand,eu una sper ca macar pana apare puiutu oricum am de platit asigurarea de sanatate,sa-mi pastrez deoparte pentru nastere,patut pt pui,hainute am luat cateva,am sa fac si un mic stoc de pampers sper sa fiu realista,de ajutorul parintilor nu stiu ce sa zic ei nu stiu ca sunt gravida si imi dau cam 1 mil pe saptamana pentru mancare dar s-a pus problema sarcinii si au zis ca ma arunca in strada ca nu au sa stea sa-mi creasca ei copilul mie si sa indure rusinea lumii,asa ca m-am mutat singura si abia dupa doua sapt au inceput sa-mi dea milionul pt mancare.De tatal copilului mi-e greu sa vorbesc pt ca din toata situatia eu ies vinovata:l-am cunoscutla inceputul anului 4 de facultate in iasi,locuiam singura intr-un apartament si mai ieseam sa ma plimb prin magazine ca sa nu innebunesc,cand ma intorceam acasa el a trecut cu masina prin fata mea cand traversam strada si dupa aceia s-a intors din drum si ma urmarea,mie mi se parea ca sunt urmarita dar ma gandeam ca e absud ,dar dupa ce a oprit de trei ori masina in fata mea a treia oara a coborat si a venit spre mine,nu trebuie sa mai spun ca arata foarte bine si pentru ca avea si un anumit tip de masina m-am gandit ca e un tip periculos(in iasi sunt anumite persoane cu o anumita reputatie de care fetele trebuiau sa se fereasca pt ca te agata asa pe stada)si mai avea si tupeu sa ma urmareasca in plina strada pana in fata blocului.Cand a venit spre mine s-a prezentat si-a inceput cu aburelile de rigoare: vai te-am vazut pe strada si n-am putut sa merg mai departe ....te-am urmarit si nu-mi puteam face curajul sa vorbesc cu tine...etc,si la sfarsit sa-i dau numarul de telefon,de obicei cand patesc asta dau numarul dar cu o cifra modificata la mijloc sa para o greseala ca s-a intamplat sa ma intalnesc pe stada si sa mi se ceara explicatii ca de ce am dat nr gresit sunt barbati pe lumea asta care se cred irezistibili si care nu concep un refuz si mai sunt si periculosi pe deasupra asa ca nu se merita sa-i calci pe coada.Oricum barbatul asta desi avea fata de pustan,ii dadeam un 24 de ani,se pare ca era versat ca a sunat pe nr pe care i l-am dat si a vazut ca nu-mi suna mie tel si m-a luat la misto ca nu-mi stiu nr de tel ori ca-mi bat joc de el si asa i-am dat nr corect plus ca nu ma lasa ca vroia sa ma duca acasa cu masina chiar daca ii ziceam ca nu am nevoie ca merg pe jos,etc de fapt a vazut ca acolo stateam.
Am prezentat mai detaliat inceputul ca sa se vada cu ce fel de persoana am ajuns sa fiu incurcata,l-a inceput venea in fata blocului ma suna si-mi spunea sa ies numai un pic afara (eu ii spusesem ca stau cu o fata ca sa nu-i treaca prin cap sa se invite in casa)si-mi aducea buchete mari de crini care sunt florile mele preferate si nu-i spusesem,venea pe la sase dimineata numai ca sa-mi aduca flori si sa ma vada,facea lucruri care pe mine ma dadeau peste cap nu stiam ce sa cred despre el ce barbat vine cu noaptea in cap numai ca sa te vada si sa-ti dea flori,oricum m-a luat prin invaluire fara sa para interesat de sex,foarte respectos, finut, atent fara sa ma forteze in vre-un fel,mie mi se parea ceva ireal ca un barbat sa aiba atata rabdare si mai ales unul de genul lui(de obicei asa sortezi barbatii:sunt aia grabiti care iti dau luna de pe cer orice numai ca sa-ti intre cat mai repede in chilotei,si cei care vor cu adevarat ceva de la tine si au rabdare pana te hotarasti sa accepti o relatie)simteam ca e prea bun ca sa fie adevarat si pe scurt aflu ca e casatorit deja eram de cava timp impreuna bineinteles de la el cand il amenint ca nu vreau sa mai am de-a face cu el...avea foarte multe telefoane de afaceri dar am mirosit ca si de alt fel...,cand am aflat mi-a cazut cerul in cap cum sa-mi dau seama cand el statea toata ziua cu mine si pleca seara abia pe la 2-3 noaptea,ba mai ramanea si cateva nopti la mine,toti credeau ca e un barbat super bun pentru mine,ai mei ,prietenele mele,toti si cand le spuneam ca e prea bun ca sa fie adevarat toti spuneau ca sunt nebuna.Am aflat ca are de fapt 28 de ani daca as fi stiut de la inceput ca are 28 de ani mi-as fi dat seama ca nu are cum sa fie singur dar arata si se purta ca un pusti de bani gataAtunci m-am despartit de el,dar ma suna intruna,tot tipul era sub geamul meu,nici nu mai ieseam din casa ca ma urmarea pe strada cu masina,la inceput nu raspundeam la telefon dar dupa aia vazandu-l sub geam i-am raspuns si nu-mi spunea decat ca nu a vrut sa ma supere ca nu vrea nimic de la mine doar sa-si ceara scuze,etc am cedat si am iesit afara ,imi spunea ca nu vrea decat sa fim prieteni,doar sa discutam si sa iesim la un suc sa vorbim,eu nu ma consider proasta si am iesit cu destui barbati la viata mea ca sa nu cred in prietenia dintre un barbat si o femeie dar pot spune ca ori barbatul asta era mult mai smecher decat mine ori eu in
prezenta lui tampeam rau de tot.Asa am tinut-o pana sa raman gravida ma desparteam si ma convingea sa fiu cu el,ma pus sa sterg toate numerele de baieti din tel meu,a pus pe cineva sa stea noaptea la mine la scara sa vada daca ies cu fostii de au chemat vecinii politistii ca vedeau pers suspecte care stateau noaptea la scara la bloc,odata pt ca nu am sters nr unui baiat care mi-a placut si cu care am fost inainte de el,m-a dus in camp cu masina si era iarna noapte si foarte frig si m-a terorizat ca ma strange de gat daca nu-i spun daca l-am inselat,chiar m-a si stans de gat ca ma bate si ma lasa in pielea goala acolo in camp,vroia sa-mi dea hainele jos,nu l-am lasat si i-am zis ca n-are decat si m-a dat jos din masina in viscol in camp si s-a indepartat cu masina,dupa aia s-a intors si ma tinea in faruri ca pe un iepure,eram prea trista ca sa-mi mai pese si la un moment dat nici nu mai vroiam sa plec de acolo,el deja se linistise si se astepta ca eu sa sar in masina bucuroasa si recunoscatoare dar eram atat de distrusa sufleteste ca as fi preferat sa mor de frig acolo in camp decat sa-l mai vad,a stat cred ca o ora in frig si viscol ca sa ma convingA sa urc in masina ca ma zbateam pana la urma am cedat si m-a dus acasa unde m-a tinut in discutii sa-i jur pe frate-miu,pe orice ca nu l-am inselat,picam de somn si oboseala ca era faoarte tarziu si pana la urma m-a lsat sa ma duc sa ma culc.Nici cu prietenele nu prea ii convenea sa ies ca sunt vagaboande ca ma invata prostii,numai cand stia ca pleaca undeva si ca ma lasa singura si innebuneam de singuratate imi mai spunea sa ies cu ele ,nici la telefon nu-i convenea sa vorbesc cu ele,ba chiar vroia sa-i faca rau la una dintre ele ca zicea ca-i curva asa ca nici nu mai vb cu ea la tel nici nu ma mai intalnean cu ea ca sa nu faca rost de nr ei de tel ori sa o vada,astea sunt partile lui rele dar nu pot spune ca nu avea grija de mine ca nu ma alinta ,tot timpul imi spunea ca ma iubeste si chiar ma simteam iubita,tot timpul imi aducea buchete de flori foarte frumoase doar pentru ca stia ca imi plac foarte mult florile si bomboane si-mi lua tot timpul hainute ca sa fiu aranjata ca nu-i plac femeile nearanjate,dar avea tot timpul pretentia sa fac ce-mi spune el,despre casnicia lui imi spunea el,si tot timpul vorbea de fata cu mine la tel cu sotia,ea bineinteles nu stia nimic si nici nu avea cum el fiind foarte ocupat cu facutul banilor...ce m-a socat pe mine este ca ea e doar cu trei patru ani mai invarsta ca mine,nu arat mai bine ca ea dupa parerea mea doar ca sunt mai inalta si probabil ma imbrac un pic mai cochet( mi-a aratat fotografii cu ea)si tot timpul o face pe-a supusul cand vorbeste cu ea ,oricum casnicia lor nu ma priveste nu am vrut sa fiu implicata in situatia asta si nu am nici cea mai mica pretentie la el.Problema mea este ca m-a lasat gravida, nu cred ca a facut-o intentionat dar inainte sa se intample mi-a spus de cateva ori ca o sa-mi faca un copil ca sa-l tin minte toata viata,sa fiu legata toata viata de el de asemenea si eu i-am spus ca mi-ar place un copil de la el dar ziceam asa in termeni de vis si in nici un caz in realitate,totusi de la discutiile acelea neserioase uite unde am ajunsCredeam ca are mai multa minte sa nu ma lase gravida,pensie alimentara nu pot cere,nevasta lui nu stie nimic si asa s-ar afla si nu are nici o vina ca e el nebun si nici nu am nevoie sa ajung atat de umilita,de indoit nu s-a indoit niciodata ca e copilul lui si nici nu ar avea cum la cat m-a terorizat,dar avea pretentia sa fie si cu mine si cu ea,de recunoscut a zis ca-l recunoaste numai sa nu afle sotia(n-au copii).Sfarsitul povestii e cam asa m-am suparat pe el si l-am rugat sa nu ma mai sune s-au sa ma caute niciodata si se pare ca asta e tot ce-si dorea sa auda si ca un barbat cuminte m-a ascultat intr-u totul,deci a tras de mine si m-a terorizat cat eram slabuta ,frumusica si cocheta si dornica sa-mi vad de viata mea si acum cand sunt gravida,m-am rotunjit,si nu stiu ce sa fac cu viata mea isi vede el linistit de a lui.Si pentru ca putin ii pasa de mine am hotarat ca nici mie sa-mi pese de el mai ales ca se pare ca cea mai buna parte din el a ramas la mine,banii lui nu ma intereseaza nici numele lui.SPER doar ca parintii mei oricat de suparati si rusinati au sa fie de mine sa le inmoaie inima puiutul meu si sa ne de-a o mana de ajutor macar pana prindem puteri,sarcina am sa o duc singura iar cand apare micutul...Doamne ajuta.
va multumesc mult pentru mesaje,sper sa nu aveti o parere rea despre mine acum ca stiti ce e cu tatal copilului,imi prinde tare bine ca pot sa mai pun intrebari si am fost lamurita pe deplin de raspunsurile voaste,am sa caut un doctor in spital si un pediatru din timp,acum am mai mult curaj mai ales ca mi-am vazut puiutul la eco si mi-a luminat inimioara sunt cea mai fericita
mii de multumiri si pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Mai,fetelor,pe cuvintul meu daca eu as da ceva daca as naste natural!Poate o atentie modica in semn de multumire si respect!
Cu cezariana la cererea personala...sa zicem ca e o altfel de situatie.E privita cumva ca un serviciu particular ce iti este adus personal,un soi de favoare si atunci,da,vad necesare atentiile consistente.Ceea ce nu pot spune in nici un caz spune despre cezariana ca si situatie impusa de aspece medicale ce necesita interventia.Oi fi eu anapoda cu drumul?Picata din luna?Si mai lucrez si in domeniu.Ce e drept ca nu sint privita cu ochi buni de multi dintre colegi...
Danabb1,curaj!
Toata admiratia din partea mea!
Multe si multi de la mine.


Cu drag,Incognito
mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

Mergi la inceput