Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (107)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Roxana, a zis ca vine cind e Cristian bolnav, ca pe mine asta ma interesa la maxim, dar o sa fie nevoie tot vreo 5-6 ore/zi, nu toata ziua, ca mai e si sotul meu pe acasa, mai sunt si eu o parte a zilei...am impresia ca e nitel comoda, prefera programul asta part-time si sa n-o scotzi din boii ei..decit s-o chemi sa faca suplimentare, chiar daca tot ea are de cistigat bani. e pensionara, sta singura, are o pensie f mica (asa zice dinsa)-eu in locul ei m-as bucura sa pot sa cistig mai mult.

intrebare: ce sa ii cer eu ca si masuri de"siguranta"? copie dupa buletin m-am gindit...altceva nu-mi vine in cap. ea pare cumsecade...dar...nu stiu cum se uziteaza.

Danuta 36,[pup] multumesc

Cecilia, la "scoala" te intorci tu? esti profesoara?
Ma simt extrem de "ciugulita" ca v-ati gindit la mine...imi face si bine la "pisic"....aveam nevoie de oleaca de atentie...
acum ca sa fac legatura :
Sabina, nu de la invatat am eu bluesul asta. ci de la lipsa de ..atentie.

Annisia, inteleg din cifre ca nu e totusi asa de rau. practic a luat mai putin,..dar a luat...iar scadera de 300 de grame...parca si adimercedes a avut o problema din asta..sper sa nu gresesc. Cristian a luat tot asa putinel in perioada asta de inceput a diversificarii, adica mai putin decit minim, de unde a m tras eu concluzia ca nu i-a priit diversificarea la 4 luni, cred ca mai mult l-am stresat...dupa 7 luni a revenit in trendul corespunzator .
de asta pe Ana o las usurel de tot..doar fructe pina acum, si astea de la 5 luni si o saptamina....am optat pentru fructe din cauza vitaminelor, cum zicea si dr Culcer. Ii mai dau si 2 masuri de cereale in bibe de seara. am "auzit" pe Carpatina ca pe Ioana par s-o agite cerealele seara si tin minte ca parca observasem si eu asta la Cristian. o fi dincauza ca sunt vitaminizate si vitaminele agita daca sunt luate seara?
O sa ii mai bag acum piure de legume cu ulei de masline sau de porumb (ala de masline are un miros mai greu) sau unt si galbenus. Cred ca brinzica urmeaza dupa si carne mai incolo spre 7 luni si ceva.. eu nu sunt deloc carnivora.

Cu mucenicii am patit si eu la fel, azi la prinz n-am gasit neam in tot cartierul, alergam ca disperata, ac vineri nu stiu de ce n-am luat. pina la urma m-a lamurit un vinzator ca nu mai sunt pe nicaieri. dar mi-a fost lene sa fac , n-aveam nici reteta..daca ies buni poate pui un link, as face si miine.


papanash, asa ceva stiam si eu ca se observa si se cam resoarbe singur hidrocelul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Papanas, chiar nu stiu ce este cu hidrocelul, parca Aniast spune ca are Vladimir un hidrocel, nu mai stiu sigur-sper sa nu gresesc, poate iti spune ea mai multe, oricum eu zic sa mergi la dr sa vezi exact ce este.


Vad ca se sarbatoreste la greu lasatul de sec, e liniste pe aici.
Am petrecut si noi cu finii(o pereche), a fost bine, cel mai tare m-a bucurat ca, Cristi s-a comportat tare bine, ca o adevarata gazda, iar finuta( are aproape 4 ani-31martie)m-a capiat de cat a alergat si a tipat, Cristi radea cand o auzea tipand, se chinuia si el sa tipe dar nu reusea ca ea si atunci radea in hohote, a fost tare dulce, se pare ca am depasit momentul cu plansul cand venea sau mergeam la cineva strain.
Ca sa incheiem seara perfect, inainte de baiata a facut kk si noi ne pupaceam si urma si curatam poponeata sa mergem la baie.Cand l-am luat in brate m-a strans de gat, eu vorbeam cu el si el imi zicea pe limba lui .....s-a oprit mi-a luat fata in manutele lui mici si a zis mama, m-am bucurat enorm, chiar ma gandeam dupa postarea lui Betty daca intradevar a constientizat cand a spus dimineata mama, se pare ca da....baiatul meu chiar spune mama si imi spune mie...e un sentiment unic.

Asa ca va ureaza noapte buna o mama foarte fericita.



Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Va simtiti stresate, obosite, deprimate, parca toate va merg pe dos, simtiti nevoia unei evadari din cotidian ? Aveti nevoie de o vacanta ! O saptamana in mijlocul naturii, departe de lumea dezlantuita, va va incarca bateriile si va veti simti pline de viata din nou ! Din nou, cineva se gandeste la voi si vine cu o propunere ce nu poate fi refuzata :

We are going on a www.flickr.com/photos/9465085@N07/2317750851/" target="_blank">safari
See the lions from my www.flickr.com/photos/9465085@N07/2312479216/in/photostream/" target="_blank">ferrari
Hope we do not get the malari
It's safari time

Many nice suprises
Are waiting in the jungle
Mommy oh Mommy
We're going on safari
I'll show you the goatees
The elephants and the monkeys
So if you don't wanna come
I will go there anyway

Holiday, We wanna have a goodie
Holiday, It's safari time
Holiday, We wanna have a goodie
Holiday, It's safari time

Haideti asadar sa nu-i refuzam invitatia si sa mergem acolo sa le oferim o aniversare originala sarbatoritilor de astazi :
temerarului exporator Robert de alehiam
papanashului "senior" Andrei de teodoran
papanashului voinic de 6 luni Robert de crishtina - mami, nu ne-ai mai scris de multa vreme !
si bineinteles
dulcetelei Briana Maria de annitha_cl
dulcetelei Daria Anamaria de Dony74
dulcetelei cu gropite in obrajori Paula de navicula

Le spunem La multi ani ! si le uram sa creasca mari si sanatosi, sa fie fericiti, norocosi, iubiti si sa nu le fie teama sa-si indeplineasca cele mai indraznete dorinte !

P.S. - Ca de obicei, trebuie sa va logati cu userul comun de flickr ca sa vedeti pozele ( merita vazute, va asigur )
Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Annisia bravo pentru mucenici

Andreea1002 ai o dulcetica f frumoasa.

Pe mine ma omoara viroza asta...de fapt mi se usuca gatul groaznic si ma ustura tot la fel de rau...nu mi s-a intamplat niciodata...am inceput sa bag strepsils si hexoraletten...sper sa imi treaca repede. Acum imi dau seama prin ce trece Mario...si ma plangeam ca nu mananca saracutul.


Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

magda, sa stii ca ti s-a observat lipsa, ne-am facut griji chiar ca te-ai suparat pe noi ... Multa sanatate lui Cristian !

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

seara buna si de la noi...ma rog, numai buna nu e...dar ce sa facem? om trece noi si peste asta!eliza tot cu muci, tuse, nemancat...evident slabit!deh..dupa ce ca era ea micutza, acum saraca e vai de ea!
n-am apucat sa citesc...decat nitel pe diagonala asa ca n-am retinut nimik.
urez si eu sarbatoritilor la multe luni, sanatate si noroc in viata!
va pup.

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Magda, stai linistita ca nu ma intorc pana la 2 ani, nu prea merita pt cateva mil in plus.....posibil sa nu ma mai intorc deloc in invatamant....dar depinde de multe, mai ales ca nu am cine sa ma ajute cu Cristi si ma gandesc serios sa nu-l las singur, sa-i fac o surioara si asta repede... singurul motiv pt care m-as intoarce este programul flexibil(as avea timp sa ma ocup de copil) iar cu cateva meditatii as rezolva si partea financiara...dar....exista un dar in analiza.




Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

buna seara dragi mamici
hop si eu .
BETTY multa sanatate ,atat tie cat si lui MARIO
MAGDAZ ,succes la examen !
LUY
ALEHIAM ce baiat frumos am vazut ,sa-ti traiasca !LA MULTI ANI! ROBERT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

MagdaZ felicitari la examen

Luy nu te dezminti niciodata.

Fetelor, azi spre rusinea mea am uitat ca este lasata sec si ca se fac mucenicii ...nu imi vine sa cred.

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Papanash, si Andrei a avut la nastere hidrocel, se mai micsora, sau revenea, insa de la 3 luni a disparut de la sine. Am inteles ca de cele mai multe ori se retrage singur, numai in cazuri exceptionale este vorba de operatie. Gasesti un subiect pe tema asta la Parintii intreaba, parintii raspund.

Andreea11, sper ca ai lasat baiatul sa doarma.

Gabitz, multa sanatate si voua.

Andreea1002, tu revendici dulceata ganditoare si smechera?

Magda, nu stiu ce sa ceri, noi nu i-am cerut nimic dar ne va da oricum pentru ca vrea carte de munca. Pentru cele de la agentie, le cereau ei copie dupa buletin si cazier.

Cecilia, chiar esti o mamica fericita. Cat despre finuta ta, sa stii ca la noi asa e non-stop, asa poate ma intelegi cand ma vaicaresc. Dar exista si partea buna ca Andrei se joaca cu Alex si reactioneaza. Asta seara s-au distrat amandoi pe cinste.

Betty, sanatate, baga tu ce ai voie ca sa nu se agraveze.

La noi seara ceva mai linistita ca dupa-amiaza, baiatul e deja culcat si acum incerc manevra si cu Alex. Au fost socrii pe la noi si i-am mai pasat si eu. Dar s-au jucat haios rau amandoi copiii, Alex alerga pe canapea sau ii soptea la ureche si Andrei radea si incerca sa o prinda. Asta insemnand rasuciri, ba chiar in ambele sensuri, si incercari de a se impinge in genunchi soldate insa cu deplasari tip rac. Apropos, mamicile care se vaita ca nu se rasucesc puii, cred ca e suficient sa ii puneti pe canapea, cred ca le place riscul. Desi Andrei nu reusea sa se rasuceasca de pe burta pe spate, ei bine asta seara pe canapea, agitandu-se dupa sora-sa, s-a rasucit bine mersi in lant pe toate partile. Sunt sigura insa ca maine nu va mai reusi.

Cam asta de la noi. Va doresc noapte buna, o saptamana usoara si sanatate tuturor!



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput