Ce gatim azi pentru pitici (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Adi,3,8 ani:

9-omleta din 2 oua cu o felie de cascaval(la teflon),
11-o banana,
13,30-doua chiftelute din piept de pui si legume,cu pilaf cu legume,
17,30-o felie de paine cu almette si un danette de vanilie,
21-musaca de cartofi,o prajitura mica Amanndina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koko76 spune:

Ilinca 3 ani si 7 luni

ora 9 lapte cu cereale (cheerios, cookie crisps si cini minis)
ora 11 o banana si un ou Kinder
apoi suc facut din mere, portocale, morcov, ananas si kiwi
ora 14 supa de gaina si frigarui de pui cu cartofi prajiti
ora 19 3 ficatei de pui cu orez
ora 21 cereale cu lapte again

Elena Stefania 9 luni si jumatate

ora 6.30 tzitzi
ora 9.30 250 ml suc de mar, morcov, portocala, ananas si kiwi
ora 11 danonino branzica cu banane
ora 13 300 ml supa gaina
ora 15 piure de legume (telina, morcov,ardei gras rosu,dovlecel) cu carnita din supa
ora 18 o canitza de sana Zuzu
ora 20.30 cereale Schlaf Gut Milupa cu cereale si miere, o jumatate de banana mixate cu suc facut dimineata si pastrat la frigider
21.30 tzitzi si nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Betty, cind era baiatul meu bebelus, ii puneam spanac in piureul de legume. Deoarece diversificarea noastra era in toiul iernii, am folosit spanac congelat, care se vinde presat, sub forma de pastile mai mari (nu-mi vine acum alta comparatie ). Ei bine, faceam un piure de cartofi, morcov si alte legume, si adaugam 1-2 pastile de spanac congelat, pe la mijlocul fierberii. Acum, ca exista proaspat, poti sa-i pui citeva frunze in piure, sa vezi daca ii place gustul, dar mai pe la sfirsitul fierberii, zic eu. Daca ii place, poti sa-i fierbi numai spanac, apoi il toci si-l amesteci cu niste zeama in care a fiert si cu niste fulgi de orez pentru omogenizare.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Vlad 3,2 ani:
9- o felie de paine prajita cu pateu martinel, un crenvusti de pui si o cana cu lapte
12- o banana
14- ciorba de gaina cu paine
18- o felie de paine cu almette, un danonino cu branzica
21- piure cu un ciocanel de pui la cuptor, un danonino cu branzica
22:30- o canuta cu lapte

Si Vlad e fan danonino, dar doar de putina vreme, pana acum nu i-am dat decat rar de tot. Mai nou, colectionam si literele magnetice

Oana 34+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

quote:
Originally posted by bubu05

Vlad 3,2 ani:
9- o felie de paine prajita cu pateu martinel, un crenvusti de pui si o cana cu lapte
12- o banana
14- ciorba de gaina cu paine
18- o felie de paine cu almette, un danonino cu branzica
21- piure cu un ciocanel de pui la cuptor, un danonino cu branzica
22:30- o canuta cu lapte

Si Vlad e fan danonino, dar doar de putina vreme, pana acum nu i-am dat decat rar de tot. Mai nou, colectionam si literele magnetice

Oana 34+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze




Si noi colectionam litere!Dar mai papa si mami cate un danonino!
Off topic:Bubu,cum te simti?Observ ca mai ai putin!Sarcina cat mai usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Iahim, multumesc de intrebare, sunt bine, cam obosita in ultima vreme ca am facut ceva renovari si acum suntem pe final cu curatenia si nu pot sa stau sa dau indicatii si mai fac si eu una-alta.

Hai sa scriu si ce papa azi:
9- un castronel de lapte cu goldflekes si ciniminis, o felie de paine prajita cu unt si gem de portocale
12- o banana, grisine
14- supa cu legume si taietei, un danette cu cioco si frisca
18- o felie de paine cu almette si castravete, o felie de paine cu cascaval si sunca de praga si castravete, kinder bueno, o cutiuta de suc de portocale timbark
21- snitel de pui cu piure
22:30- o canuta cu lapte

Oana 34+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Adi 3,8 ani:

9-o felie de paine cu cascaval si sunca de praga,cereale cu lapte(cheerios si nesquic),
11-o banana,
13,30-supa crema de legume cu carnita de pui,o chifteluta cu paine,un suc de portocale la cutie,o prajitura micuta Amandina,
17,30-o felie de paine cu almette,un danette de vanilie,
19-o felie de pitzza(a furat-o!,si nici nu era facuta de mine!)
21-macaroane cu branza si ou la cuptor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Bubu,ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna seara!

tare mult m-ati ajuta cu un sfat...anume cum e sanatos de preparat spanacul si ardeiul umplut pentru copilul de peste 1 an, dar nu cu foarte mult peste, doar cu 3 luni :))

Eu de exemplu pt baietelul de 3 ani jumate fac spanacul cu usturoi iar ardeiul umplut cu ceapa, insa in Mama si copilul retetele pt copilul mic sunt date fara usturoi si respectiv ceapa. Ardeiul umplut e unul din felurile preferate ale baietelului si o data pe saptamana gatesc sigur asa ceva si papa doua zile, ma gandeam sa-i dau si buburuzei mici, dar o fi ceva daca are ceapa? Pur si simplu nu-mi mai aduc aminte daca baietelului i-am dat ardeiul preparat cu ceapa in jurul varstei de 1 an, sau daca i-am dat ardei umplut tinand cont ca el manca numai pasirat pe atunci, si nu-mi imaginez cum i-as fi dat ardeiul...bagat la blender ? Spanac stiu ca nu i-am dat decat mai tarziu, pe la 1 an jumate ca nu i-a placut prea mult, si nici acum nu se da in vant dupa el. Stiu ca exista si reteta de spanac cu ceapa in loc de usturoi.

Na, acum astept idei....e bun spanacul fara ceapa sau ustuoi? fara rantasul ala de faina? Poate-mi scrieti o reteta de spanac buna-buna si sanatoasa pt ploada mica

merci mult
Lia

editez ca am uitat sa va spun: am citit ca spanacul nu e bine de reincalzit iar eu gatesc de seara mancarea de pranz pt ziua urmatoare, deci e exclus sa-l fac si sa-l tin la frigi. De aia nici nu pot aplica reteta Balbinei cu amestecul spanacului in mancarurile de legume ale copilului. Stiu sigur ca il mananca pt ca sambata si duminica (daca e husbandul acasa pot gati ca se ocupa el de copii) pun frunze de spanac in mancarea de legume, mananca, deci nu are probleme cu gustul spanacului, dar vroiam sa-mi spuneti daca vreau sa-i fac spanac ca mancare de sine statatoare, fara alte legume, cum sa-l prepar ca sa-i pice bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Revin si eu cu meniul nostru de azi:

pt buburuza de 1 an si 3 luni (maine):
- lapte formula
- mancarica de cartofi noi, dovlecel si brocoli, cu pulpa de curcan
- budinca de vanilie
- iaurt natural cu fructe de padure congelate
- cereale instant, adaugat banana, mar, branza dulce
- lapte formula

pt baietelul de 3 ani si 7 luni
- sandwich cald si o cana de lapte cu nesquick
- budinca de taitei cu branza dulce si stafide
- ciorba de perisoare si spanac cu ochi de ou
- struguri
- ardei umplut
- banana, mar si branza dulce

o noapte buna!

Mergi la inceput