Ce gatim azi pentru pitici (10)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Ce bine suna reteta de turtite! sar'na!

Conopida a iesit super buna, n-am mai editat mesajul anterior, dar Vlad n-a mancat aseara pt. a vrut sotul cartofi prajiti cu pui la ceaun si mujdei si au mancat amandoi .

Iar azi:
10- lapte cu cereale
12- un senvis cu ou fiert si sunca de pui, un baton cu cereale nesquick, niste grisine
14- supa cu galusti
18- un iaurt natural Tnuva cu biscuiti
21- conopida cu pui la cuptor (chiar a papat destul )
23- laptic

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:


lapte cu cereal si banana
peste la cuptor cu mazare
tortilla de platano cu branza
suc de guayaba
ñiochi de cartofi cu smantana
mamaliga cu branza.




Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

laptele
mar cu biscuiti
ciorbita de vitel si pilaf de orez cu legume
chiftelute cu paine
iaurt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Ieri:
senvis cu pateu de pui si cascaval, lapte cu ciniminis
o banana
ciorba de vacuta, o gogoasa
telemea cu salata de rosii, castraveti si ardei gras
piure cu chiftelute
laptic

Azi:
2 crenvusti de pui cu paine si ketchup, lapte cu chocapic
o banana
ciorba de vacuta
senvis cu sunca de pui si ementaler, ardei rosu si o felie toast cu unt si gem de gutui
laptic

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

fetelor ce sa fac,ca,copilul meu sa manance fructe nici nu vrea sa se uite la ele mai ales banane.Andrei face 2 ani pe 26 sept si ma chinui cu el cu mancarea o refuza.cand vad ca vorbiti despre copii vostri ca mananca fel de fel de mancaruri si al meu daca sar putea sa nu manance deloc.ce sa fac sal fac sa accepte mancarea?
ajutati-ma va rog.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Bubusa-ti traiasca puiutii si tu, care le prepari mancarici asa deliciosa
ta saluta o leoaica blanda cu un pui din Sectorul 4
Spune-mi, te rog, am vazut ca ii dai lui Vladut, cu putin timp inainte de culcare, mancaruri "grele" cum ar fi pizza nu il doare burtica noaptea, ca mie imi e firca, la al meu de 2 ani, sa ii dau astfel de mancaruri la ora aia

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Am uitat ce vroiam sa scriu de fapt
iata o reteta personala

Ardei umpluti in trei culori:
doua pulpte de pui dezosate, depielitate, curatate etc se toate impreuna cu miez de paine neagra, muiata in lapt( laptele stros)
se inabusa ( nu se calesc) cu 2 lg de ulei si apa o ceapa, apoi un morcovel dat pe razatoarea mica, apoi se adauga doua cescute de cafea cu orez (curata si oparit)si se mai lasa max 5 min pe foc.
Se amesteca cu carnea si cu mara tocat.
Se adauga sare si piper cum vreti, eu pun doar sare.
Am umplut cu aceasta compozitie 2 gogosari, doi dovlecei scobiti si doi cartofi, le-am pus capaca de "rosie" si le-am fiert in apa. Un deliciu


Pofata buna la burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katyuscha21

fetelor ce sa fac,ca,copilul meu sa manance fructe nici nu vrea sa se uite la ele mai ales banane.Andrei face 2 ani pe 26 sept si ma chinui cu el cu mancarea o refuza.cand vad ca vorbiti despre copii vostri ca mananca fel de fel de mancaruri si al meu daca sar putea sa nu manance deloc.ce sa fac sal fac sa accepte mancarea?
ajutati-ma va rog.
multumesc


Uite cum fac eu.
Pun in blender o banana,o pirsica(para sau mar)pasez si adaug amestecand cu furculita branza de vaci si smantana(cate 1-2 linguri).La sfarsit 1-2 linguri de cereala Nestle.
Daca ii place, poti sa pui si putin suc de morcovi.
La 2 zile pun si un oulet fiert cleios sau tare.
Proportiile le stabilesti in functie de gustul lui.Vezi ca este important sa nu fie prea tare amestecul mai ales daca spui ca nu-i place banana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

AYSHA 2, dar verdeata(marar si patrunjel) nu pui la compozitie?
Eu fac umplutura pt. ardei,dovlecei,etc.cam la fel dar fara sa calesc dar pun ceva mai multa ceapa (ii da dulceata)si fara paine.
Ii pun in cratita de tuci cu apa si suc de rosii iar in cuptor,unde ii pun de la inceput,tin mai intai cu capac si dupa 20 min.il scot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

b.nica, am scria mara, in loc de marar
pai tocmai pe asta am insistat, ca nu e tocmai o calire ca la cartea de bucate, ci mai mult fiert cu putin ulei si apa cat sa acopere ingredientele

Mergi la inceput