Ce se intampla in cele 90 de zile?

Ce se intampla in cele 90 de zile? | Autor: silvy24

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Maine eu si sotul meu vom face primul pas pt a adopta un ingeras. Vom merge la DPC pt a ne interesa ce si cum cu dosarul.
Am o nelamurire. Practic ce se intampla in cele 90 de zile in care iti lasa copilul acasa? Am inteles ca monitorizeaza modul in care se obisnuieste copilul cu noii parinti etc dar ma intereseaza in primul rand daca se poate intampla sa-ti ia copilul (ceea ce mi se pare o mare drama atat pt parinti cat si pt copil). Am inteles ca in acea perioada, mama biologica este instiintata in leg cu adoptia. Se poate sa vrea copilul inapoi? Mi se pare un scenariu mult prea horror sa ti se ia copilul daca tu nu ai gresit cu nimic.
In al doilea rand nu am inteles care e situatia mamei la serviciu in aceasta perioada. Daca cel mic are peste 2 ani, eu pot sa-mi iau un concediu (in afara de medical, pe care nu-l inghite nici un sef)? Cum pot sta cu copilul acasa 90 de zile?
Multam si astept rasp.
Silvy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

hello si bine ai venit!
in primul rand, cei de la DPC te vor lamuri in legatura cu hatisul legislativ, asa ca, nu te sfii si intreaba-i.
Daca ai luat un copil adoptabil (adica cu dosarul incheiat), in cele 90 de zile nu ti-l ia nimeni. Vin de minimum doua ori cei de la DPC (in cele 90 de zile), cu psiholog cu tot, ca sa va faca evaluarea modului in care se integreaza copilul in familia voastra.
Mama biologica va fi anuntata de-abia in momentul in care se pronunta adoptia definitiva.
Daca ingerasul e luat in plasament, ei bine, teoretic mama biologica are dreptul sa-l ia inapoi sau sa-l viziteze, asa cum se intampla cu copiii aflati in grija asistentilor maternali. Dar, dupa cum am vazut pe forum, acest lucru nu se intampla, pentru ca, in general, mama nu este de gasit.
cu CIC-ul e cam nasol cand copilul are peste doi ani. Desi, cred ca se poate gasi o portita prin medicul de familie sau pediatru. De intrebat.
bafta si inima sus!


ioana, mama lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

cele 90 de zile se refera la "incredintare in vederea adoptiei". deci automat copilul este adoptabil, ceea ce inseamna ca parintii biologici au fost decazuti din drepturi, iar copilul este sub tutela statului (ma rog, consiliului judetean de unde isi are copilul domiciliul). deci orice legaturi cu familia biologica au fost deja sevrate, ceea ce inseamna ca nu te mai deranjeaza nimeni.
probleme ar putea fi, teoretic, daca iei copilul in plasament. si atunci nu are nicio legatura cu "90 de zile". se ia in plasament un copil neadoptabil, deci a carui familie biologica nu a fost decazuta din drepturile parintesti. si conform minunatei legi , fam. biologica este instiintata (are dreptul sa stie) unde se afla copilul (la familia x-ulescu, in plasament). deci teoretic te'ai putea trezi cu ei la usa... de'asta DPC'urile nu incurajeaza plasamentele... pentru ca biologica se poate razgandi, pentru ca e traumatizant pentru copil si pentru familia adoptatoare (viitoare-adoptatoare)...




mami de brotac roacker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Felicitari pentru decizie si pentru copil, sa inteleg ca deja sunteti la cele 90 de zile? Exact asa cum spunea si Alexa Ioana, de acum nu se mai intampla decat lucruri bune:viata si casa se umple de buburuza voastra. E adevarat ca mai apar cei de la Dir.pt Protectia Copilului, cam odata pe luna, sa vada cum v-ati adaptat, dupa 90 de zile veti merge din nou la tribunal, unde se va pronunta adoptia.
Asa cum a spus sotul meu( la tribunal, toata lumea a pufnit in ras!) luminat de fericire: Adica, acum este inmatriculat pe numele meu?. Eu am considerat cele 90 de zile ca pe primele 90 de zile de dupa nasterea oricarui copil, numai ca al neu era mai mare un pic, se nascuse direct la 1 an si 8 luni!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

quote:
Originally posted by anaisanais

Felicitari pentru decizie si pentru copil, sa inteleg ca deja sunteti la cele 90 de zile? Exact asa cum spunea si Alexa Ioana, de acum nu se mai intampla decat lucruri bune:viata si casa se umple de buburuza voastra. E adevarat ca mai apar cei de la Dir.pt Protectia Copilului, cam odata pe luna, sa vada cum v-ati adaptat, dupa 90 de zile veti merge din nou la tribunal, unde se va pronunta adoptia.
Asa cum a spus sotul meu( la tribunal, toata lumea a pufnit in ras!) luminat de fericire: Adica, acum este inmatriculat pe numele meu?. Eu am considerat cele 90 de zile ca pe primele 90 de zile de dupa nasterea oricarui copil, numai ca al neu era mai mare un pic, se nascuse direct la 1 an si 8 luni!!!!





Scuze pentru neatentie: corect este: viata si casa se umplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danika spune:

mergi pe acest lin khttp://www.adoptiiromania.ro/files/Lege%20stimulare%20Adoptie%20Nationala%20SEPTEMBRIE%202007_.doc si vei gasi legea care a intrat in vigoare la 1 ian 2008;acolo scrie ca ai dreptul la concediu platit daca ai copil cu incredintare in vederea adoptiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Atentie! La linkul postat de danika apare un proiect de lege, si nu un act normativa aplicabil, in vigoare!! Eu personal nu l-am gasit publicat in Monitorul Oficial, deci NU este valabil. Daca mi-a scapat totusi mie, va rog sa-mi spuneti.
Oricum, si in proiect sunt inadvertente (desi textul este profesionist facut), de ex la art 19 proiectul este "lege" si '"ordonanta de urgenta", in paragrafe diferite.
Pentru cine are mai mult timp - va rog sa cautati unde, pe traseul legiferarii, se poate afla acest proiect, este, intr-adevar, important pt cei care adopta.

Mergi la inceput