Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (100)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Andreeaiosif, nu cred ca 10 ml de lichid se pot compara cu 2 gr de produs solid si gras... Chestia e ca Y a patit-o de la grasimea de pui. Imi e ca daca pun prea mult unt, iar sta 10 zile numi pe buda... Hihihihihi...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceamica spune:


Roxana ,iti multumesc ptr ajutor, eu asa am inceput cand am ajuns la blondul acela la care ravnesc si acum.De la suvite !La inceput asa am vrut suvite dar apoi mi s-a facut dor de blond :))Daca nu-mi iese revin la suvite !

Annisia , sar'na , mi-ai explicat ca ptr americani :)) ( eu asa zic cand este la final exclam: f simplu! )
Una mica pb : duminica am botez !
O sa simplific saptamana aia pe care normal ar fi tb s-o stau si ma apuc maine cel tarziu poimaine ! Ca sa am spatele acoperit m-am programat in doua zile diferite la coafor: una ptr fatza umana par si alta ptr coafat. Am cam abuzat de el zic eu !
Ce m-a deranjat este ca in prima faza la decolorare am aplicat regula ta ,mai putin balsamul , dar n-am inteles de ce a fost asa mare diferenta intre parul crescut (natural) si radacina (evident tot natural) .
Asta cu balsamul o stiam de cand imi faceam suvite , dar conexiunile n-au lucrat sa fac la fel si la decolorare.

O s-o iau de la capat !
Multumesc frumos inca o data .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Andreeaiosif asta cu parul alb e mai nasoala. O varianta ar fi parul suvitat sau cu fashii deschise la culoare. Asta te-ar ajuta sa nu il mai vopsesti lunar. Ideea este sa deschizi parul, pentru a nu exista diferenta mare de culoare la radacina. Sau poti opta pentru folosirea celebrei Henna. Vopsea 100% naturala. Se gaseste in Carrefour si costa cam 20 roni. Cu asta te poti vopsi si de doua ori pe zi, pentru ca are chiar efecte benefice asupra firului de par... Faza mai nashpa este ca nu exista decat cateva nuante (rosu inchis si deschis, saten, negru). Te poti axa pe o culoare anume. Saten, sa zicem. Si sa incepi sa folosesti numai si numai aceasta vopsea. Cu timpul, parul natural va ajunge sa preia din proprieteatile Hennei si vei ajunge sa te vopsesti din ce in ce mai rar.
Nasa mea de botez este rusoaica. Ea se face de cand avea 25 de ani numai cu Henna rosu deschis. Are un morcoviu pal. Dar o prinde bine, avand in vedere si alura specifica. Ea isi comanda vopseaua din Moscova; cica e mai ieftina si mai de calitate. Oricum, nu a avut niciodata probleme si acum, la 70 de ani se vopseste foarte rar. Deja parul ei natural a devenit morcoviu...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G
Andreea, imi pare rau ca Vladi are probleme dar scapati voi si de decalotare. O sa il doara maxim ziua cu pricina, insa dupa aceea trebuie sa prestezi cu sarg operatiunea. Noi am scapat. Sa stii ca Andrei a luat luna trecuta f bine in inaltime si 200 gr, luna asta doar un cm. Insa a luat in greutate mai mult. Nici nu stiu cum e bine. In plus nu mai face rasuciri decat intr-un sens, voua ce v-a zis? Eu ma cam tacanisem azi, ma gandeam daca ar trebui sa faca. In plus l-au testat la stat in fund si nu sta, dr se comporta ca si cum ar trebui sa stea. La voi cum a fost?



Rox, Vladi se suceste cu "nonsalanta" de pe spate pe burta. Invers, mai greu...inclin sa cred ca o face atunci cand nu il supraveghez (ca atunci cand era sa-l scap din pat). De-asta avem ceva probleme cu adormitul singur, pt ca atunci cand il pun in pat sa adoarma tasneste direct pe burta unde incepe sa maraie si uita sa se mai intoarca pe spate. De ieri de cand si-a descoperit picioarele sper sa scap de problema saritului pe burta. Azi l-a testat dr. la stat in fund si sta cateva secunde putin cocosat, iar cand l-a adus in fatza si Vladisi-a pierdut echilibrul, si-a pus mainile in fatza intre picioare ca sa se sustina. Dr spune ca asta e un test pe care l-a trecut cu bine. Oricum, sfatul medicului, nu face testele astea singura cu el, lasa-l in pace pt ca fiecare copil are ritmul lui ... doar stii asta si de la Alexandra.

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Pe mine m-a terminat primavara asta. Nu mai pot de somn. Nu stiu ce fac noaptea, umblu ca o somnanbula, ma trezesc cu Degetzica langa mine si io cu bluza descheiata - deci am hranit fata - si nu stiu cand, cum. Si iau Elevit de cand am ramas gravi, aproape (cu mici pauze).
Las copilu sa doarma murdar (de-asta zic, Rox, ca-s denaturata) si dorm si io cu el...
Vreau sa ploua 3 zile, sa stau in casa sa dorm si sa nu ma simt vinovata ca nu scot copilu' la aer.

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Din ciclul "ce fac bunicii cu nepotii lor", am uitat sa va povestesc niste faze de ieri: Am dus copilul sa-l vada bunicii (parintii mei). Taica-miu (cel care le stie pe toate ), cand a vazut ca-l sterg des la gura din cauza balutelor, mi-a facut observatie ca "ce tot il sterg atata?" I-am explicat ca daca nu-l sterg se uda pe tricou. Imi replica: "Ei, asa cum se uda se si usuca" , raspuns care pe mine m-a facut sa ma urc pe pereti de nervi. (evident ca n-am facut-o)
Nu s-a terminat totul aici, la un moment dat am vrut sa scot copilul afara sa-l plimb putin, in ideea sa adoarma. Batea putin vantul, asa ca am vrut sa-i trag copertina caruciorului cat mai bine ca sa-l protejez. Taica-miu avea chef sa se joace cu copilul, am zis sa nu fiu exagerata si sa-l las putin...dar am facut comentariul ca e putin vant. Raspunsul a venit: "Unde vezi tu vant, ca nu e!" Cum sa interpretez asta? Egoism din partea lui ca el in momentul ala VROIA sa se joace cu copilul si nu tinea cont de vant? Apoi comentariile au continuat: "Daca rezista la vant un om de 77 ani (el), rezista si un copil de 6 luni". No comment...
Totul a culminat la plecare cand maica-mea (76 ani)a luat copilul in brate tinandu-l cu ambele maini de sub fund. Eu n-am vazut faza...dar Vladi s-a arcuit dintr-o data si aproape il scapase din brate, noroc ca era sotul meu in spatele lui si l-a prins, ca altfel isi intindea creierii pe gresie. N-am facut crize pt ca imi era mila de maica-mea, clar n-a facut-o cu intentie si ar fi suparat-o tare mult neputinta ei, dar nu stiu cum sa evit de acum incolo situatii de genul asta fara sa-i fac sa se simta rau ca au o varsta la care le-ar fi greu sa stea prin preajma copilului nesupravegheati.

Repet, nu cred ca sunt exagerata...sunt trista doar ... situatiile de genul asta ma fac sa scurtez cat mai mult vizitele la ai mei si sa fiu cu ochii ca pe butelii cand sunt in preajma copilului.

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Annisia, multumesc frumos. Sper ca am bagat la tartacutza. Interesante tipsuri de coafat si vopsit pe aici.

Eu am bagat baiatul la nani, nu e in apele lui, avea 38.3 cu tot supozitorul, i-am livrat si Nurofen.

Ma duc sa culc si fata si pe mamica ei. Pupici si noapte buna!

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Devylla, tu mergi si la serviciu , ai si bb mic si toata casa de ingrijit. Io ma ocup doar de copil, ca de gatit se ocupa barbatu' si stau acasa. La tine-i de intzeles, dar la mine...

Sabina, pai daca tu nu lasi Galagia si la gradi si la pian in aceeasi zi ce vei face cand va merge la scoala? Pedagogul din mine zice s-o antrenezi un pic, sa se obisnuiasca cu greul.
In alta ordine de idei, budinca aia gatita de tine sapt trecuta arata super. Ai inceput frumos. Scoala de soferi cand o incepi?

Bee, m-am intrebat si io de multe ori cum ar fi fost daca scoteam copilu la termen. Am facut sute de prognoze, cu daca... atunci. Ce sa fac, am fost si invidioasa pe buticile din "generatzia"mea care au terminat sarcina cu bine, ca io nu stiu cum e finalul si poate n-o sa mai am curaj sa aflu...
Dar ai dreptate, cred ca ar fi fost dintre "greii" clubului.


Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Bernix, esti o mamica normala. Nici eu nu am chef sa culc fata acum dar ...

Andreea, greu cu ai tai. Nu stiu ce sa zic, redu vizitele. Lamurita cu testele, nici nu ma gandeam sa il fortez. Cu rasucirile exact asa e si la noi, ajunge pe burta si nu mai vrea invers, plange sa il intorc eu, desi putea inainte si il vazusem cu ochii mei.


Acum chiar merg la nani. Noapte buna.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

quote:
Originally posted by Marunzika

Mie imi pare rau ca nu am filmat nasterea. O are cineva filmata? Oricum acum e prea tarziu sa-mi para rau, atunci nu as fi acceptat sa las camera sa inregistreze, iar acum ma oftic ca n-am facut-o.



Marunzika, eu am nasterea filmata, de fapt m-a filmat sotul meu de cand m-am internat pana am nascut, cu pauzele de rigoare. Ma crezi ca n-am avut starea sa ma uit la caseta sa vad ce a iesit? Nu stiu de ce...ca a fost o nastere super usoara si netraumatizanta. Probabil ca n-a venit momentul...

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput