*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (1)*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ottilia spune:

Honey,sa stii ca si noi avem aceeasi problema,de trei zile plangem,mancam si iar plangem,iar de dormit,o ora,maxim doua si ne trezim iar.Joi am fost la dr si mi-a prescris niste picaturi pt colici ce i le dau inainte de fiecare alaptat si astazi am vazut prima ameliorare(nu stiu daca se datoreaza picaturilor sau nu). in orice caz,iti doresc sa fii puternica si sa te inarmezi cu nervi de otel(o spun eu care plangeam in rand cu el cand am vazut ca nimic nu il mai impaca pe micutul meu).Cat despre preot,la noi a venit preotul care ne-a si cununat si nu a vrut sa ia bani,i-am facut un pachetel.Nu stiu cum sunt altii,mai ales ca la tine vine asa de departe.Iti doresc bafta cu micutul si sa auzim de bine.
Ottilia-mami de Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

ma bucur ca ai laptic, vali. cum pui puiutzul in patutz?
fetele ziceu ceva de somnul paradoxal si pusul in patutz numai cind intra in somn profund....la mine nu functioneaza faza...se trezeste instant cind il pun in patutz, insa nu-l mai iau de acolo...il tin de minuta, ii mai dau suzeta si vorbesc cu el pe un ton cit mai calm (cind nu mai mai tin nervii trece sotzul la "aparat")
si am mai observat ca adoarme f greu atunci cind e obosit, se agita si se sperie la fiecare crampa, da din minutze si se loveste peste fata si se trezeste...etc. in cazul acesta il infashez inr-o paturica, astfel incit sa-i fie imobilizate minutele si picioarele. (se crizeaza initial, insa dupa asta DOARME linistit citeva ore)
adoarme mult mai repede asa...si dupa ce iese din starea de oboseala cronica, la urmatorul somnic, nu mai e nevoie de paturica.

Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

quote:
Originally posted by anca.b

ma bucur ca ai laptic, vali. cum pui puiutzul in patutz?
fetele ziceu ceva de somnul paradoxal si pusul in patutz numai cind intra in somn profund....


Il pun in patut cand vad ca ii atarna mainile pe langa corp... ii verific manuta libera, nu ea care este sub sanul meu..Cand ii pica manuta pe langa corp...ii pica si capushorul pe spate (noroc ca-l sustin ).

quote:
...se agita si se sperie la fiecare crampa, da din minutze si se loveste peste fata si se trezeste...etc.


Asa-mi face si mie. Da din manute si din picioruse, desi are paturica pe el... se zgarie pe fatza..isi baga manutele-n gura. Suzeta daca i-o dau, o scoate.. mai rau se enerveaza ca vreau sa-l pacalesc. Cateodata ma mai buseste si rasul....de ce poate un botz de cateva zile sa faca.




Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Am pus si cateva pozici noi...la "poze Andrew"...pentru cine vrea sa ne vada.

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Dragi zuzici,
V-am predat stafeta la odisee cu mare drag, asa ca va intampin si aici la fel, cu bucurie. Va doresc sa fiti sanatoase si la fel de "zuze", sunteti un grup tare frumos. Iar bebeilor vostri le doresc sa creasca mari si sanatosi!
Bun venit in club!
Iar daca aveti vreodata nevoie de sfaturi, noi, mamicile de nov.-dec.2007 vom fi bucuroase sa va ajutam cum putem.
Va pup pe toate mamicile si pe toti clopoteii!

Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

galaxy, bb matei a avut o iritatie serioasa la funduletz, o sapt am incercat vreo 7 creme si unguente . a trcut cu ulei de masline fiert la baign-marie 20 min .dadeam intai cu putin bephanten crema si apoi ulei , in 2 zile nu mai avea nimik

Matei

CUM CRESTE BEBE
DRAGOSTEA MEA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

dragelor, plang ca bleaga.

m-am logat la forum si, cautand rubrica mamici de ianuarie februarie 2008, eram pe cale sa ma mir ca nu mai suntem pe prima pagina. moment in care m-a lovit, parca in moalele capului, realitatea ca nu mai suntem zuze gravide, suntem cu toate zuze mamici si am trecut la clubul scutecelor. sunt tare emotionata, am citit si mesajele din ultimul capitol al odiseei...daca mai era nevoie, am constientizat, din nou, ca s-a incheiat o etapa din viata mea si ca sunt intr-una noua, mult mai dificila dar, fara doar si poate, cea mai plina de miez, de semnificatie. stiu ca nimic, dar absolut nimic din ceea ce am facut si voi mai face in viata asta a mea, cat va dura ea, nu va fi la fel de important ca faptul ca sunt mama. ma copleseste sentimentul asta si tot ce am in suflet in fiecare secunda din viata asta atat de noua, atat de plina de intrebari si de temeri si pe care n-as schimba-o pentru nimic.

va sarut pe toate, e extraordinar ca existati si, langa voi, toate momentele grele se depasesc mai usor.

poate trebuia sa postez mesajul asta la odisee? :-)
da' mai bine, nu, asta e noua noastra "casa".

felicitari zuzelor care au nascut in perioada in care eu am lipsit de pe-aici...sper sa reintram si noi in normalitate cat de curand si sa imi regasesc acele cateva ore libere de care aveam parte in fiecare zi. cele cateva zile petrecute in spital au dat peste cap schita de program pe care incepuse sa si-o faca bebe rares dar...recuperam noi!

va multumesc din inima pentru mesaje si incurajari, au contat enorm. suntem bine acum si asta e cel mai important. stiu ca ce i s-a intamplat baietelului meu n-a fost ceva foarte grav, ci doar o experietnta neplacuta. dar ma rog la Dumnezeu sa ne fereasca pe toate de momente asemanatoare, de mers prin spitale si de bebei chinuiti.

uf, vreau sa mai zic multe si sper sa reusesc sa o fac in zilele urmatoare. sa imi reintru in ritm inclusiv aici, pe forumul asta care imi e atat de drag.

inca o data, dati-mi voie sa va pup si sa va iubesc.







irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

honey, fata si mandretea de bebe andrew!
ce descrii tu legat de comportamentul lui am bifat si eu cu bebe rares. zbaterile, nervii la san, regurgitarile...se intampla si acum sa se zvarcoleasca si sa planga si sa tipa cand suge. sunt colicile, nu ai ce face. e crunt cand se suprapune o criza peste momentul cand e la san. pt ca nu poate manca pana nu ii trece. nu ai incotro. eu il iau de la san si incerc sa il linistesc, il tin pe umar, il plimb, vorbesc cu el. abia dupa ce se calmeaza il pun iar sa suga, daca vreau sa manance si el ceva. altfel, degeaba il tin la san cand e in crize. sa stii ca regurgitarea poa' sa fie si de la agitatie. adica suptul si zbatutul nu prea fac casa buna. multa rabdare sa ai. usor-usor, crizele se raresc si scad in intensitate.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Bine v-am gasit la clubul scutecelor!!!

Irinouk, welcome back!!! Mi-a fost dor de tine! Cum se mai simte Palugelu' scump?

Am vazut poze cu Bibi. E o frumoasa si o eleganta!!! L-am vazut si pe bebe Andrew!Ce plange mititelul, dar ce linistit e la tati in brate!( Honey..btw...sa vorbesti romana cu Andrew!!! Este foarte important pentru el!!)

Am mai vazut poze si cu spiridusii mei preferati, Bruno si Sacha bronzatul:D!! Sunteti niste frumosi, dragilor!! Miri, dupa ce ti-am vazut tortul a trebuit sa fac si eu.Nu diplomat, de fructe..dar am poftit!!

Astazi am avut si botezul Saarei si o sa atasez cateva poze. Sa va spun faza..statea Saara cu suzeta in gura in cutia finlandeza...si vine vara-su' care are un an si pac, ii ia suzeta din gura si-o baga la el in gura...a fost super tare!! Am ras cu lacrimi!!!

http://www.flickr.com/photos/timonyyssonen/2302760964/in/photostream/

Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
Lucrusoare buburuza
Bradul de Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Buna seara dragele mele zuzici si bine v-am regasit la Club!

Vali Delide, multumim frumos pentru primirea calduroasa. In mod sigur vom mai apela la sfaturile voastre caci aveti mai multa experienta decat multe dintre noi.

Noi am avut o seara cu peripetii. Din senin Ana a inceput sa planga....dar plans de durere...mare. Am mai auzit-o plangand asa doar la vaccin si cand i-au dat gauri in urechiuse. Doamneee...plangea de mi se rupea sufletul auzind-o. Se potolea putin si iar incepea. Plangea ca si cum avea accese de durere mare. La un moment dat nu am mai reusit sa o linistesc nicicum. Am urcat cu sotul in masina si am dus-o la camera de garda de la Life Memorial. In timp ce asteptam acolo, s-a calmat galushca si a adormit. In cabinet s-a trezit linistita, a zambit, a gangurit...totul normal. Doctora a controlat-o pe toate partile, i-a gasit un rosu in gat "nesemnificativ" si nimic altceva. Mi-a spus ca este posibil fie sa fi avut o criza violenta de colici, fie sa se fi intamplat un intravaginism (se intampla ceva cu intestinul si da dureri f mari). In ultimul caz daca nu se calmeaza plansul inseamna ca intestinul nu-si revine la forma normala si se ajunge la operatie. Eu sper sa nu fie varianta asta. Oricum, acum Ana este linistita, doarme de cand am ajuns acasa.
Oare este posibil sa aiba o criza violenta de colici (cum nu a avut niciodata pana acum) chiar daca e aproape de varsta de 3 luni? Adica abia acum sa faca o asemenea criza? Miriiiiii?????
Eu am o urticarie de la ceva ce am mancat si ma gandeam ca asta sa o fi suparat-o si pe ea la stomacel (ieri am vazut si kk cu mucus), insa doctora mi-a spus ca nu are cum. Miriiiii????

In sfarsit, am terminat pregatirile pentru botezul de maine. Sa dea Doamne Doamne sa fie bine si Ana sa fie linistita!

Angelica, Ereena, crestinare frumoasa puiutilor vostri! Oarecum vor fi frati de cruce cu Ana mea.

Irinuk, ma bucur mult sa te vad iar pe forum. Pupici la bebe Rares.

Fetele, voi stiti ceva de Laurici D? I-am trimis PM si nu mi-a raspuns, intr-o zi am sunat-o si nu mi-a raspuns. Sper sa fie bine. Azi mi-am tot amintit sa o sun si tot am uitat. Ooofff...

De Mitsu mai stiti ceva? Miri parca nu a intrat nici ea azi??? Ce ati patit fetelor????

Pupaceli dulci!


Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput