LMA albinute&bondari de martie-aprilie '07 (74)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna!

La Multi ani Nicolas! Sa fii sanatos , sa cresti mare si frumos.

BEBE 2- Din ce am vazut eu pe la gradinite cred ca perioada optima pentru bebe 2 e fie inainte ca primul copil sa faca 2 ani (sau sa aiba 2 ani si cateva luni maxim) fie dupa ce acesta implineste 4 ani. In jurul varstei de 3 ani copiii sunt posesivi, alintati si te intelegi f greu cu ei. Acum depinde si de fiecare copil in parte si de mamica respectiva. Poate unele fac fata mai bine cu 2 bebeii mici dar eu una nu as putea decat daca m-ar ajuta cineva si daca Mariuca nu ar face atatea fite la mancare. Sunt zile intregi in care abia ma descurc cu ea. daca as mai avea un copil sigur as lua-o razna. In acelasi timp cand o vad cat e de draguta si cate face simt ca-mi pocneste inima de dragoste si atunci ma gandesc la Elyanne sau mamicile cu mai multi copii care trebui sa fie si mai fericite (cand totul merge bine evident). Cred ca fiecare ar trebui sa-si asculte inima, sa se consulte cu sotul si apoi sa ia hotararea majora pentru bebe 2 ca asa daca privim in jur nu prea ne dam seama cum vor sta lucrurile in familia noastra. La gradinita am avut o fetita de grupa mica de ex, care a ajuns la psiholog dupa ce a nascut mama ei. Plangea continuu zi si noapte, era deprimata, nu mai manca deloc si situatia nu parea deloc sa se schimbe. Au retras-o de la gradi si a stat acasa cu mama si fratiorul ei ca sa nu s emai simta abandonata la gradinita. Mai am o prietena care are o fetita de 2 ani si un baietel de 1 an. I-a fost f greu si inca ii mai este. Acum baietelul incepe sa mearga si fetita vrea sa-l ajute si-l mai tranteste, au facut enterocolita si a stat in spital cu amandoi, au facut pe rand varicela.. deci e greu. Uneori insa o sun si-i atata bucurie si veselie in casa aia...

VITAMINE- i-am dat Mariei de cateva ori. In principiu acum in perioada rece daca refuza mai multe zile sa manance ii dau vitamine dar nu pentru ca ar manca mai bine ci pentru ca nu are de unde-si lua cele necesare. daca ar bea macar suc de fructe ar fi ok dar cum nu bea... Asa ca in medie o data la 2 luni (incepand cu varsta de 6 luni)ii dau 10 zile vitamine. Doctorita ei mi-a dat sa-i dau continuu pe motiv ca nu mananca si sa-i crestem pofta de mancare dar mie nu mi se pare o solutie. Asa ca am vb si cu pediatru de la medicover unde ne mai ducem noi si am ales sa-i dau 2.5 ml sanasol (si nu 2.5 ml*3 pe zi cum imi daduse medicul ei de familie)pe zi timp de 10 zile /luna (eu ii dau cam la 2 luni asa cum spuneam) iar in acele zile nu-i mai dau vigantol ca ea are fontanela aproape inchisa de pe la 8 luni.

Maine gaza mea face 1 an, nu-mi vine sa cred. Anul trecut pe vremea asta aveam contractii rebele si ma duceam in fiecare zi la spital sa ma vada ginecologul. Abia asteptam sa nasc dar eram si f speriata.

Gata, o zi buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena76 spune:

Paxela multumesc de raspuns! Eu ma gandeam ca daca primul e la gradinita o sa am timp mai mult de al 2-lea, ca sunt constienta ca tot greul e pe mine. Sotul vine acasa dupa 10 seara, soacra are numai pretentii dar nu ma ajuta niciodata, ai mei ma ajuta dar au si ei o varsta... pana acum eram sigura ca mai vreau unul dar dupa cum pic acum seara de oboseala.... am inceput sa ma gandesc daca sunt capabila sa mai am grija de al 2-lea.
In plus si eu si sotul suntem singuri la parinti si toata viata am vrut sa avem un frate sau o sora. Daca doamne fereste patim ceva, nu avem pe cine sa chemam sa ne ajute. Asa ca si de asta as mai face inca unul poate s-or impaca si s-or ajuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena76 spune:

Tzuna acum ma vazut ca mi-ai raspuns si tu. Multumesc. De ceva timp ma gandesc la subiectul asta si tot cantaresc parerile pro si contra si incerc sa „determin” varsta „optima” pentru bb2. inca mai cantaresc... sotul mi-a spus ca ma sustine dar hotararea este a mea ca tot eu o sa duc greul. Sotul vrea si el bb2 dar nici acum nu are timp sa ma ajute cu Vladut... asa ca mi-a spus ca e alegerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena76 spune:

Vitamine: pana acum nu i-am dat niciodata. Pediatra mi-a spus ca dupa cum arata nu are nevoie. Am avut si noi perioade lungi in care nu a vrut nimic in afara de tzitzi, acum nu mai vrea cereale deloc (asta de 3 luni) si foarte rar il pacalesc cu fructele. In schimb nu refuza carnea si cum noi mancam inca macarea blenduita, ca altfel vomita, asa mai scap si ceva legume dar putine ca sa se simta gustul carnii... asa... si nu refuzam niciodata iaurtul sau chefirul desi in primele luni abia inghitea cate 2-3 lingurite, ca il apuca greata si daca insistam vomita tot.
Eu zic ca nu mananca foarte bine, dar totusi mananca ceva, asa ca inca nu am cerut si parerea altui doctor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena76 spune:

Nu stiu cum sa editez mesajul de mai sua asa ca mai scriu unul.
Uitasem sa precizez ca Vladut la o masa mananca max 130 gr si are 2 mese pe zi dimineata in jur de 8 si la pranz in jur de 2,30. seara refuza mancarea si vrea doar tzitzi. Rareori il mai pacalesc cu cate un biscuite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna...

La multi ani nicolas,sa cresti mare si sanatos!!!

eu sunt tare deprimata...o prietena cu care am copilarit si care e mai mai decat mine cu 1 an a facut ataa cerebral duminica si a intrat in coma de gradul 4 direct...acum e la buc iar doc nu ii dau sanse...oooffff!!!!





Poze Razvanelu

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

LA MULTI ANI!
NICOLAS MIHAI

SA CRESTI MARE, SANATOS SI CU FOARTE MULTE BUCURII PT PARINTI.

LA MULTI ANI! bondarei si albinute care mai impliniti o lunisoara.
ANA MARIA de mami MIHAELA CE
CEZARA ELENA de mami DIANA69
RALUCA ILEANA de mami DALLINA

cata mami de STEFAN(9.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Razvan mananca cam asa :

2 - 200ml lapte
6- 200-240 ml lapte
10- o banana sau un mar sau un fruct ceva cu vreo 2 biscuiti si apoi un pic de suc de portocale
14- legume cu carnita sau cu ou 200gr
18- cereale sau iaurt
22- 200-240ml lapte

eu zic ca mananca f bine,e cam mult lapte dar ce sa ii fac dak tot vrea noapte,pediatra mi-a zis sa ii dau!!!


Poze Razvanelu

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Tzuna- si Ingridutei i-a facut la un an vaccinul pt. un an + Priorix. Nu a avut reactii adverse mai rau decat de obicei, adica un pic de febra si roseata la picior.
Marime mai mica la incaltaminte: la un am copii poarta 19 sau 20. Ian are 18 insa i-am luat marimea 19 si merge foarte bine cu ei.

Stefaniya- stiu ca preturile sunt mai mici cu 5% decat in Europa insa aceasta si datorita aspectului mentionat de tine ca suntem in Romania.

Kitty- este gelozie din ambele parti. Daca o tin pe Ingrid in brate imediat Ian vrea acelasi lucru si invers. Cred ca i-am invatat eu prost cu alintatul.

Mami Alexia- chiar daca i-am dat sa pape titi lapte pana la 1 an si 7 luni tot mi-a fost greu sa o intarc si am suferit mult si m-am simtit vinovata. am intarcat-o pt. ca ramasesem insarcinata si dr. mi-a zis sa o intarc pt. ca altfel din pricina exploziei hormonale va avea ea de suferit mai tarziu.
Eu sunt pro alaptat pana la 2 ani.

Radcarmen- iti multumesc pentru aprecieri. Referitor la puterea de cumparare: eu ii cumparam zanei incaltaminte de la Timberland chiar daca preturile din Romania sunt mai mari de trei ori decat in State din doua considerente: pentru calitate ca piciorul sa nu i se deformeze si pt. ca fiind de calitate m-am gandit ca le poate purta si urmatorul copil. Asa ca investitia s-a meritat.

Magdalena76- eu am observat ca, copii dupa 1 an si 6 luni incep sa devina posesivi si egoisti. Dupa 3 ani problemele astea se acutizeaza pt. asa e specific varstei. Asa ca diferenta dintre doi copii este bine sa fie cat mai mica. La noi diferenta este de 2 ani si 3 luni. Greul greu a inceput odata cu diversificarea pt. ca mi-au crescut obligatiile zilnice (facut de mancare de 3 ori pe zi, dat de mancare la doi copii cu lingura - desi Ingrid manca singura inainte dupa ce am inceput sa ii dau sa manance lui Ian a inceput si ea sa vrea sa ii dau !!!)

Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

Referitor la cel de-al 2-lea bebe sa stiti ca si eu ma gandesc mereu, desi mi-l doresc de nu mai pot pe de lata parte i-mi este frica ca nu ma voi descurca.
cred ca va trebui sa ma gandesc foarte bine intr-o zi si sa iau decizia care va trebui, pt ca nu vreau nici sa ma trezesc cand va avea STEFAN 10 ani ca as mai vrea un bebe si de ce nu l-am facut mai devreme.
nu stiu ce sa spun, stiu ca este foarte greu dar cum ati spus si voi m agandesc la mamicile noastre din stup care au 2-3 copii si se descurca, nu spun ca nu le este greu dar se descurca, deci eu tot mai cred ca se poate.
cu curaj fetelor cred ca vom rezolva problema.
la mine va trebui sa mai treaca timp pt ca am cezariana si trebuie sa stau 2 ani intre bebei, deci o sa i-mi pun problema de la anul incolo.
va pupam si va dorim o zi minunata si cat mai mult timp afara.


cata mami de STEFAN(9.03.2007)

Mergi la inceput