Gravidute si mamici de Cluj - 59

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Buna dimineata!Vad ca aveti spor la scris, nu gluma!
Victo, poate are colici bebe si de aceea plange.Poate el se satura cu cat mananca de la tine si cauzele plansului sunt altele.Trebuie sa fii atenta cand inghite atunci cand mananaca de la san, asa iti poti da seama daca mananca sau nu si cat de mult. O sa te surprinda capacitatea lor de a suge, chiar daca tu cu mana nu poti mulge mare lucru. De exemplu, cand nu mai aveam lapte, Alexia preesta la greu si chiar daca statea jumatate de ora la san, se satura. Si oricum alta solutie nu aveam daca nu vroia biberonul.

MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Diana, ii poate transpira capusorul din cauza efortului pe care il depune sa manance, combinat cu faptul ca corpul(imi cer scuze pentru cacofonie) e incalzit dupa baita.Si Alexia transpira seara pe capusor iar cel mai mult ea transpira la picioare, permanent aproape.(in sensul ca da din picioare, merge in patru labe, se impinge cu ele de perete si cand ma uit la ea, are picioarele reci si umede)

MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariandra spune:

Buna dimineata, mamici si bebelusi!
Ieri a fost o zi super, astazi vom vedea...
Le-am intalnit ieri in parc pe scumpelele de Carina si Tiadris:2 ingerasi de copilasi;desigur ne-am impartasit din experienta, cu mamicile lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariandra spune:

VICTO - Si eu stiu ca nu-i bine sa le facem baita cu stomacelul plin;sa treaca macar 1 ora de la terminarea mesei.

CRISTINA, ELENUTA - De unde ati cumparat tigaile speciale si cat au costat?Erau si cu un singur nivel?

REDAI - Bine ai revenit printre noi si bine ca te-ai razgandit sa "pleci" definitiv.

ALEX - Si noi ne-am gandit la asigurare, inca dinaintea nasterii Dariei, ca vorba aia am un "om de asigurari" in familie.Mi-a spus Dani ca mai bine asteptam pana implineste 1 an sa avem de platit o prima de asigurari mai mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariandra spune:

Noi ne-am gandit la asigurare de studii;daca incheiem contractul cand Daria are 1 an, va beneficia de o suma frumusica la 18 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Si acum o intrebare culinara.Spunea cineva de spanac(Lore sau Gabi,cred).Cum il preparati?

MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Adriana.eu am vrut sa ii bag spanacul, dar am renuntat pentru o perioada.In primul rand pentru ca nu-l pot prepara fara lapte,sau se poate dar nu are nici un gust.Si in al doilea rand m-am mai documentat si se zice ca are efect laxativ,asha ca mai astept un pic.In cartea care o am despre diversificare scrie ca se baga dupa 12 luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Am profitat de faptul ca Alexia inca doarme si am pus poze noi.
http://good-times.webshots.com/photo/2066302760102402558utIDAM?vhost=good-times

MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Ok, multumesc de informatie, Lore.
Ziceai ca ai ceva carti de bucate in format electronic..cand ai timp mi le poti trimite si mie te rog? Id-ul cred ca il ai(adriana_ruxandra@yahoo.com)Multumesc mult.
MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

fetelor, bineinteles ca si eu las sa treaca ceva timp pana ii fac baie...cam 3 sferturi de ora dupa ce a terminat de mancat.

adriana, eu il cantaresc acum de fiec data cand mananca la san.

co, nu mi+ai zis ce contine salata cesar..sau cine ma poate ajuta.o salata as vrea, dar sa aiba niste carnita in ea..eventual piept de pui..

noi suntem in acelasi program...fara bibe..san cat vrea bb..dim a inceput sa urle ca nici ala nu+i mai trebuia...dupa 140 ml...ma rog...
beau la ceai de lactatie de mi+e scarba de el...

dar bb e tare vesel, doarme bine..deci nu ma ingrijorez prea tare..are si el vreo faza..

asa, vroiam sa va intreb..la noi nu exista niste plasturi care atenueaza durerea in caz de vaccin, injectii? patch se cheama.



mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput