Candida in sarcina

Candida in sarcina | Autor: Nerantula

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in 9s si mi-a iesit la analize (din nou! ) candida spp. Stiu ca este o problema foarte frecventa la , dar ma sacaie si as vrea sa scap de ea. Doctorul mi-a recomandat spalaturi de 2-3 ori pe saptamana, pentru a nu se extinde, urmand abia din saptamana a 13-a sa iau niste ovule (si nu as vrea, stiu ca sunt destul de controversate )
A reusit cineva sa o rezolve cu succes? Eventual tratament naturist sau homeopat.

Multumesc mult!



8+

Liniuta noastra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Am rezolvat la prima sarcina cu ovule Gynozol, sunt permise si in sarcina.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

Cred k depinde de ce tip de spalaturi eu shtiam ca spalaturile vaginale sunt interzise in sarcina! eu zic sa mai intrebi odata.si eu am avuto si am luat ovule gynocanesten.Vezi ce iti iese la analiza si ....mai intreaba odata!

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

quote:
Originally posted by gabitzam

Am rezolvat la prima sarcina cu ovule Gynozol, sunt permise si in sarcina.




La orice varsta a sarcinii?

8+

Liniuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

In prospect scrie ca se pot folosi in sarcina, nu se precizeaza nimic de varsta sarcinii, dar eu le-am luat tot in primul trimestru de sarcina.
Si de spalaturi stiam si eu ca nu prea sunt asa de indicate in sarcina.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

mamii, asta am intrebat si eu, daca am voie spalaturi in sarcina ... raspunsul a fost ca nu e nici o problema, atata vreme cat folosesc dusul si nu hidrantul! .... N-am mai insistat . Oricum, nu fac spalaturi vaginale, ci cat pot cu sapun ph neutru si apa calda, la exterior, adica normal.

Si incerc sa consum cat mai mult kefir, care cica are o bacterie ce neutralizeaza candida.

8+

Liniuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

si eu am avut probleme si am scapat cu gynozol, pe la 16 sapt. parca...apoi am mai avut o vaginita tratata cu ovule clotrimazol, pe la 24 de sapt.

alexutza 4 ani + si 32 +Teodor Mihai
http://bd.lilypie.com/WaYCp2.png
http://community.webshots.com/user/paveliucalina
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Buna Nerantula,

Sunt foarte noua pe aici, dar imi permit sa-ti raspund la subiect. Si eu sunt insarcinata in 9s si am candida :(, la 7 saptamani dr mi-a recomandat spalaturi vaginale cu irigatorul (apa si bicarbonat de sodiu (alimentar) ) am facut de 2 ori si am renuntat pentru ca toata lumea imi spunea sa nu mai fac ca e periculos. Acum s-a agravat, ma deranjeaza foarte tare, nu pot dormi noaptea (usturimi, mancarimi) am fost la dr si mi-a zis sa fac spalaturi dimineata si seara si e imposibil sa nu-mi treaca (s-a prins ca nu am facut). Desi ma deranjeaza foarte tare nu a vrut sa-mi recomande absoulut nici un alt tratament pana nu ajung la 12-13 s. Aseara am reluat spalaturile si m-am simtit mai bine, sper sa-mi treaca curand.

Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

CD, multumesc de raspuns! Cat priveste spalaturile, doctorul nu mi-a zis ca o sa treaca daca le fac, dar macar impiedic ciuperca sa nu se extinda, pana fac tratament. Pe mine nu ma deranjeaza cu usturimi si mancarimi, doar ca stiu ca e acolo, si incerc ca o tin in frau consumand mult kefir, ce contine o bacterie ce neutralizeaza candida.
Sincer, daca as avea mancarimi si usturimi, as incerca sa aplic iaurt si extern acolo, decat sa fac spalaturi intern :(. Acum, daca doctorul tau ti-a inspectat colul si a zis ca e ok cu spalaturile, atata vreme cat nu le faci 'cu hidrantul' (l-am citat pe al meu), poti continua, dar eu zic sa nu te astepti sa treaca, ci doar sa amelioreze.

Multa sanatate si sa ajungem cat mai rapid in trimestrul 2!

10+

Liniuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaE spune:

Buna fetelor,

Sunt noua pe acest forum si sunt insarcinata in 18 saptamani.
Am avut si eu aceasta problema la 15 saptamani si doctora mi-a dat sa fac tratament cu Augmentin, o pastila la 24 de ore timp de 10 zile si ovule gynozol timp de 6 zile in fiecare seara.
Am luat Augmentin si eu si sotul meu.
Acum pot sa va spun ca ma simt bine, nu mi-am mai refacut analizele dar nu mai am usturimile si mancarimile pe care le aveam.

Sper sa va ajute ce v-am scris.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Stai linistita ca se poate trata. Eu am luat ovulesi la prima sarcina si acum la a doua...La prima am pus colposeptine, iar acum lomexin si piafucin...Spalaturi nu fac pentru ca nu prea e bine sa umbli acolo. Daca decizi sa iei ovule sa ia si sotul 1 flucoric. Eu nu am avut nicio problema de la ovulesi am pus mai mult de 15 la prima sarcina, iar acum 4. Eu cred ca e mai bine sa tratezi problema.

Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=341f286d3bf41ca4ad740e&skin_id=701&large&utm_source=otm&utm_medium=embed" target="_blank">Cu toata dragostea!

Bebe 2

Mergi la inceput