Copilul ADHD

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Buna ziua,
Sunt Anca, mama unui copil de 7 ani diagnosticat cu ADHD si as vrea sa primesc raspuns de la parintii care se afla intr-o situatie identica si au folosit strattera care sunt rezultatele folosirii medicamentului. Sunt cam ingrijorata de acest medicament de cind am citit ca poate duce la ginduri suicidale. I-am dat copilului, la sfatul neoropsihiatrului, 2 ani mentat si tanakan, iar acum de o saptamina strattera, dar mi-e frica sa ii mai dau, am mari retineri. Copilul e hiperactiv, se concentreaza greu dar sincer, as incerca cu homeopatia si psihologia comportamenala. Poate cineva sa imi spuna daca a avut efecte pozitive strattera asupra copilului lui, va rog? Sunt foarte ingrijorata, as vrea sa imi ajut copulul, mai ales ca il cresc singura, pe el si fratele lui mai mic, iar tatal este necooperant si nu intelege nevoile copilului cu ADHD.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
Ancast,bine ai venit alaturi de noi la subiect.
Totusi iti fac o recomandare, ca tot in acest forum sa citesti la sectiunea Cabinet de psihologie - un subiect deschis recent de mine "HELP - scolar cu ADHD! "
La sectiunea asta am mai scris si eu, dar conversatia este intre mame cu copii de gradinita la care e o alta problematica fata de cea de la scoala.
Acolo am scris si de straterra si altele.
Iti voi da un emai pe privat , sa-ti povestesc si de altele, aici nu ai voie reclama la alte forumuri

Denisa 73, Maria I
Si eu am ajuns sa cred la fel de toti tatii. Al meu mai repede declara ADHD=rasfat !
(sau mai concret :L-ai rasfatat prea mult !...s-a gasit vinovatul! )

Maili ,
Ma intreb de pauza la medicatie. Concret, nu mi s-a spus , dar am inteles ca trebuie urmat timp indelungat. Si ca mai pot alterna si medicatie mai ieftina in caz de "pana financiara"(omega 3 si alte vitamine).

O sa revin, suntem in vizita la Braila, la ziua nepotelei noastre si plecam la cumparaturi prin hipermarketuri.
Weekend placut in continuare.
Cu drag,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

multumesc Carmen pt sugestie si astept mail-ul tau. Oricum, se pare ca strattera e medicamentul nr 1 in tratarea ADHD pe plan mondial, sau gresesc? Eu nu m-am decis, luni copilul meu termina tratamentu la 10 zile cu strattera si nu stiu ce sa fac mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna Anca,

nu stiu de ce nu ai activat PM - cu rosu scris in bara de sus a fiecarui utilizator (deci nu pot accesa emailul tau), incearca tu sa-mi trimiti adresa ta pe emailul meu (carmenbucur67@yahoo.com).
Referitor la medicatie , sunt de 2 tipuri:
(citat):
- stimulantele sistemului nervos central din familia Amfetaminelor ( Metilfenidatul -Ritalin sau Concerta - care acum e si al noi in tara) imbunatatesc simptomatologia la aproximativ 70% dintre copiii cu adhd. Ele diminueaza hiperactivitatea si impulsivitatea crescand puterea de concentrare. Unii parintii sunt ingrijorati ca medicamentele stimulante vor determina dependenta. Una din constatarile importante ale studiilor recente cu metodologie stiintifica riguroasa este faptul ca psihostimulentele in doze terapeutice, nu creaza obisnuinta sau dependenta si nici nu expun pentru un risc crescut de adictie fata de droguri (in cursul tratamentului sau ulterior, in viata adulta). Totusi, parintii vor supraveghea atent administrarea tratamentului deoarece s-a semnalat folosirea abuziva a psihostimulantelor printre adolescentii, cele mai frecvente efecte secundare ale stimulentelor sunt inapetenta, nervozitatea, aparitia ticurilor sau tulburarea Tourette, insomnia
- medicatia non-stimulanta - Strattera (Atomoxetina) este un medicament non-stimulant (inhibitor al recaptarii noradrenalinei) administrat in cazul lipsei de eficienta a stimulentelor cerebrale sau a aparitiei reactiilor adverse la acestea. Atomoxetina nu este o substanta controlata (se elibereaza fara reteta).

Cred ca fiecare copil reactioneaza in felul lui la medicatie.
Pana nu incerci...si apoi nu stiu daca iti poti da seama de beneficii in 10 zile. Spune-mi ce ai remarcat la copilul tau?
Am luat strattera, am incercat homeopatia, luam niste produse naturiste, vreau sa reiau homeopatia.
Ca sa nu ma tot repet pe aici, o sa-ti scriu pe privat mai multe, ca sa nu plictisesc fetele de pe aici .
Citeste , te rog , ce ti-am recomnadat anterior ( o sa-ti mai dau niste linkuri ca sa te edifici asupra unor aspecte) si pe mine ma poti intreaba orice vrei, daca ma pricep iti raspund cu placere.
Pot sa te incurajez doar ca TIMPUL rezolva multe..., dublate de bunavointa celor din jur si infinita noastra RABDARE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
Ancast,
eu astept emailul cu adresa ta pentru niste linkuri.
Spune-mi, copilul tau daca are 7 ani, sunteti in clasa I?
De ce tratamentul cu strattera e doar pentru 10 zile?

Denisa, Maili, Maria,
ce mai faceti voi si ai vostrii copilasi ?

Adutzu,
nu ai mai intrat de mult pe forum. Cum merge cu homeopatia?

Noi suntem bucurosi de vacanta, un pic obositi dupa weekend-ul asta petrecut la Braila, azi l-am lasat "de voie". maine merge la dra invatatoare pentru matematica. Sper sa fie bine (adica s-o asculte)
Ca tratament continuam cu produsele naturiste si din pacate nu am ajuns inca la homeopat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

al meu copil e asa si asa, saru'mana carmen ca ne intrebi
eu sunt pe o panta in crestere dupa ce saptamana trecuta am fost in Sunt in cautare de ceas mare si frumos de pus la indemana ochilor copilului ca sa pot sa ii fac program de genul "de aici si pana aici facem asta, de aici si pana aici poti sa faci asta" si tot asa, de comun acord cu copilul. Ma gandesc ca l-ar ajuta mai tarziu sa aiba o idee despre impartirea timpului intre diverse activitati.. Ce parere aveti?

Maria

http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,

Maria ,
foarte buna ideea cu ceasul, ulterior ideal ar fi sa-i faci si un orar (desi , acum am vazut ca el e inca micut 4.5 ani ..)

Ancast,
nu am primit emailul tau. Daca intri la subiectul recomandat de mine vei gasi pe langa Strattera si ceva despre Concerta si efecte benefice .
Sunteti la scoala sau inca nu ?

Denisa,
a venit patutul cel nou?
Cum merge la gradinita?

Maili,
nu mai stiu nimic de voi.
Cum merge cu psihoterapia? Cum stati la bulinute?
L-ai inscris la scoala ?

Apropo , eu de "bataita"... sincer nu am avut parte , asa ca nu stiu ce sa va zic...
sau poate ca am uitat eu, fiecare varsta cu alta problematica!)

Toate cele bune,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:

Buna tuturor,

Si noi suntem in vacanta si ne bucuram din plin de ea.A luat o "pauza " si dna educatoare ca nu mai are parte de trasnaile copilului meu . Bulinute ? Era cit pe ce sa ia si una neagra( "adica nota 4 mama ") dar l-a iertat dna dupa mai multe plinsete si promisiuni din partea santajistului meu . Ce ma bucur este ca il vad interesat sa invete tot ce vede nou , invata poezii, vrea jocuri noi la calculator pe care le descopera singur (precizez ca la calculator are jocuri educative ), asculta cu placere povestile de seara si vrea sa le invete si el .
Cu psihoterapia mergem inainte si vad ca ii place si se bucura cind merge la dna psiholog.Daca ne ajuta ? Pina acum eu zic ca da sa vedem ce va fi mai departe.Si nu , nu l-am insris inca la scoala si sper ca luna viitoare nu va fi prea tirziu.Acum culeg informatii despre doamne invatatoare si apoi voi vedea.Dna psiholog a spus ca ar fi bine la sfirsitul grupei pregatitoare sa vorbesc cu invatatoarea la care va merge sa il primeasca macar o ora in clasa sa vada si el cum e la scoala.
Ce idee buna cu ceasul ! Am sa fac si eu la fel sa vad daca merge.

Pentru Ancast,

Nu am inteles , ai incercat vreodata cu tratament homeopat? Iar terapia comportamentala eu cred ca ar trebui sa o faci cu copilul indiferent ce tratament ii dai ( homeopat sau alopat ).

Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Pentru Maili, Carmen,
Multumiri in primul rind pentru mail-uri. Imi cer scuze pt ca nu am raspuns, dar ieri am fost plecata din oras, adica din Cluj. Referitor la Strattera, nu sunt multumita de medicament, copilul meu l-a luat 12 zile si mi se pare mai agitat, mai irascibil si chair mai agresiv, in plus da din picior uneori cind sta pe loc, inainte nu facea asta, sau vorbeste mai tare. Nu am incercat cu homeopatia, dar voi incerca, de asemena Carmen mi-a sugerat niste medicamente naturiste, voi incerca si asta si binenteles psihoterapia comportamentala in speranta unei ameliorari a deficitului de atentie si a hiperactivitatii. Mi-as dori mult sa nu mai trebuiasca sa ii spun de mai multe ori un lucru copilului meu, sa fie mai calm, sa nu mai trinteasca masinutzele, sa nu mai fie uneori agresiv cu fratele lui. Vreau asadar, sa incerc variantele naturiste, sper sa mearga si sa am rezultate.
Numai bine,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
de efectele benefice ale folosirii Spirulinei cu chlorella si Pycnogenol pentru afectiunea ADHD ati auzit?

Pare interesant, si mai ales e naturist.
Eu studiez despre asta si o sa revin cu ceva amanunte.

Cu drag ,
Carmen

Mergi la inceput