Copilul ADHD

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Multumesc mult mamicilor! Eu cred ca, Cristian stie sa asculte sa faca cei ceri si chiar ma pot intelege cu el daca nu-l mai protejez atat de mult.Prin asta cred ca i-am facut rau.Astazi l-am lasat liber pt prima data si nu mi-a venit sa cred ca ma asculta si nu se opune la nimic.A dat de mancare la rate pe marginea lacului,a mers pe trotuar si fara sa-l tin strans de mana ci liber.La un moment dat a venit si a zis sa ma tina el de deget.Acum e inebunit dupa usile care se deschid automat.Eu cred ca nu o sa mai m-i se para nimic anormal din ceeace face el si deasemenea se manifesta asa fiinda vrea multa atentie,e rasfatat la culmea,vrea pupaceala toata ziua.Nu i-a lipsit niciodata nimic,orice a cerut i s-a dat fara sa faca nimic in schimb,eu acum sa vad ce gasesc pe internet,ca eu de fapt nu cred ca mai stiu cum sa-mi educ copilul,cumparandu-i toate jucariile posibile nu mai tine,trebuie sa vad cum trebuie sa-l educ ca habar nu am.Nu am avut rabdare sa-i citesc povesti si de cateva zile asa asculta povesti, ne uitam impreuna la desene si ii le explic(el pana acum vreo 3sapt nu se uitat deloc la tv)Maine o sa mearga sotul cu el la doctor,ca eu nu stiu germana si sa vedem ce zice si pediatra lui...Lui ii este greu cu germana asta,daca maicasa nu a invatat germana,el saracutul sa invete 2 limbi.Va pupic dulce si tineti-mi pumii sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,

Denisa, din ce ai scris cred ca iti dai seama cum trebuie sa procedezi si deci fraza cu " cum trebuie sa-l educ ca habar nu am" nu isi mai are rostul...
Mamici , in situatii similare , iti sunt alaturi pe acest forum.
Sa vedem si parerea medicului.
Cu drag,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Nu am facut nimic la doctor,la programat peste 3 saptamani sa-l vada pediatra,fiindca asistenta nu a inteles la telefon,pt. ce ii trebuie trimitere.Asa ca peste 3 sapt...
Carmen,ma refeream la ce pasi am de educat in continuare pt varsta de 4 ani..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Testul pt adhd inca nu il fac,eu cred ca este doar din faptul ca nu stie sa-si exprime in cuvinte ceace simte,iar eu nu stiu cum sa il fac sa spuna..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

Denisa copilul tau ce stie sa faca la 4 ani? deseneaza cunoaste culorile de baza ca de ex. rosu, galben ,albastru. trebuie sa stie sa faca ceva construeste din cuburi? trebue facute astfel de teste pshiologul asta te intreba prima data. ce stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Rodica,Cristian are 3ani si 4 luni,pana la 4 ani mai are de invatat.Stie culorile si in germana si in romana(roru,galben,verde albastru,negru si alb),construieste castele si din cuburi si din lego,stie cateva poezioare in romana,eu nu stiu cat stie in germana dar mai si canta in germana cate ceva,face puzzle din 5 si 6 buc,cu mai multe le facem impreuna.Ce mai trebuie sa stie si eu trebuie sa-l invat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

Atunci stai linistita copilul pare afi ok. de ceti faci probleme ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Nu stie sa-si spuna numele si adresa,le confunda in germana spune localitatea unde sta,in romana nu o zice,spune in romana doar ca il cheama Cristian,nu si numele de familie si catia ani are tot in romana. Nu stiu daca trebuie sa le stie acum toate astea si cum sa-l fac sa invete prin joaca sau altfel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicac spune:

O sa invete si astea repeta cu el pe mine ma cheama ..... peurma il itrebi cum te cheama? si tot asa si cu locul unde stati in capusorul lui saracu cred ca e varza unul ii spuneti una celalt alta... adica tu il inveti in romaneste,.... sotul in germana el ce sa mai inteleaga eu zic sa va axati pe o limba stind acolo eu zic ca denumirile sa le invete in germana iar romana dor ca conversatie insa cred ca va fi foarte greu... parca intelesesem ca tu nu prea sti germana si ma gindesc ca tot tu stai mai mult cu el si atunci trebuie sa incepi cu tine sa inveti tu germana, la gradinita merge? va doresc succes si rabdare multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:


Pentru Denisa,

Sa stii ca la 3 ani in Romania copiii merg la grupa mica...asa ca prea multe nu stiu ei sa faca ...si nici intr-un caz nu stau cuminti la gradi ( pe scaunel , atenti la dna educ ).Din ce stiu eu primele luni la gradi ii invata sa stea linistiti pe scaunel si o activitate nu tine ma mult de 15-20 min, asa ca nu stiu de unde chestia asta cu ADHD !!!Da , trebuie sa mearga singuri la baie, sa se ceara la baie, sa se schimbe singuri , sa se imbrace singuri, sa manince singuri,iar din punct de vadere cognitiv invata cintecele , despre animale , poezii scurte , deseneaza , coloreaza dar totul la nivel de 3 ani ( sa nu crezi ca chiar toti se descurca , invata pe parcurs).
Si mai cred inca faptul ca micutul tau e derutat si de faptul ca in jurul lui se vorbesc doua limbi si el nu poate sa se exprime in nici una.Si eu sunt de parere ca ar trebui sa inveti si tu putina germana ca sa vb cu el intr-o singura limba.Nu-ti fa probleme ca va invata si romana dupa ce va reusi sa se exprime in germana.Copiii au o capacitate de recuperare imensa iar limbile straine in general le invata repede.
Si nu vad o problema ca la 3 ani nu stie sa spuna numele localitatii.Cumpara-i carti de colorat, spune-i sau citeste-i povesti pentru dezvoltarea limbajului, e foarte bine ca face puzzle,
si nu in ultimul rind invata-l sa fie prieten cu copiii, sa socializeze la gradi sau in parc ( sa nu stea separat de ceilalti copii).
Numai bine

Mergi la inceput