cartile Rodicai Ojog Brasoveanu

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radaver spune:

mi-ar putea spune cineva unde gasesc volumul "povestiri de noapte buna"? nici n-am stiu ca exista si, credeti-ma, sunt fan inrait. ma bucur ca nu sunt singura, am citit si recitit cartile rodicai ojog nici nu mai stiu de cate ori. parerea mea e ca dau dependenta!!!

si inca ceva, cartile aparute sub numele cosma brasoveanu sunt scrise tot de ea? de unde stiti? ce m-as bucura sa fie asa, inseamna ca exista inca 4 carti pe care nu le-am citit, cele 3 ale lui cosma plus povestirile ei, si daca tinem cont de faptul ca le voi reciti cel putin o data pe fiecare, imaginati-va ca am ce citi o perioada bunicica de-acum incolo!

a! am uitat, mi-am comandat de la librariile eminescu "a fost odata agatha christie a romaniei", de madalina ojog pascu, inteleg ca i-a fost nepoata.

astept raspuns! multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gargoyle spune:

Cosma Brasoveanu a fost sotul ei. Cartile lui sunt tot politiste, tot frumoase, dar au alta atmosfera... mai serioasa, un pic trista. Cea mai frumoasa din cartile lui mi s-a parut "Fiara".

Mami de pisicuta (28.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Nu stiu daca a mai fost pe aici subiectul...cititi sau ati citit cartile scrise de Rodica Ojog Brasoveanu? Mie mi-au umplut adolescenta si acum le-am regasit cu mare placere, a creat niste personaje uimitoare, Melania si Minerva sunt doar doua memorabile...imi pare rau ca a murit mult prea devreme si nu a apucat sa mai scrie...nici nu le-am gasit pe toate sa le cumpar, am mai imprumutat si de la biblioteca...are careva de vanzare?

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"



Din adolescenta pana pe la 30 de ani, am citit si rascitit toate cartile ei, pe care le-am putut gasi pe piata.

Este minunat stilul scriitoarei, iar Melania, o batranica ce pare senila cu fondantele ei si povestile spuse lui Mirciulica seara, inainte de culcare. Dar, pe parcursul povestirii, ii descoperi spiritul viu care te farmeca. Cel mai mult m-a amuzat faptul ca era capabila sa starneasca pasiuni si modul siret in care s-a facut remarcata de viitorul sot.

O sa-mi fac timp, si o sa-ncep iarasi sa-i citesc romanele.

Frumos subiect.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilialia spune:

are cineva cartile ROB in format word?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui cecilialia

are cineva cartile ROB in format word?


le poti descarca de pe scribd.te inregistrezi si la download ai optiunile de format.in word nu sunt prea multe,dar tot mai bine decat nimik

MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Ma inscriu si eu in fun club ROB!
Avem 9 ani cand am citit Minerva se dezlanuie,mi-a placut la nebunie, eu fiindca o SF-ista convinsa. Pe vremea aia citeam cam tot ce-mi pica in mana, mai ales romane istorice si SF-uri.Asa am ajuns sa citesc, tot pe la 10 ani, Agentul secret al lui Altan-Bey. Stiti ce usor mi-a fost dupa aia la soala, la orele de istorie a Romaniei, and profu' ne-a predat despre epoca Brancoveana?!!!
Si as mai fi citit, dar nu am reusit sa gasesc decat mult mai tarziu Disparitia statuii din parc si dupa inca cativa ani buni mi-am delectat cu alte cateva.
Cel mai mult imi plac romanele din seria istorica, nu am intalnit un alt scriitor roman care sa patrunda atat de bine in epoca si sa o descrie de parca te-ai afla acolo, in acele timpuri. Si limbajul folosit, de parca e desprins direct din letopisetele vremii. Si sunt uimita de cat de bine s-a documentat pentru a plasa personajele si actiunea in istoria vremii.
Nu o sa vibrez niciodata la fel citind o carte la fel cum am vibrat la Ochii jupanitei, cand toata suflarea romaneasca s-a unit sa tina piept turcilor de groaza cotropirii, si cum a putut autoarea sa descrie notiunea de "pasalac" prin simtirea si graiul tuturor personajelor...superb!!!
Anul acesta, de ziua mea, am primit cadou Al cincilea as si Violeta din safe. Oricum mai am multe carti de-ale ei de gasit si savurat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Anul asta am reusit performanta de a-mi completa toata colectia ROB . Vreo 2 titluri parca le am si dubluri ca nu mai stiam ce am si ce nu si le-am cumparat din nou...

Pentru cine-i din Bucuresti: am vazut mai multe carti ale ei in libraria de la parterul magazinului Titan. Nu mai stiu ce - erau mai multe - dar erau vreo 7-8 titluri parca.



Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput