cartile Rodicai Ojog Brasoveanu

cartile Rodicai Ojog Brasoveanu | Autor: rory76

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca a mai fost pe aici subiectul...cititi sau ati citit cartile scrise de Rodica Ojog Brasoveanu? Mie mi-au umplut adolescenta si acum le-am regasit cu mare placere, a creat niste personaje uimitoare, Melania si Minerva sunt doar doua memorabile...imi pare rau ca a murit mult prea devreme si nu a apucat sa mai scrie...nici nu le-am gasit pe toate sa le cumpar, am mai imprumutat si de la biblioteca...are careva de vanzare?

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Dap si io fan ROB.Scrie minunat!Vezi ca sunt in librarii de vanzare!Eu mi-a luat carti d'ale ei de la libraria aia de la coloane din Piata Romana!

"La vita e bella"
De mancare
Iarna pe ulita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:


Le "mancam pe paine" in liceu,ca si cartile Aghatei Christie sau Cellei Serghi...Nostalgie,e sentimentul cu care asociez numele ROB.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Subscriu, foarte tare mi-au placut si mie. N-am mai citit demult o carte de-a ei.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

o ador.... tocmai am terminat "Grasa si proasta" si "Barbatii sunt porci" ... savuroase... ca de obicei

Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Subscriu!!
"Al cincilea as" a fost una din cartile pe care cred ca am recitit-o de n ori, in liceu, de fiecare data cu aceeasi placere.
Plus cele din seria cu Logofatul Andronic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Oooooo pai eu si acum le ador... si le mai rasfoiesc din cand in cand. Mi le-am carat in UK (am 32 de titluri aici, mi-au mai ramas vreo doua in Romania da' le "emigrez" eu si pe acelea) si vanez in disperare pe cele cateva pe care inca nu le-am cumparat. Melania si al ei Mirciulica (sa nu-l uitam si pe maiorul Cristescu), Minerva Tutovan cu bietul locotenent Dobrescu, logofatul Andronic, Magda si Chat Noir, colonelul Roman, micuta Nina...si atatia altii ... imi sunt tare, tare dragi. Iar stilul Doamnei e unic. Imi pare atat de rau ca a murit... si nu vor mai fi alte carti noi. Oare vor fi ecranizate candva??? Tare m-as bucura... si presimt ca nu numai eu



Dark Bendis


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns White Pisana spune:

Si eu si eu sunt fan ABSOLUT! Am cautat in ultimii doi ani prin anticariate si librarii si mi-am cumparat aproape toate cartile ei. Imi lipsesc numai Minerva se dezlantuie si un volum de povestiri intitulat Povestiri de noapte buna. Am si cele trei carti publicate sub numele sotului, Cosma Brasoveanu. Si evident ca toata colectia e acum cu mine la Bxl

In iarna cand am fost in tara am vazut ca o serie de edituri reeditasera multe dintre volumele ei. Cele mai multe titluri eu le-am gasit la libraria Eminescu langa Universitate (lista completa a volumelor ROB pe care le au de vanzare poate fi gasita pe site-ul librariei). O alta sursa o reprezinta anticariatele din pasajul Universitatii si tarabele cu carti vechi din aceeasi zone.

Si mie imi place de Melania si de Minerva dar cartile mele de suflet sunt Al cincilea as si Sa nu ne uitam la ceas...pentru ca, in plus fata de actiunea alerta cu intorsaturi neasteptate de situatie, evoca atat de frumos si nostalgic atmosfera anilor 40...moda, Bucurestiul de atunci...

Imi plac personajele ei feminine: multe dintre ele reprezinta pt mine modele de eleganta clasica ...din cauza ei a incepu sa imi placa combinatia de gri si verde sau gri si roz...si tot din cauza ei mi-am cumparat parfumul Arpeges de la Lanvin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Cred ca sunt printre primele mele carti citite si stiti cum se zice "prima dragoste nu se uita niciodata".



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

White Pisana, saru-mana de "tip"! Am intrat pe site-ul librariei Eminescu siiiii.... nu una, nu doua, ci chiar patru dintre cartile pe care nu le aveam. Cred ca singura care a mai ramas de achizitionat e "Povestiri de noapte-buna", plus una dintre cele scrise sub numele sotului. Am facut deja comanda (pe adresa parintilor din Romania si cu ocazia asta am facut-o fericita si pe maica-mea, care bineinteles le va citi si ea inainte sa mi le trimita mie) iar in aprilie, cand ai mei prieteni vin incoace... vor veni si cartile. Inca o data, multumesc mult

O seara faina,

Dark Bendis

P.S. "Sa nu ne uitam la ceas" si "Al cincilea As" sunt si preferatele mele... impreuna cu "Intalnire la Elysee" (actiunea plasata un pic mai devreme in 1917-18, dar stilul e... acelasi)

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

De Maiorul Cristescu m-am indragostit in "320 De Pisici Negre", la virsta de 11 ani. Tot atunci m-am decis ca intr-o zi voi avea si un motanel, dar cand l-am achizitionat pina la urma, l-am botezat Marmelada, deoarece Mircea il chema pe tata. Ultima carte citita a fost in 1982. Apoi 21 de ani mai tarziu, intoarsa in Romania, dupa numai 3 saptamani de cutreierat zeci de anticariate si librarii in Timisoara, Bucuresti, Craiova si Brasov, am mai gasit 2 din cartile ei, chiar intr-un anticariat din Pasajul de la Universitate. Si acum le recitesc lunar, si-mi sint aproape la fel de dragi ca verigheta. Disparitia Statuii Din Parc si O Toaleta A La Liz Taylor.
Si Dark Bendis spune ca are 32 de volume.. eu am 2.
DACA stie cineva unde as putea gasi cartile ei in strainatate, va rog din suflet sa imi dati si mie de stire... My kingdom for a book.
Si acum aflu ca scriitoarea nu mai e, si tare rau imi pare... am senzatia ca am pierdut o prietena draga si apropiata.
Melania(care mereu mi-a adus aminte de bunica mea!!!)- alaturi de Olguta a lui Teodoreanu- au fost si raman eroinele copilariei mele.

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput