Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici10

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Shehe, de 2 zile ma tin sa-ti raspund legat de canini caci am uitat initial si apoi imi aduceam aminte cand si cand prin casa de povestea cu caninii si-am venit chitita acum de dimineata (la noi) sa-ti raspund, dar fetele vad ca deja au aparut cu raspunsuri.
Sansele sa fie canini din prima sunt fff mici. Sunt f rare cazurile cand dau caninii prima data. Sunt dinti f puternici si ca urmare ies mult mai tarziu. Ordinea fireasca e sa apara incepand cu al noualea dinte, deci ar trebui sa apara 8 dinti inainte de a da caninii (asta ca regula generala).
Si eu m-am pacalit cu adrian caci, dupa incisivii centrali de jos, ii aparusera doua coltisoare mici sus departate. Eu una-doua am zis ca-s caninii, dar mai tarziu am vazut ca m-am inselat. Erau incisivii laterali de sus care au spart doar cu un coltisor initial si apoi a aparut toata latimea dintelui, moment in care m-am dumirit ca-s incisivii laterali.
Si o alta mamica de aici s-a mai pacalit ca mine.
Asa ca asteapta sa iasa toata latimea dintelui ca sa vezi dac e canine sau nu. F. putin probabil sa fie, totusi.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Caninii sunt!Nu e nici un dubiu.II sunt foarte umflate gingiutele si de o parte si de alta si se vad foarte clar mugurasii incisivilor. Doctorita de la spital ,dupa ce a spus ca nu e de la dinti, pentru ca se uitase in fata la incisivi,a zis dupa ce s-a uitat unde i-am spus eu ca sunt intr-adevar caninii.
Ideea este ca o chinuie foarte tare si inca nu pare sa iasa nici unul.Si am cam terminat tot arsenalul din dotare.Si colac peste pupaza nici nu prea mai vrea sa manance.Incepe sa planga numai cand ma vede cu bavetica .Iar cand o pun in scaunel tipa din toti rarunchii.Daca pe saptamana viitoare o sa fie tot asa o sa fac o programare la un cabinet particular.

Sheherezada&bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

si la noi canini au fost ff durerosi, cand au spart a curs si sange si am facut multe nopti de planton cu febra imunitate scazuta si tot tacamul!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Si cam cat timp a durat pana cand au erupt?

Sheherezada&bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

au iesit ff greu intre 4 si 6 luni!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Fiecare copilas e diferit. Lui adrian tocmai ce i-au iesit caninii dar va spun sincer ca la el au fost mai putin problematici decat premolarii. care i-au dat in decurs de 2 luni si se trezea naoptea de m-a capiat. La canini nu a fost deloc greu, eventual cateva nopti disparate de treziri, agitatie un pic mai mutla ziua, dar cam atat.
alex spre ex., nici n-am stiut cand i-au dat dintii, asa de linistit a fost in privinta dintilor.
O alta mamica de pe grupul cu alex are acum o fetita mica careia tocmai i-au iesit incisivii si vreau sa zic ca a tras cu ea. Plus ca gingiutele-i erau albe si incepusera sa se faca galbene deja. I-a fost teama sa nu fi facut puroi sub gingie, vroia sa se duca sa-i cresteze gingia ca sa-i ajute dintii sa-i iasa, in fina lau spart singurei si s-a rezolvat. Deci... fiecare copilas cu ale lui. PErioada de iesire si intensitatea stresului sunt diferite de la copil la copil. Nu poti previziona.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

eu nu am previzionat nika ci doar am spus cum a fost la noi, cred ca dupa colici a fost cea mai grea perioada cea cu canini si maselutele!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Va zic si eu din experienta noastra: colicii pe mine m-au terminat...3 luni am crezut ca innebunesc, dar am avut in schimb perioada de iesire a dintilor de vis! Dragos are 8 dinti, 4 masele si 4 canini iesiti in intervalul 7 luni si 3 sapt si 1 an si 5 luni.
Simptomele erau de ceva maraili, scaderea poftei de mancare (asta cam 2-3 zile la fiecare dinte) si cateva treziri ocazionale noaptea!
Multa rabdare pentru toate etapele si sanatate multa tuturor!

9+ si mamica de Dragos (26.09.2006)
Povestea iubirii noastre mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Maia pare sa se simta mai bine.A inceput chiar sa si manance .

Sheherezada&bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Tot eu.Stiti cumva sa-mi spuneti daca in diversificarea prematurilor se fac alti pasi decat la copiii nascuti la termen?Ca ma gandeam ca poate nu fac eu ceva bine.
Maia mananca destul de putin in comparatie cu alti copii si totul trebuie sa fie foarte fluid.Daca iese mancarea ceva mai consistenta e cah!Nici nu mai spun de bucatele.Branzica o mananca numai cu piure dee pere.Mai mult piure decat branzica!

Sheherezada&bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput