Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici10

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

...ce bucurie !!!...sa fii tare Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Sanziana, acum vad!
Bravo, sa dea Dumnezeu sa fie totul cu bine, si o sarcina cat mai luunga si fericita!
Si e surioara sau fratior?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Sheanna multumesc de urari, inca nu stim. Sincera sa fiu as dori sa fie fetita, dar in primul rand sanatos si cu greutatea de peste 2,5 kg sa nu mai stau asa de mult in spital!

11+ si mamica de Dragos (26.09.2006)
Povestea iubirii noastre mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Flori de cires, ma bucur foarte mult ca Maria nu are nimica!

sanziana, felicitari! Sarcina usoara si BB sanatos!



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

FloriDeCires, felicitari pt rezultatul testului! multa sanatate si sa nu mai aveti nici un fel de probleme!


Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Multumesc mult fetelor pt urarile voastre.Imi sunteti tare dragi..:)

sanatate la toti puiutii...si la cei de prin burtici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ce vesti minunate Flori de cires. Sanatate multa tuturor puiutilor si mamicilor lor.

Noi ne-am intors din vacanta si ne-am reunit familia, adrian nu mai manca bine si era trist din cauza lipsei naostre. Asta in ultimele cateva zile .A fost prea mult pt el: 2 sapt. Dar acum e iar fericit si-n elementul lui. Urmeaza si la noi o serie de controale si vizite la medic caci suntme la 18 sapt. corectate.
Sapt. viitoare mergem la hematologie si repetam testul auditiv. La sfarsitul lunii si la inceputul lui mai mergem la evaluarea neuro-psiho-motorie.
Si-a dat bine drumul la mers, nu mai are nici o problema, dar inca n use ridica singur de jos. Si nu pare sa incerce deloc. Sa fim noi sanatosi in rest.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

....eeeeeeeeeeeii...ce-i amorteala asta pe aici ???Toti prematurii sunt bine ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

De vreo saptamana tot incerc sa-mi fac timp sa va intreb ceva ca am asa un ghimpe in suflet si am impresia ca nici nu mai pot respira.
Maia a mai avut un episod de varsaturi si a scazut din nou 100 de grame asa ca am mers la un pediatru.In urma consultatiei, mi-a spus ca e absolut sanatoasa si ca nu pare sa aiba nimic.Dar pentru ca Maia a plans ingrozitor si isi tinea picioarele rigide,doctorita a spus ca s-ar putea sa aiba probleme si sa mearga mai tarziu.
Am venit acasa si am preferat sa nu ma mai gandesc la cele spuse de doctorita...
Intr-o zi ,in timp ce ne plimbam ,m-am intalnit intamplator cu o cunostinta.Si din vorba in vorba a ajuns sa-mi spuna ca a nascut un copil prematur la 29-30 de saptamani si ca are tetrapareza spastica.
M-a intrebat daca Maia sta in fundulet sau daca face pasi?Si eu i-am raspuns ca nu,pentru ca este inca in urma (chiar asa mi-a spus si pediatrul la care am fost) si desi are 8 luni si doua saptamani varsta reala,cea corectata este abia de sase luni si o saptamana.Dupa raspunsul meu a inceput sa-mi spuna ca si Maia are pareza spastica....ca i-a spus ei doctorul din Mures la care merge ,cum ca un copil prematur recupereaza repede si la varsta asta ar trebui deja sa ii ajunga pe ceilalti
din urma.Degeaba am incercat eu sa ii spun ca Maia rade,gangureste,se joaca cu manutele (chiar stie sa dea paginile!) si chiar cu piciorusele (ii place sa prinda lucrurile intre picioare si sa se joace asa) ea o tinea una si buna ca Maia are pareza spastica.Am venit acasa si ma tot gandeam daca a fost rau intentionata sau inconstienta.Dar ghimpele a ramas...
Maia are acum asa cum am mai spus varsta reala de 8 luni si doua saptamani iar cea corectata de 6 luni si o saptamana.Abia la sase luni ,varsta reala a reusit sa stea pe burtica si sa-si tina caputul in sus.Nici acum nu reuseste sa se intoarca singura de pe spate pe burtica dar incearca.Isi tine picioarele rigide doar cand se intinde,cand plange sau cand facem gimnastica cu picirusele (la genoflexiuni-isi incoarda piciorusele si rade de mine dar imediat ce ii iau mana de pe picioruse si le relaxeaza!).Si inca nu sta in fundulet si nici nu merge!!!
Asta vi se pare asa iesit din comun pentru varsta ei?

Sheherezada & bb Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

She, of Doamne, ce bine ar fi daca nu si-ar mai da fiecare cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosc, mai ales cand e vorba de probleme medicale. Chiar si daca intentiile cu care o fac sunt bune, asemenea "sfaturi" pot face mai mult rau decat bine.
Recuperarea un prematur o face, mai ales din punct de vedere neurologic, in jur de 1 an jumate- 2 ani, varsta reala, ba chiar, unii accepta chiar 3 ani, fara sa fie vorba de intarziere.
Din ceea ce povestesti tu, Maia are o dezvoltare absolut normala pentru varsta corectata. La 6 luni foarte putini bebelusi stau in fund fara sprijin, si si mai putini stau in picioare (faptul ca tine mama copilul de subtiori si el atinge cu picioarele pamantul nu inseamna ca acesta sta in picioare...).
Uite aici
http://www.who.int/childgrowth/standards/mm_windows_graph.pdf
graficul de achizitii motorii in primii 2 ani, stabilit de OMS.
Dupa cum vezi, limitele sunt foarte mari, chiar si in cazul nascutilor la termen.
Oricum, ar fi bine ca pediatrul la care mergi cu Maia sa fie unul cu experienta in prematuri iar daca nu e , un drum la clinica de neuropediatrie condusa de Prof. Magureanu, in Bucuresti, nu strica. Ti-o recomand pentru ca, asa cum ai citit si in cazul Mariei, e esential sa ai parte de un consult facut de un neurolog care stie ce e aia o varsta corectata si un prematur de varsta gestationala sub 30 de saptamani.
Si eu am fost, de-abia acum, si pot spune ca m-am linistit cu adevarat...

Mergi la inceput