Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici10

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Mamicilor, am si eu o rugaminte la voi. O prietena de-a mea, membra DC(normal), a nascut de curand un baietel cu 2.700kg la 36 de saptamani. Nastere normala, baietelul nu a avut probleme, nu a necesitat oxigen sau alte tratamente din cate stiu. Au stat cam o saptamana in spital. Acum pediatrul i-a spus sa tina copilul in casa 2 luni deoarece e prematur. Va rog sa-mi spuneti si mie daca e ok, mi se pare prea mult, intelegeam sa-l tina in casa pana cand ar fi facut 40 saptamani, deci maxim o luna. Dar 2 luni...mai ales ca nu sunt probleme medicale.
Spuneti-mi unde s-a mai discutat pe tema asta sa-i arat mamicii, ca nu prea poate sa stea mult la calculator sa caute. Merci si

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

eu am avut baietelul exact in aceeasi parametri ca si bb-ul prietenei tale, dar nu am stat in casa decat 3 saptamani ca era ff frig in nov la brasov!

Mie nu mi-a recomandat nimeni sa stau in casa si daca bb s-a nascut la 36 saptamani implinite nu mai este considerat prematur, ci la termen!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Copii mei au avut sub 2 kg si dupa o sapt. erau in curtea spitalului la plimbare (cu aparatura in carut). Aici la 36 de sapt e considerat la termen. Probabil ca i-a spus sa tina bb in casa ca sa-l protejeze oarecum de virusii care circula pe vremea asta dar doua luni...mi se pare cam mult, sincer.


papadie, zen-sei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Multumesc mult, sunteti niste scumpe. I-am aratat ce ati raspuns, o sa inceapa deja sa-l scoata pe balcon. Sunt incredibili doctorii, nici nu stii cum sa ai incredere in ei. Macar putea sa-i recomande sa-l fereasca de aglomeratii, oameni bolnavi... Eu am fost putin inconstienta cu fetita mea, la 2 saptamani eram in Cora cu ea(nu aveam de ales, am crescut-o singura pana la 6 luni), dar cred ca asta a ajutat-o sa aiba o imunitate foarte puternica. Mi-a racit de cateva ori si o raceala ii trece in 2-3 zile. Si a mea a avut greutate mica la nastere dar s-a nascut la 38s. Daca te iei dupa doctori ti copilul sub clopot de sticla si cand trebuie sa se integreze in comunitate e sensibil si nepregatit. Hai ca m-am intins mult, multumesc din nou pt respunsurile voastre, sunteti super

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Guguluf si eu am nascut prematur un bebe de 1,9 kg la 33 sapt si 4 zile, am stat 3 sapt in spital si chiar am intrebat daca pot sa-l scot afara si cand. Am nascut toamna. Mi-a zis ca timp de 5 zile sa-l tin in fata geamului progresiv pana ajung la 10 minute, apoi sa-l scot afara progresiv cate 5 minute in fiecare zi si cand ajung la o jumatate de ora sa ies la plimbare. Iarna mi-a spus sa ies cu el pana la temperatura de -10 grade. Noi stam in zona de munte si e mai rece. Iti dai seama ca daca il tine 2 luni in casa...si-l scoate brusc nu facut nimic!

10+ si mamica de Dragos (26.09.2006)
Povestea iubirii noastre mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Avem rezultatul de la ultimul EEG facut in Ungaria: Maria este perfect sanatoasa.Nu are nimic si nici nu a avut.

Sunt in al noualea cer!

Va pup pe toate si pe puiutii vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by FloriDeCires

Avem rezultatul de la ultimul EEG facut in Ungaria: Maria este perfect sanatoasa.Nu are nimic si nici nu a avut.

Sunt in al noualea cer!

Va pup pe toate si pe puiutii vostri!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns waltraud spune:

Hei ma bucur nespus de mult Flori de cires
sa va dea D-zeu numai bine si putere de munca de aici incolo, ca saputeti sa va puneti bine pe picioare. hai va pup


http://s165.photobucket.com/albums/u70/floareaiclozan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Flori de cires ma bucur enorm pt voi! Maria a mai iesit invingatoare inca o data!
Noi suntem bine, Dragos a devenit un razgaiat si miorlait, fiind tot timpul la dispozitia lui s-a obisnuit asa si trage de mine toata ziua sa ma asez langa el, sa ne jucam, iar eu am devenit mai greoaie in miscari si protesteaza imediat daca nu ma supun programului
Sanatate multa tuturor si mai intrati si pe aici sa vedem ce mai faceti!

11+ si mamica de Dragos (26.09.2006)
Povestea iubirii noastre mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

FloriDeCires ce ma buuuucuur. E o veste minunata, sa ai o confirmare asa de clara ca e totul bine.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput