hpv

hpv | Autor: pitri

Link direct la acest mesaj

am si eu o intrebare,daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.Prietenului meu i-a aparut HPV,papiloma in jurul gatului,de la ras,cred, a fost la doctor sa le cauterizeze si doctorul nu i-a spus nimic cum ca ar fi o boala cu transmitere sexuala,dar eu am citit ca ar fi.am inteles ca sunt mai multe tipuri de boala si nu stiu daca cel al prietenului meu este contagioasa.sunt disperata.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Pitri, ce are sotul tau in jurul gatului se numesc papiloame dar ele nu sunt datorate HPV.
Asa sunt denumite medical acele formatiuni moi, ca niste ciucurei, de culoare pielii. E adevarat ca sunt cauzate tot de un virus, numit Moluscum contagiosum dar acesta nu are nici o legatura cu HPV.
E bine totusi sa nu folosesti aceleasi obiecte care ajung in contact cu aceste papiloame.

Daca ele erau localizate in zona genitala si aveau un aspect particular atunci da, se punea problema infectiei cu HPV dar, gandeste-te si tu, acest virus se transmite pe cale sexuala (de aceea si determina modificari doar in zona genitala) in consecinta nu prea are cum sa ajunga la gat.

Alta idee gresita este ca HPV apare de la ras. In nici intr-un caz, transmiterea este de la om la om, pe cale sexuala. De aceea prezervativul e sfant, si in cazul HPV

Ca o concluzie, sotul tau are niste papiloame sesile pe gat, datorate virusului Moluscum si daca nu are si altele in zone mai intime inseamna ca nu are HPV (asta in caz ca ai inceput deja sa iti pui intrebari despre sotul tau).

Partea proasta cu HPV la femei este ca nu e obligatoriu sa dea vreo modificare care sa o poti vedea cu ochiul liber decat cand e prea tarziu (cancer uterin) asa ca cel mai sigur e sa te duci sa te duci la un ginecolog care iti va indica analizele care trebuie facute pentru ca sa vezi daca ai sau nu HPV

Sanatate multa!

Mergi la inceput