Apendicita

Apendicita | Autor: Criss75

Link direct la acest mesaj

Cum se manifesta? Cum recunosti o apendicita, adica vreau sa stiu cum iti dai seama ce e vorba de apendicita si nu de altceva?


Criss si Alex (11.05.2003)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dureri in partea dreapta , in stanga coxalului , eventual febra , greturi .
Ca sa vezi daca e apendicita sau nu incearca 2 manevre :
1.Te intinzi pe spate , cu talpile picioarelor sprijinite pe pat (ca sa stea abdomenul relaxat , ca daca esti intinsa de tot e mai contractat). Rogi un prieten sa-si pozitioneze degetele vertical in locul acela unde e apendicele si sa apese incet in jos dupa care sa dea brusc drumu'. Daca e apendicita iti va veni sa-l plesnesti pe respectivul.
2.Stai tot pe spate , de data asta intinsa complet si incerci sa ridici piciorul drept , intins drept in sus. Prietenul respectiv va tine mana pe picior pt. a contra ridicarea lui. daca ai dureri in fosa dreapta e apendicita.

Asta asa , de amuzament , ca trebuie sa mergi la doctor ca sa faca el manevrele astea si altele corect , analize , samd.
Si nu astepta prea mult pt. ca se poate ajunge la complicatii nasoale

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by XIO

Dureri in partea dreapta , in stanga coxalului , eventual febra , greturi .
Ca sa vezi daca e apendicita sau nu incearca 2 manevre :
1.Te intinzi pe spate , cu talpile picioarelor sprijinite pe pat (ca sa stea abdomenul relaxat , ca daca esti intinsa de tot e mai contractat). Rogi un prieten sa-si pozitioneze degetele vertical in locul acela unde e apendicele si sa apese incet in jos dupa care sa dea brusc drumu'. Daca e apendicita iti va veni sa-l plesnesti pe respectivul.
2.Stai tot pe spate , de data asta intinsa complet si incerci sa ridici piciorul drept , intins drept in sus. Prietenul respectiv va tine mana pe picior pt. a contra ridicarea lui. daca ai dureri in fosa dreapta e apendicita.

Asta asa , de amuzament , ca trebuie sa mergi la doctor ca sa faca el manevrele astea si altele corect , analize , samd.
Si nu astepta prea mult pt. ca se poate ajunge la complicatii nasoale

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/



Merci pentru explicatii. Ieri m-am simtit cam nasol, ma durea in partea dreapta, dar m-am culcat pe la 22 si mi-a trecut, acum nu ma mai doare. Sper sa nu fie totusi apendicita.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput