Cum scap de pisici?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Victoria, vin si io tare din urma! Deocamdata am doar cinci matze in dotare...A venit si la mine o matza gravidutza si, cum era sa scap de ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

A trecut perioada de calduri sa vedeti ce liniste e la mine in curte.
CInd vine iar perioada parca le vad ca pe bulevard pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Victoria, vin si io tare din urma! Deocamdata am doar cinci matze in dotare...A venit si la mine o matza gravidutza si, cum era sa scap de ea?

La fel am patit si eu... Aveam( ca omul ) fo' 3-4 pisici, apoi a venit gravidutza peste gard, si era atat de umflata ca mi-a fost mila de ea... Pe ea am castrat-o relativ repede dupa fatare, si am ramas si cu ea si...4 motanei... Care cand or creste mari, parca ma vedeti ca Georgeasca
Noi sa fim sanatosi....
Repet, e buna ideea cu "pisica casei"..Azi a incercat o pisica straina sa vina la noi in curte, si s-a repezit "pisica mama" la ea cu urlete..Nu stiu de ce sunt asa rele si geloase, isi apara teritoriul mai rau decat cainii...
Poza cu o parte din trib: http://inlinethumb17.webshots.com/19408/2861644440096418044S600x600Q85.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

Io aveam doar una(are cam 8 ani acum),apoi am gasit un pui mic de tot in fata scarii si nu m-a lasat inima sa il las acolo,asa ca...I-am facut tratament pt ochi(avea o infectie urata incat nici nu-i putea tine deschisi) si pt blana(am inteles ca a stat in mizerie pe-afara si a contactat nu stiu ce parazit),apoi am inceput vanatoarea de potentiali stapani.Am observat ca dc unul din ei este pui nu se bat si nu se infoaie,la inceput sunt mai reticente,dar apoi se acomodeaza si se accepta,basca ca matza mare il lua la lins si spalat pe-ala mic de-l dadea peste cap:)Ah,da...si mai am si-un caine bezmetic,tolereza pisipoancele,dar fiind pui,tinde sa capseze cam tare si am fost nevoita sa le fac program la toti,sub stricta supraveghere.Toate bune si frumoase...gasesc stapana pt matzulina mica,vin acasa si io multumita sufleteste si...vad portocaliu in fata ochilor pt ca pe presul usii ma astepta o alta pisica!Asadar,o iau de la capat si parca nu se mai termina,pe cuvant...parca ploua cu animalute din cer!
Victoria,ce de 'antenute'...foarte faine sunt,sa fie sanatoase,ca norocoase sigur sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Cand s-au mutatt parintii mei la casa, curtea casei era traversata de un numar mare de pisici. Eh, odata cu mutarea alor mei acolo si a motanului din dotare, s-au mai schimbat lucrurile. Dupa o serie de dispute teritoriale (foarte violente de altfel), pisicile straine nu mai trec prin curte. Motanul a ramas si el cu niste urme de la luptele duse si acum mai primeste doar vizite conjugale de la o stimata pisicutza, pe care o primeste inclusiv in casa si cu care isi imparte mancarea...

Ioana 13+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Ha,ha ha...V-am luat pe toate...Victoria, eu am 12 pisici.
Avantajul este ca ori m-am obisnuit eu cu mirosul, ori motanul sef marcheaza numai teritorii noi prin vecini...Este si asta o solutie: iei un motan rau de tot, afurisit tare , asta va incerca sa cucereasca teritorii tot mai indepartate si va odoriza curtile vecinilor! De aici poti avea avantaje nebanuite: la o adica, daca motanul a marcat curtea respectiva ca fiind a lui,tu poti revendica proprietatea respectiva, ca ce este a motanului este si al tau, nu?! In afara de motanul sef am multe, multe pisicute astfel incat orice alt motan care ar incerca sa curteze haremul de pisici (daca prin absurd ar insela vigilenta sultanului), ar iesi foarte sifonat dupa un maraton sexual si , astfel, epuizat, ar fi o victima sigura.
Daca vreti sa incercati reteta va pot oferi cateva exemplare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Lia, respectele mele, la pisici m-ai depasit...Da' cu cainii cum stai? Eu am 4...
Vroiam sa te intreb daca ai castrat pisicile femele...ca daca nu, te vei "imbogati" in continuare....Eu mai am doar una mica necastrata, o astept sa implineasca varsta necesara si o castrez, ca am "numai" 5 motani care o asteapta sa se "coaca".

Si ca sa revenim la topic, ma intreb ce o sa ma fac eu cand imi cresc "baietii" - acum au aproape 6 luni, si or sa inceapa sa "marcheze"

V
PS. De mentionat ca toti cei prezenti in poza postata de mine in mesajul anterior ( http://inlinethumb17.webshots.com/19408/2861644440096418044S600x600Q85.jpg )sunt de dat spre adoptie: 4 motanei de 5 luni jumate, o mamica deja castrata si o fetitza mica alb cu negru...

"Veteranele" nu le dau, ca fac bine masaj si tin de cald iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Le voi castra, cred ca si masculii nu numai femelele, dar mi-e groaza sa nu faca cine stie ce complicatii , cum am mai auzit...
La caini ...stau rezonabil - un caine si o catea, castrata din fericire...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

Lia,complicatii se ivesc cand intervii destul de tarziu si problemele animalutelor se agraveaza in timp.Din proprie experienta,mie mi-era mila sa-mi sterilizez matza si am tot amanat pana am observat ca a slabit f mult pt ca mai tot timpul era in calduri.Avea inceput de piometru,adica o infectie a uterului si a trompelor pe care rareori o poti sesiza cu ochiul liber,vezica a necesitat sondare pt ca era f umflata si avea si pozitia modificata,plus un nodul mamar pe care i l-au extirpat.Daca ar fi sa dau timpul inapoi,o duceam la operat de la bun inceput,iar organismul ei avea de recuperat mai putine 'avarii' decat i-a produs mila mea.Trebuie sa se cicatrizeze incizia si gata,va duce o viata linistita(si eu pe langa ea),fara chin.
Am inteles ca la motani exista si riscul de a orbi dc nu sunt castrati,poti sa te documentezi de pe net sau sa intrebi la un veterinar;eu nu am decat femele si nu stiu ce sa te sfatuiesc.
numai bine si zile de toamna in culori minunate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Citat:
citat din mesajul lui lia popescu

Le voi castra, cred ca si masculii nu numai femelele, dar mi-e groaza sa nu faca cine stie ce complicatii , cum am mai auzit...
La caini ...stau rezonabil - un caine si o catea, castrata din fericire...


Lia, singura "complicatie" ( in cazul in care, sper, e un medic bun si opereaza corect) e ca, daca nu ai grija, se cam ingrasa dupa operatie. Eu am patit-o rau cu una din ele, ca am amanat castrarea si i-am tot dat Pilkan ( cand intrau in calduri) si a facut un piometru groaznic, curgea puroiul din ea suvoi...Facuse febra, tremura, slabise ingrozitor, si medicul care a operat-o avea dubii ca va rezista...Acum e foarte bine, dulce si haioasa( nu li s-a modificat deloc personalitatea) dar cam dolofana ( cred ca am exagerat eu cu mancarea).
http://thumb4.webshots.net/t/66/666/1/6/49/2941106490096418044EUxDgW_th.jpg

Pe restul le-am castrat cat de repede am putut, sa nu mai pateasca si ele la fel.

V


Mergi la inceput