M-am hotarat.........adoptie(45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

diciu, ai o fetita foarte frumoasa! sa creasca vesela si sanatoasa si sa va bucure in fiecare clipa!

miha,noi ne-am atestat in sectorul 5. Acum un an cand se intampla asta, era o singura asistenta sociala care se ocupa de adoptii. Pprin ea l-am gasit pe Mihai, asa ca nu am ce sa-i reprosez. Fiind foarte ocupata (cred ca in perioada in care ne faceam noi dosarul, avea si plasamentele - vag imi aduc aminte) a trebuit sa fim foarte insistenti cu telefoanele, pentru fiecare intalnire.
Ca sfat, mergeti la DPC sector 5 (in primarie, intrarea din str. Eforie) si vorbiti cu directoarea (o persoana draguta si foarte intelegatoare). Daca aveti si buletinele la voi, puteti sa depuneti cererea de obtinere a atestatului. Din momentul acela se numara 60 de zile / asta e perioada maxima in care trebuie definitivat dosarul si emis atestatul).

ioana, mama lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

dariastoica...multumim de urari!!, da sabinutza e mai bine acum si avem emotii la botez, dar ne descurcam noi..
ioanaalice...pupici dulci

www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Miha si eu tot la 5. Mergi acolo intai si depui cerere si primesti si lista de acte necesare (care difera uneori de la sect la sector).
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Va multumesc pentru primire.
ioanaalice, aissa - ce bine ca v-am gasit...poate schimbam impresii.
aissa- m-am uitat la poze ai o frumusete de printesa! Sa iti traiasca!
Ma uitam la datele dupa prima pagina, sa inteleg ca in doar doua luni ai reusit sa iti gasesti sufletelul?

Ieri mi-am luat si eu inima in dinti si am sunat la DPC Sect 5 (ala din regian Elisabeta), mi-au dat un alt nr de telefon, unde am dat peste o doamna foarte draguta(m-a dat pe spate chiar), Dna Eugenia, care mi-a dat toate detaliile, ce si cum sa fac. Cand am actele legalizate sa ma duc cu sotul sa facem cererea, dar undeva in Ferentari, pe langa Centrul Ciresarii. Si apoi facem completari cu fisa medicala, cazier....si ce o mai trebui (am lista).
Asa ca sper ca marti sau miercuri sa depunem cererea.
Va voi tine la curent...

Seara frumoasa,
Miha

http://tt.lilypie.com/tWBGp2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

diciu- sa iti traiasca printesa! Filmul este nemaipomenit, mi-au dat lacrimile.

De abia astept sa depun dosarul ca sa pot incepe cautarile...nu prea stiu de unde sa incep...
Am citit tot aici pe forum ca si din maternitate se poate...o sa fac un pic de valuri.

http://tt.lilypie.com/tWBGp2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Miha noi am demarat actele pe la sfarsitul lunii august, la 1 oct aveam atestatul si cam pe 20 oct (nu mai stiu sigur) am gasit-o pe Ale. Am adus-o acasa mai tarziu, adica dupa 2 luni, dar de gasit o gasisem mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Diciu, e asa dulce bblina ta! Si cand te gandesti ca nu demult schimbam PM-uri si eram agitate ca nu gasim copil! Vezi cum e viata! Trebuie sa gandim pozitiv!

Fetelor noi, bun-venit si succes!

Fetelor, la semnatura imi puteti vedea comoara!


Tzuni mic si drag si scump si pisicos cu MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

miha74..multumesc! Iti doresc mult succes si rabdare si asa cum zicea Tzuni gandeste pozitiv...eu atata m-am agitat si nu iesea nimic...pt ca sabina era mai aproape de noi decat am crezut...
practic, pe 5 oct am depus actele pt atestat si pe 6 dec am avut atestatul, apoi pe in urmatoarea saptamana am aflat de Sabina si abia dupa o luna am putut sa o luam acasa...cu mari emotii..
Tzuni...pupici dulci mamica de Maria! Ce mai...m-ai dat pe spate...sunteti amandoua frumoase de picati!...Maria e minunata! Sa va traiasca!!
Intr-adevar, eu am inceput sa ma agit inainte de a iesi atestatul, cumva eu am simtit ca lucrurile vor merge mai repede...daia fosneam...toti imi ziceau ca sa am rabdare..etc...ce rabdare??
Insa sustin si acum si nu vreau sa descurajez ca este greu sa gasesti bebe, sa-l poti lua, sa fie totul bine...e greu..din cauza acestei noi legi aplicabila din 2006.....care e impotriva adoptiei!
dar fiecare are sansa lui.... si cum vedeti multi reusim pana la urma sa ne gasim copilasii...



www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze si filmuletze-Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

Diciu- o sa incerc sa am rabdare, sunt optimista ca imi voi gasi sufletelul, in plus am povestile voastre si stiu ca este GREU dar POSIBIL, cred ca asta conteaza cel mai mult.
Am si eu o dilema....trebuie sa cer caracterizari la colegi la serviciu (apropos, sunteti dragute sa imi trimiteti si mie niste modele, pleeeeeassseeee) voi cum ati procedat?
...sa fac publica initiativa noastra...sa spun numai la cei mai dragi?
Cum reactioneaza lumea cand le spuneti acest lucru?

Pupici multi!
Miha


http://tt.lilypie.com/tWBGp2.png
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Miha oamenii reactioneaza imprevizibil, dar majoritatea celor care au aflat despre noi au fost incantati si ne-au felicitat si o iubesc pe Ale ca si noi. Cel putin asta e impresia generala.
Daca crezi ca vei putea tine secret spune doar celor apropiati, daa nu oricum, mai devreme sau mai tarziu vor afla cei din jurul vostru pt ca oricat de tari am fi nu putem aparea peste noapte cu un copil si nimeni sa nu banuiasca nimic.
Caracterizarile noastre au fost...ffff simple, 3-4 fraze in care se spunea despre noi ce buni suntem si ce mult ne dorim un copil.
Iti vor da sigur fetele care s-au atestat mai recent niste modele de caracterizari.

Mergi la inceput