Tratament naturist pt. hipertensiune

Tratament naturist pt. hipertensiune | Autor: Criss75

Link direct la acest mesaj

Stiti vreu remediu naturist pentru hipertensiunea arteriala? In afara de usturoi. Ceaiuri, tincturi, orice.
Multumesc.

Criss si Alex (11.05.2003)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns terry spune:

stiu ca era un tratament in formula As. l-am auzit si eu la cineva, dar nu cunosc proportiile: hrean si miere pe stomacul gol, dimineata. Persoana de la care am auzit acest tratament ii administra sotului ei care a renuntat la pastilele de hipertensiune. daca gasesc tratamentul, iti voi da linkul aici.sper sa te ajute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Cura cu hrean #351;i leu#351;teanSe amestec#259; o lingur#259; de r#259;d#259;cin#259; ras#259; de hrean cu o lingur#259; de miere pīn#259; cīnd se ob#355;ine o past#259; omogen#259;. Acest amestec se īnghite īn īntregime diminea#355;a, īnainte de micul dejun. Cura se tine 30 de zile #351;i se repet#259; la fiecare 2 luni. Tratamentul se aplica de 4 ori pe an, timp de 3 ani.Īn paralel, se bea o infuzie de leu#351;tean: 2 linguri de frunze uscate la o can#259; cu ap#259; clocotit#259;. Se infuzeaz#259; 15 minute #351;i se beau 2 c#259;ni pe zi. Mult mai puternic#259; este tinctura din 20 g frunze #351;i 20 g r#259;d#259;cini de leu#351;tean, macerate 10 zile īn 100 ml alcool de 70E. Se iau cīte 25 de pic#259;turi diluate īn jum#259;tate de pahar cu ap#259;, de 3 ori pe zi.Se mai recomand#259; infuzii din plante hipotensoare: valerian#259;, salvie, trei-fra#355;i-p#259;ta#355;i, traista ciobanului, ghimpe, isop, saschiu mic, pir, sun#259;toare, sovīrv, turi#355;#259; mare, sīnziene galbene, lemnul Domnului.
sursa: http://www.evenimentul.ro/articol/tratamentul-naturist-al-hipertensiunii-arteriale.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:


Cura cu hrean si leusteanSe amesteca; o lingura; de radacina; rasa de hrean cu o lingura de miere pīna cīnd se obtine o pasta omogena. Acest amestec se īnghite īn īntregime dimineata, īnainte de micul dejun. Cura se tine 30 de zile si se repeta la fiecare 2 luni. Tratamentul se aplica de 4 ori pe an, timp de 3 ani.Īn paralel, se bea o infuzie de leustean: 2 linguri de frunze uscate la o cana cu apa clocotita. Se infuzeaza 15 minute si se beau 2 cani pe zi. Mult mai puternica este tinctura din 20 g frunze si 20 g radacini de leustean, macerate 10 zile īn 100 ml alcool de 70E. Se iau cīte 25 de picaturi diluate īn jumatate de pahar cu apa, de 3 ori pe zi.Se mai recomanda infuzii din plante hipotensoare: valeriana, salvie, trei-frati-patati, traista ciobanului, ghimpe, isop, saschiu mic, pir, sunatoare, sovīrv, turita mare, sīnziene galbene, lemnul Domnului.
sursa: http://www.evenimentul.ro/articol/tratamentul-naturist-al-hipertensiunii-arteriale.htmlam revenit sa corectez semnele de la diacritice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sa nu foloseasca mai mult de 5 g de sare pe zi (in total, cu tot ce e pune in mancare)

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput