Antibiotice?

Antibiotice? | Autor: greieras

Link direct la acest mesaj

Am o infectie in gat si am nevoie sa stiu cata amoxicilina sa iau pentru asa ceva. Am amoxicilina de 500 mg. Nu pot sa ajung la doctor, dar am antibiotice acasa.

Multumesc!

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana 20 spune:

Pentru infectia in git amoxicilina de 500mg e f buna, se ia o pastila la 8 ore.Efectul se simte abia dupa 48 de ore.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

De unde stii ca e bacteriana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Nu stiu ca e bacteriana, dar banuiesc. Nu-mi trece febra de o saptamana.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana spune:

Decat sa iei antibiotice de capul tau, mai bine iti suni medicul de familie si il intrebi cum sa le iei. Cred ca si cel de la salvare iti recomanda cum sa le iei. Eu cred ca nu este bine sa le iei asa cum sti tu. Eu am tras-o rau de tot de la antibiotice cu baietelul meu (am stat si internata), si i le-am dat la recomandarea medicului. Asa ca, parerea mea, atentie mare.
O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Multumesc pentru raspusuri, am aflat ca este doar o viroza urata, si care nu vrea sa treaca deloc si deci n-ar trebui sa iau antibiotic. Nu am infectie in gat.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Antibioticele nu se dau decat dupa izolarea germenului pe culutri si dupa aflarea "identitatii" sale
In plus , dupa aspectul l control doctorul isi da mai bine seama cam despre ce e vorba , de asta ar fi mai bine sa mergi la un consult , ca jumatate de ora cred ca ai timp pt. sanatatea ta , nu ?
Antibioticele u trebuie sa le iei ca pe bomboane , se poate ca nici macar sa nu fie bune pt. ce ai tu , si u in ultimul rand , cand iei ATB ceri si un antimicotic sa nu faci candidoza orala , genitala , samd.

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput