Torturi si prajituri (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc mult Lyly nu stiam reteta...am sa o incerc si eu

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Torturile mele sunt gata, mai putin frisca. Si nu am pus inca ornamentele. Nu am facut nici un trandafiras, din lipsa de lapte praf(pentru cei din pasta) si duiuri(pentru cei din buttercream).
Se pare ca mai am pana la incercarile respective.


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Lyly, dar ce lapte cauti tu? este unul anume?ca-ti dau eu o cutie de lapte praf de-al ruxandrei ...(este adus din brazilia) lapte praf pentru 3 ani dar are gust de lapte de vaca normal dar cred ca si asta are zahar...este de la nestle

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

Lyly, dar ce lapte cauti tu? este unul anume?ca-ti dau eu o cutie de lapte praf de-al ruxandrei ...(este adus din brazilia) lapte praf pentru 3 ani dar are gust de lapte de vaca normal dar cred ca si asta are zahar...este de la nestle

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post




monica, caut orice lapte praf fara zahar si vitamine, ca sa fac trandafiri din pasta de lapte praf


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Lyli, ti-am trimis un pm

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Fetele, am tras ceva usor si dulce....dar n-am ornamente, improvizez eu ceva..pana la urma. am facut un tortulet.
L-am facut cu ce am avut prin casa si ii voi pune eu un nume...n-am facut dupa nici o reteta anume.
Vine asa:
-piscoturi sampanie
-crema ole de cicoc+ gelatina
-piscoturi sampanie inmoiate in suc de mandarine
-crema ole vanilie cu mandarine amestecate si normal gelatina
-frisca amestecata cu crema ole vanilie
-desupra 2 linguri de cocos alb
-acum decor...habar n-am...fara decor!

Am zic ca azi fac flori din pasta de lapte praf dar n-am ajuns ca ca maine fac ceva...ma relaxez.


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

asa a iesit tortul meu, initial cu crema mascarpone (dar pt n-am gasit in timp util),cu frisca si finetti iar decorul numai cu cu frisca (amestecata cu 2 linguri de smantana si zahar pudra- multumesc veronica); crema este dupa reteta veronicai , numai ca am pus finetti in loc de nutella; si felie pentru voi;si asta dintr-o lingura de miere si pasta cat incape, si am mai si aruncat putin pt ca deja s-a facut sfaramicioasa si nici culoarea nu s-a integrat (pt ca n-am lucrat-o din prima);
astea sunt floricelele care mi-au iesit din pasta de lapte praf cu miere si inca 3 trandafirasi, ma rog, mai ciufuliti pe care nu i-am fotografiat ca atarnau ca liliecii la uscat;
ce n-am sa mai fac la urmatorul tort de acest gen: nu mai insiropez atat de mult si n-am sa mai iau niciodata tablete de ciocolata de la clever pt glazura /pt nimic, sunt oribile la gust si nu sunt bune;
am acoperit cu crema tortul, apoi cu strat de frisca alb si mi-a venit cheful " sa ma joc" cu decorul, in concluzie.... cam multa frisca;

lyly, pozici, pozici!imi place reteta de blat roz; eu de sf valentin n-am sa fac nici un tort pt ca o sa fiu singura si tb sa pregatesc torturile pt finuta mea care o sa faca 2 ani;
ce creme imi sugerati, avand in vedere ca o sa le fac vineri, sambata plecam, iar duminica este petrecerea? ceva sa nu se strice, nici gretos sa fie si nici prea complicat?


anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

veronica, cred ca trebuie sa fie tare bun tortuletul ...abia astept sa-l vad
anasia, eu nu reusesc sa deschid pozele...voi le-ati vazut fetelor?

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

anasia, frumu rau de tot tortul tau, si florile sunt dragute! Bravo, ai prestat ceva azi! Pai pozele le pun mainedupa cedecorez si cu frisca roz, acum nu sunt finalizate.
La crema de mascarpone eu nu am mai pus frisca...am frecat crema cu un plic de zahar vanilat si un plic de zahar verde Orlando si am pus, pentru tortul mic, cocos proaspat razalit, iar pentru tortul mare, bucatele de ananas proaspat. Nu am mai iesit crema moale...si are o culoare vertnil super
hildegard, vrem poze!inainte sau dupa ornare, cum doresti
da, monica, le-am vazut si tortul arata
extraordinar

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

nu stiu ce are, ori nu mai stiu eu sa umblu in photobucket; asa deci, din seria dezastre in bucatarie
trei trandafiri ametiti din pasta de lapte praf, al treilea se si observa ce "obosita " era pasta; nu va spun cat am transpirat pana i-am facut;
trandafirii pleostitidin royal icing, care oricat m-as fi chinuit cu compozitia cu iesea si pace;maine o iau de la capat;tb sa iasa;


anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput