Torturi si prajituri (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Dati-va si voi cu parerea, caci conteaza mult pentru mine la o cutie de mascarpone de 250g sa pun 10gr. de gelatina,yeap? SI ce ziceti de combinatia asta la tortul inima: un blat roz(din ala cu budinca de capsune sau zmeura) si un blat simplu. Cremele: alba intre feliile de blat roz si roz intre feliile de blat normale.

Azi e musai sa gasesc lapte praf, caci vreau sa incerc si eu o data sa fac macar o floare.

Va doresc o zi cat mai...dulce


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

veronica sa stapanescti inima mare sanatoasa chiar asa...vorba fetelor cum nu faci tu si inimi mari si inimi mici...parca vad o sumedenie de inimi nu numai doua

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

lyly, vreau sa fac si eu o crema de mascarpone, ma gandisem ori s-o fac cu gelatina 10g-15g la 500g (nu stiu daca e bine), dar cred ca o combin cu ciocolata alba , sa iasa teapana;
imi place combinatia alb-roz, o sa iasa frumos tortul ;abia astept sa vad;
ieri m-am chinuit la flori, aluatul din care am lucrat cum l-am facut a fost excelent, cum a stat in frigider, desi l-am incalzit apoi, deja nu mai era atat de bun de lucrat; si nici colorantul nu s-a intins asa frumos ca la prima tura, asa de acum incolo o sa lucreaz tot aluatul, nu-l las pt mai tarziu;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly, un plic de gelatina dr otker granule de 10 g este pentru 500 ml lichid, decit te orientezi.
Eu zic ca in crema la tortul pe care-l faci sa dizolvi 2 pachetele de gelatina. O pui inainte la inmuiat 10 minute in apa rece.
E ok asa cum ai zis sa faci!


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

va salut, va citesc si va dau exemplu si prietenelor mele!
eu am mai executat negresa si saleuri...astea la cerere..de-acum termin concediu si e mai greu cu dulciurile...in wk.


beau in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Iar nu am avut timp sa caut lapte praf
Multumesc pentru raspunsurile voastre legate de crema de mascarpone
Un tort cu fructe in forma de inima ar putea fi ornat, fireste, cu gelatina rosie si fructe rosii. Eu raman insa la variatiuni de roz


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Buna ziua fete dragi.
Azi am inceput primele incercari de torturi-inimi
Unul mare si unul mic. Am facut blaturile si prima crema, acum fac a doua crema si ramane sa le ornez.
Bineinteles ca pe 13 seara fac altele
Si o mica observatie: blatul roz cu praf de budinca a iesit foarte frumos
Va urez spor la toate!


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Lyly, cum ai zis ca ai facut blatul roz? in genul celui de la krem a la krem?
spor la treburi tuturor
eu azi am cumparat tot felul de ciocolatele si bombonele in forma de inimioare

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

monica, am facut blatul roz dupa reteta de la prajitura roz a lui Hildegard...cred ca e link-ul pe prima pagina. Oricum, daca nu-l gasesti spune-mi si iti scriu reteta. De fapt, mai am inca o reteta de blat roz tot cu praf de budinca de zmeura sau capsune.

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

monica, nu am gasit linkul asa ca dau copy-paste din fisierul meu cu retete preluate de la Veronica si alte fete cucuiete:
Ingrediente blat:
5 oua,
2 plicuri praf budinca de capsuni (zmeura),
100g faina,
un plic praf de copt,
200g zahar pudra,
4 linguri apa rece,
esente.
Intr-un vas, albusurile se bat spuma cu zaharul pudra si apa rece, apoise adauga galbenusurile. Se adauga esente, faina amestecata cuplicurile de budinca si praful de copt si se amesteca bine.

Punem compozitia obtinuta intr-o tava unsa si tapetata cu faina (sepoate folosi hartie pentru copt) si coacem in cuptorul incalzit timp de30-35 min la foc potrivit. Dupa ce s-a racit blatul il taiem in doua peorizontala. Dimensiuni tava 25/35 cm.


faina nu trebuie sa o amesteci afanat cu lingura, dimpotriva, mixezi bine in continuare ca sa nu ramana cocoloase. Creste faorte frumos. Daca tava e destul de adanca poti sa acopri cu folie aluminiu ca sa nu se ingalbeneasca deasupra. Eu aveam tavile cam mici si nu am pus folie, caci a crescut pandispanul faorte mult.


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput