Torturi si prajituri (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

lyly, dr oetker n-are zahar,mai e una, da nu mai stiu daca era darling sau nu, le gasesti sigur la supermarket;la pasta de lapte praf nu-ti trebuie glucoza, este necesara la pasta de zahar; eu trandariful albastru l-am facut cu oetker si energizant,da nu-mi place mirosul, una si am descoperit ca avea si tartrazina, asa ca am luat miere de salcam (am citit ca ies mai albe); l-am delegat pe sot sa-mi caute in tara de la producatorii de lapte ceva mai bun;


anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

La flori din pasta de lapte praf se amesteca efectiv lapte praf fara adaos de zahar cu miere de tei sau salcam. cu salcam ies trandafirii albi mai albi.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Sufleu de mere cu branza de vaci

Ingrediente:

-4 mere
-zeama de lamaie..eu am pus helas
-600 gr branza de vaci
-3 oua,
-4 linguri de zahar,
-1 pumn nuci macinate
-3 linguri gris
-1/2 pachet praf de copt.
Eu am pus toate intr-un bol in fara de albusuri si mere. Am frecat cu mixerul pana s-a facut pasta. Apoi am adugat branza de vaci,urmeaza merele cubulete si la sfarsit am pus albusurile batute bine scpuma.
Se toarna intr-o forma unsa cu unt si presarata cu pesmet. Se pun bucatele de unt pe deasupra. Se da 1 ora la cuptor la foc mic.

poze:http://veronicascakes.blogspot.com/search/label/Dulciuri


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Ce tortulet faceti de Sf.Valentin?

Io habar n-am ce sa fac.Am zis ca fac cele 2 inimioare una langa alta....

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

hello,
anasia,in mesajul meu fac referire intai la pasta de zahar, apoi la pasta din lapte praf...stiu exact ce este una si ce este cealalta, de altfel am scris si ntr-un mesaj anterior ce vreau sa fac,adica vreau sa ornez cele 3 torturi diferit unul sa-l imbrac in pasta de zahar(folosind miere si zahar pudra), unul sa-l ornez cu flori din lapte praf, dupa sfaturile lui Hildegard si altul cu flori din buttercream. Asta ca sa stii ca nu fac confuzii si nu bat campii
Nu am reusit insa sa ajung la magazinul de langa mag. Unirea si nu am suport pentru flori din buttercream, insa am pahar de tuica
Ramane sa gasesc lapte praf potrivit pentru flori din lapte praf. Voi incerca cu serbet, iar daca nu iese, cu miere de salcam.

Hildegard,interesanta idee cu torturile unul langa celalalt! Sigur o sa vii cu ceva original


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

lyly, nu-i nimic, le-am zapacit eu; suportul meu este o lumanare decorativa; azi am facut niste floricele decupate din pasta de lapte praf cu miere de salcam; margarete si nu stiu ce floricele mov am mai colorat; sper sa reusesc sa fac si niste trandafiri sau macar un trandafir;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by anasia

lyly, nu-i nimic, le-am zapacit eu; suportul meu este o lumanare decorativa; azi am facut niste floricele decupate din pasta de lapte praf cu miere de salcam; margarete si nu stiu ce floricele mov am mai colorat; sper sa reusesc sa fac si niste trandafiri sau macar un trandafir;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica




pai pune poz(n)ele aici cand termini...


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Am fost la Billa si mi-am luat tava inima cu 20 ron si un pic, cu inel detasabil. Nu ea cine stie ce...dar pun hartei si o ungg bine de tot si nu se va prinde aluatul!

Io sunt putoare...ca ar trebui sa ma pun sa fac ceva floricele pentru tortul de sf valentin..flori din lapte praf....acuma ce naiba sa fac...tortuletele mici sau tortul mare?...pe mine ma tenteaza alea mici...

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

veronica, s-o stapanesti sanatoasa! tot din aceea de tabla nu stiu cum am si eu, da sa stii ca nu se prinde aluatul,eu doar am uns-o cu unt si gata;

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)
Craciunul piersicutelor-colaj
o sansa pentru Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Fetelor, eu o sa fac niste incercari in WE asta...combinatii de blaturi, creme si glazuri.
Pai cum, Hildegard, nu faci tu si tort mare si torturi mici? Hm, ma cam mir


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput