Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (20)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

quote:
Originally posted by adi69

Alyna,arata bineee,cum a fost,l-ati papat tot?

Adriana




Chiar pe tot nu l-am papat dar...am fost laudata de cumnat si sot mai ales!Toti au mai cerut o a doua portie!
Tinand cont ca nu bucataresc de asa mult timp....mi-a iesit desi....blatul ala nu era cum trebuia si am improvizat!

Acum ma pregatesc pt maretul tort format din 3 torturi!
Plus restul preparatelor pt petrecerea de sambata!
Sper sa ma lase pitik sa prestez in bucatarie!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Vreau sa va multumesc pentru ajutor si sa va invit la o felie de tort. E ornat la repezeala dar copiilor le-a placut.A fost foarte gustos.Intr-adevar pandispanul cu suc de portocale este excelent!

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Camelia, ti-a iesit un tort absolut adorabil, numai bun pentru copii! Care sint convinsa ca au fost incintati, asa? Ma bucur ca ti-a placut aceasta reteta de pandispan. Sa stii ca merge si cu alt tip de suc, tot deschis la culoare, de ex. de ananas, caise sau piersici. Cel inchis la culoare, cum ar fi de visine, il coloreaza intr-o nuanta nu prea apetisanta.

Adi, am inghitit in sec la poza savarinelor, tare bine mai arata. Reteta e cea din Sanda Marin cumva? Am vazut in carte o reteta de savarine dospite.
Cit despre legatura dintre materialul formei de copt si rezultatul coacerii, sa stii ca exista una in mod sigur. Eu demult am remarcat ca in formele de aluminiu (mai exact, in cele de culoare deschisa) prajitura are tendinta sa se rumeneasca mai repede la fund si margini, iar la mijloc si suprafata raminind cruda sau alba. In formele teflonate (de culoare neagra adica) se coc mai uniform. Si mai cred ca depinde si de grosimea peretilor. Acelasi pandispan de portocale imi iese impecabil intr-o forma subtire, ieftina. Dar cind il coc intr-o forma tefal, cu peretii grosi, face o coaja groasa si se coace mult mai greu.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Camelia ce tort dragutz!

Natalia m-ai pus pe ganduri. Eu am un set de tavi de copt din alea ieftine de teflon, subtiri cum spui tu. Incep sa se rablageasca, asa ca mi-am propus sa iau altele, de data asta mai calumea si din teflon mai gros. Si acuma spui tu faza asta cu coptul... deci trebuie sa-mi reconsider opinia. Oricum, daca ma gandesc bine, cele pe care le am le folosesc de 3 ani deja si nu arata chiar dezastru, deci nu-s chiar atat de proaste calitativ.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, eu am spus doar strict din experienta mea. Mai stii ce conditii esentiale mai exista, poate depinde si de tipul de cuptor. Eu zic sa-ti cumperi o singura tava noua si sa o incerci, dar sa nu le arunci pe cele vechi. Formele mele tefal cu peretii grosi sa stii ca nu stau fara treaba. Am din alea din gama Ingenio, cu miner detasabil, care se pot folosi si in cuptor si pe aragaz. Gatesc in ele mincare de legume, fripturi, budinci. Forma cea mai mare (30 cm in diametru) o folosesc ca bain-marie pentru unele deserturi facute in cuptor.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Alyna,asteptam sa vedem tortul format 3D..

Camelia, felicitari!
Le-ai facut si casuta..si floricele...frumos!

NAtalia,reteta e din retetarul de cofetarie,cred,o am de la cineva care lucra la cofetarie,nu stiu cat de exacta este,eu oricum o fac putin dupa oki.
Reteta zice asa,1kg faina,1/2 litru lapte,3 oua,200 gr zahar,drojdie(nu-mi da cantitatea eu am pus un pachetel de ala mic si jumatate),esente.
1 kg zahar si 1,5 litru apa ptr sirop+ coaja de lamaie si esenta de vanilie.Frisca.
Eu am folosit mai mult de 1 kg de frisca atunci cand am facut savarine dintr-un kg de faina.
Faina se pune intr-un lighean,se face o gaura in mijloc unde varsam drojdia care a fost frecata cu o lingurita de zahar.Lasam sa creasca. Batem ouale cu zaharul,adaugam laptele fierbinte batand in continuu sa nu coagulam ouale,turnam peste faina si amestecam
Se face un aluat moale care se "bate" de jos in sus(nu se framanta ca la cozonac).Nu stiu cum sa descriu miscarea,eu am vazut-o,cam cum fac pisicile cand se joaca cu un ghem(ceva).Deci iese un aluat moale,care se lasa putin la crescut,apoi se pun bucatele rotunjite in formele unse cu ulei,se mai lasa la crescut apoi se coc la temp medie pana se rumenesc,se lasa sa se raceasca,intre timp se face siropul din apa cu zahar si razatura de lamaie,se fierbe putin pana se ingroasa ,se pune vanilina,se insiropeaza savarinele.
Se bate frisca cu putin zahar si vanilina,se galseaza deasupra savarinele cu gem topit,se taie (nu de tot) capacele ,se umplu cu frisca.


Ziceam ca s-au copt altfel in formele de savarina..acum poate o fi doar parerea mea,poate ptr ca au fost si mai mari..nu stiu,dar stiu ca a doua oara am facut numai in forme de briosa si tot s-au mancat toate...deci n-a prea contat ptr ei in ce forme am copt eu..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Adi, ce bine suna reteta de savarine! Cate ies din cantitatea asta? Ca eu as face dar din jumatate de kg de faina.

Eu n-am mai prajiturit, am facut in schimb aseara papanasi deliciosi, mi-au iesit cei mai buni- ever! reteta e de pe culinar, am vazut ca si Hildegard tot pe asta o are. Au iesit o minunatie! Cu dulceata de mure, cu smantana si cu sirop de la dulceata de visine! Le-am facut si poza, dar sa le descarc mai intai.

Oana 30+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Oana,ies multe dintr-un kg,nu stiu cate ca nu le-am numarat,insa au mancat 8 persoane ..chiar si cate doua(cumnata mea a batut recordul a mancat 3 odata) si tot au ramas si pe a doua zi.
A doua oara am facut din mai putin de jumatate din cantitatea de aluat,au iesit 12 savarine "babane",cealalta jumatate de aluat l-am mai framantat cu putina faina si-am facut minciunele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, eu stiu cit aluat iese dintr-un kil de faina, o groaza deci ai tai s-au destrabalat in toata legea cu savarinele. Notez reteta in lista, e pacat sa se piarda. O intrebare: 1kg de zahar pentru sirop nu e prea dulce?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Natalia,prima data am facut sirop din 2 kg de apa la 1 de zahar,a doua oara am facut din oki..e doar un sirop,cred ca ar fi bine sa-l faca fiecare dupa cum stie.
Este cam dulce..e adevarat insa asa aveam reteta notata.

Mergi la inceput