Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

liliann,
capsunii se inmultesc de nu pot sa spun, eu am pus un singur rasad, asa , de fantezie si de cativa ani nu mai scap de capsuni, se intind ca pirul, ca sa nu mai zic ca au o radacina, parca sunt stejari. Asa ca... tine-i sub "lupa".
Anamaria are dreptate, bulbii trebuiesc scosi dupa ce se usuca complet tulpina florilor astea de primavara cu bulbi si replantati toamna. Exista niste cosulete speciale din plastic in care ar fi bine sa plantezi bulbii, ca altfel, atunci cand ii dezgropi, nu mai stii exact pe unde i-ai pus si multi raman in pamant si cu timpul se pierd. Asa, scoti cosuletul si stii ca toti bulbii sunt acolo.

Si un sfat important. Cand cumperi bulbii, sa te uiti pe ambalaj la dimensiunile florilor in centimetri. Ca de multe ori poza este marita foarte mult si te pacaleste. Eu sunt patita cu niste narcise, pe ambalaj era poza marita, cu niste flori imense si mi-au iesit niste flori in miniatura, dar pe ambalaj scrie dimensiunea exacta a florii, sa nu te iei dupa fotografie.

Daniela_b, ai grija mare cu magnoliile, eu sunt innebunita dupa ele, si am plantat foarte multi pomisori, dar mi-au murit, mai am doar 2, sa-ti spun de ce. Magnolia e o planta ff sensibila la curentii de aer, cei pe care i-am pus in bataia vantului, sau la colturile casei unde e curent au murit. Cei pe care i-am pus intr-o zona ferita de orice curenti sunt foarte frumosi. Daca terenul tau e in camp, adica nu e ferit, sigur vor muri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Am mai dat o raita prin curte, ghioceii sunt infloriti si au iesit si brandusele, asa putin timide... frunzulitele, simt primavara.
Pe la voi ce-a rasarit?
Abia astept sa se faca mai cald, ca arata cam jalnic gradina mea acum, sunt multe frunze de strans ca asta toamna, fiind bebi f mic, nu am fost prea vrednica.

Am eu lacramioare, nu au absolut nici o pretentie, si la umbra le merge bine, cum le am eu. Le plantezi si uiti de ele in curte. Mi-a zis cineva ca se inmultesc ff repede, dar eu tot astept si nimic. Ma pandeste mereu mama sa-i dau si eu dar nu vreau. Le recomand cu caldura, desi florile tin putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by martie


Daniela_b, ai grija mare cu magnoliile, eu sunt innebunita dupa ele, si am plantat foarte multi pomisori, dar mi-au murit, mai am doar 2, sa-ti spun de ce. Magnolia e o planta ff sensibila la curentii de aer, cei pe care i-am pus in bataia vantului, sau la colturile casei unde e curent au murit. Cei pe care i-am pus intr-o zona ferita de orice curenti sunt foarte frumosi. Daca terenul tau e in camp, adica nu e ferit, sigur vor muri.




terenul meu este, deocamdata, in spatiu deschis ( sa-i zicem cimp desi am si-un deal in spate...) dar magnolii chiar vreau. Ce zici daca i-as imprejmui cu o "sera" mica din tarusi inalti si folie transparenta?

Si brindusile cum au iesit? Sint flori care trebuie plantate sau sint salbatice sau le confund cu toporasii sau sint eu cazuta din luna ( mai degraba asta) si pun cele mai stupide intrebari?

www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Am si eu o intrebare...daca pun bulbii care deja au inceput sa iasa in ghiveci in pamant ce se intampla? Nu stiu dc se intelege ce vreau sa zic...Am luat din metro ghivece cu bulbi de lalele si narcise la care au iesit doar frunzele. Pot sa-i mut in pamant? Sau astept pana la toamna?

==========
Corina
Albumul meu

http://tt.lilypie.com/BFZNp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Daniela_b, iti spun 100% ca o sa moara. Am si prieteni cu teren mai mare si nu chiar in camp, langa casa au pus, dar, fiind curenti, tot au murit. Asta e singura lor cerinta, dar e vitala. Ma gandesc ca daca pui folie cu tarusi il sufoci, se creeaza efect de sera si pana la urma se arde pomul, nu e bine, iti spun.

Brandusele sau crocus... o sa le vezi in Metro. La munte primavara (15- 20 martie) sunt covoare intregi de branduse mov, acelea salbatice. Eu am si mov, bej si galbene, sunt absolut superbe, sa-ti cumperi neaparat.

Bravegirl, asteapta pana la toamna, altfel sufera un soc, si pot chiar sa moara cu totul..mie mi s-a intamplat si asta. Ele sunt crescute in sera si acum e frig afara, e o diferenta prea mare de temperatura, apoi, nu se prind radacinile cum trebuie si pot chiar muri. Asteapta pana la toamna. Pana atunci tii bulbii in ghiveci. Dupa ce florile se ofilesc, sa nu tai tulpinile, ca nu se mi hraneste bulbul si anul urmator se poate sa nu mai infloreasca planta. Le tai cand sunt 100% uscate si se desprind singure de pamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Gabiarama,
Sub pomi nu o sa creasca niciodata nici gazon, nici altceva, acum depinde se de coroana lor, cat e de mare.
Eu am incercat sub pomi si gazonul acela special pentru zone umbrite, dar tot ca vai de el a iesit, firav... chiar si acela are nevoie de soare. Poate doar sa pui niste flori mai putin pretentioase la factorul lumina. Si patrunjelul sau ce ai scris tu trebuie sa aiba soare non stop, daca are umbra, va iesi firav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor eu sunt necajita tare,tare;am luat in toamna de la Expozitie,arbusti:zmeur,catina,alun si nu i-am pus in pamant pt ca nu am ajuns la tara.i-am depozitat intr-o incapere mai rece si intunecoasa;acum 2 zile sa cad jos:toti au vlastari si eu am intrat in balbaiala ca nu stiu ce sa fac.
Daca ii duc afara e prea frig,ma gandesc sa-i pun in ghivece si sa-i transplantez ulterior cand trece inghetul.Anul trecut am facut aceeasi isprava dar deliberat am pus in ghiveci zmeurul care il luasem pt. tara si ce credeti? Dragul de el mi-a facut zmeurici in acelas an!L-am luat de la Carrefour si am ramas fidela firmei(singura romaneasca de profil).
La tara am pus acum un an, toamna,coacaze, dar niste nemernici mi i-au furat;tocmai trecusera cu bine prin iarna si rasarisera frumos.
Eu acum vreau sa-mi fac rasaduri de rosii,ardei si flori.
An niste seminte de rosii mici "cherry" rosii si galbene care nu sunt prea pretentioase dar delicioase.
Eu cu rosiile nu prea am avut probleme daca sunt udate si copilite la timp si f. important sa se curete frunzele de la baza ca sa nu vina in contact cu pamantul;vedeti ca sunt site-uri,unul chiar aici pe DC unde se dau sfaturi de ingrijire ecologica a plantelor.
Aveti grije de pomi trebuiesc sapati si udati in anii secetosi;caisii sunt sensibili la curenti de aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

b.nica,
nu are nimic daca le-au dat cativa vlastari, oricum cred ca poti de pe acum deja sa-i plantezi, in curand e 1 martie, iar pomii se planteaza in februarie de regula... din martie oricum iarna nu mai are putere.

imi pare bine ca ai pomenit de rosiile "cherry", eu am pus in ghivece si le-a mers foarte bine, ca sa nu mai spun cat sunt de decorative. Nu au nici o cerinta speciala in afara de faptul ca sunt betive rau, vor multa apa.
Faceau intruna rosii, nu aveam ce sa fac cu atatea si le-am pus in pungulite la congelator, iarna aveam mereu pt. ciorba, au un gust fff bun. Apoi mi-au iesit in curte, probabil au zburat seminte pe acolo, printre trandafiri. Am sa cumpar seminte sa pun si anul asta, tot in ghivece.

Le pusesem si in jardiniere, alaturi de muscate, dar era o combinatie total nefericita. Muscatelor le trebuie putina apa, iar rosiilor ff multa, cum o dadeam, una din plante avea de suferit, deci atentie la combinatii ciudate...

Si da, asa este si pomii trebuiesc udati mult, mai ales marul... in perioada in care face fructe trebuie udat f mult. Altfel nu fac fructe. Chiar si bradul trebuie udat foarte mult.

Ce inseamna exact "copilitul" asta, cum se rup frunzele, ca niciodata nu am inteles calumea principiul??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

ca sa nu creasca rosiile aiurea si pt. productivitate,se copilesc,adica se rup ramurelele noi care cresc intre tulpina principala si baza unei frunze;daca nu se indeparteaza cresc mult si duc la ramificarea plantei.sa nu uiti sa indepartezi fara mila frunzele de la baza plantei!
eu ma innebunesc dupa mirosul frunzelor de rosii;mai nou am inteles ca sunt f. ufile(preparate special)ca solutie antidaunatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Ma bucur enorm ca sunt atit de multe "gradinarese",si unele chiar cu experienta .

Martie ,iti multumesc pentru informatiile date .Curtea noastra are latimea de 20 m ,iar pomii sunt plantati pe lungime ,prin urmare ramine ceva spatiu intre ei .Speram sa creasca ceva iarba,ca sa aiba copiii unde sa se joace .In ceea ce priveste patrunjelul avem "experienta" deja .Anul trecut a crescut chiar foarte frumos .Stiu ca a durat cam mult pina a iesit din pamint ,dar locul a fost ok .De fapt ,la mine cam peste tot e soare .Doar in spatele casei e umbra ,dar acolo nu am loc de plantat .Si rosiilor le-a mers bine ,doar ca s-au patat .Recunosc ca au fost udate in fiecare seara ,dar copilite nu

Leusteanul cum e ?La ce e pretentios el ?Dar spanacul ?

Aaaa, nu as putea sa pun semintele de pe acum in ghivece din acelea lungi ?

Mergi la inceput