Tratarea rinitei alergice in sarcina

Tratarea rinitei alergice in sarcina | Autor: i_fotache

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am si eu o rugaminte. Ma poate ajuta cineva cu sugestii referitoare la ce as putea face in cazul unei rinite alergice (factori alergeni : praf, aburi si diferente de temperatura)daca raman insarcinata ? Antihistaminicele sunt excluse, clar... dar la mine problema este foarte presanta, simtomele aparandu-mi macar de 2 ori / sapt, in cel mai bun caz. Momentan la medicii alergologi nu poti face teste si tratamente decat pt alergiile la medicamente, mancare,polen...

Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

antihistaminicele nu sunt excluse pe perioada sarcinii, loratadina si ciproheptadina au factor de risc B, asa ca dupa evaluarea raportului beneficiu/risc se pot lua administra dupa sfatul medicului. oricum lucrurile vor fi evaluate de medicul alergolog dupa ce se confirma starea de graviditate.
preventia este si ea o componenta importanta - daca stii ca ceva iti poate declansa criza faci tot ce poti sa eviti acel factor.
poti avea surpriza ca unele crize sa nu mai apara, exista si asemenea cazuri. dar oricum, este o conditie care nu pericliteaza foarte multe sarcina - este neplacuta dar..... trece

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Buna
Eu am rinita alergica la praf, diferente de temperatura, etc. Am facut tratament o vreme dupa care am ramas insarcinata si am intrerupt tratamentul. O vreme nu am avut simptome apoi pe la 4 luni au aparut. Am vorbit cu doctorul ginecolog si mi-a spus ca ne orientam din mers. La un moment dat stranutam asa de mult ca mamei mele ii era teama ca o sa pierd sarcina. Dupa care nu am mai stranutat decat foarte putin. Nu stiu sa-ti spun de ce...ORL-istul imi spusese ca o eventuala sarcina agraveaza simptomele.
In mod normal aveam cam trei accese cam de 15 minute de stranut pe zi. In sarcina s-au redus la cateva stranuturi pe zi. Dupa ce am nascut au revenit, le am si acum...
Dar tratament daca simptomele se agraveaza eu stiu ca poti lua (la sfatul medicului, binenteles). Poti sa incerci si un tratament homeopat...
Cel mai bine este sa vorbesti din timp cu ginecologul si cu ORL-istul la care mergi. Ei stiu cel mai bine...
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_fotache spune:

Salutare,

Saru'mana din sufletel pentru raza de soare oferita. Sunt chiar super-stresata de aceasta problema...si cum momentan sunt in faza de "scris la barza"...va dati seama cat de tare ma sperie ideea sa se intample Doamne fereste ceva cu bebelusul pe care mi-l doresc din tot sufletelul.

Si la mine crizele sunt foarte dese, aproape la 2 zile...cu accese de stranut, in care uneori aproape nu mai am timp sa respir si ma invinetesc la fata...si in plus, daca nu iau Paracetamol sinus sau Ketotifen, starea se inrautateste...ajungand pana la stare semifebrila si curs ochii f tare (sensibilitate f mare la lumina...) si pana nu iau ceva si stau linistita nu-mi trece.

Va multumesc inca o data si va urez o viata minunata, alaturi de razele voastre de soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu sufar de rinite, insa pe perioada sarcinii singurul simptoma fost mancarimea. Ma manca pielea pe maini si picioare si burta. Atat. Nu mi venea sa cred cat de usoar a trecut perioada critica.

Multa sanatate si poate ai noroc sa nu ai simptome deloc !



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput