Piatra Neamt ,Perla Moldovei (43)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

neata!

am scris odata mesajul,l-am sters din greseala si acum o iau iar de la capat

dau o cafea pt voi

Ianusca bravo pt tunsoare,nu sta la frizerie??

Iully ma bucur,e bine ca te mai recreezi si tu un pic,caci stiu ca e greu cu doi!

Laura cam asa ceva...

Alexa ati rezolvat cu inundatia,ce urasc chestiile astea...la apartam anerior am avut si noi probl de genul asta

ladyinred pai ar fi multe de spus,depinde f mult de noi cum ni-i educam de mici,conteaza si daca vin des in contact cu bunicii,devin muult mai alintati...oho ar fi multe de spus.

Depinde mult si de copil,de ex eu acasa le dau doar apa,incerc sa nu le cumpar sucuri prea des,beau decat la diferite ocazii,sau le mai fac eu in casa.La scoala celui mare ii dau apa plata,vine intr-o zi si ma intreaba ca lui de ce nu-i dau suc ca lui x mama lui ii da la scoala suc.I-am explicat eu ce si cum,cred ca a inteles pt ca nu m-a mai intrebat niciodata nimic,dar nu pot sa stiu ce face el la scoala,daca nu bea de la altii.

Si inca ceva,degeaba ii tot educam ca nu e voie inghetata,sau suc rece sau mai stiu eu ce,atata timp cat vine un alt copil si papa in fata lui,e normal sa vrea si el...ca vorba aia,e copil.

Nu stiu exact cum sunt vin vacantele astea all inclusive(de fapt stiu,asa am fost acum vreo 3 ani la Neptun)poate in afara e muult mai frumos,dar ce vroiam sa subliniez,poate cand ai copii mai mari intr-adevar poti sa zici ca te simti bine si n-ai nici o grija,dar cand sunt micuti,1-2-3 ani,poti sa ai toate jucariile de pe lume ca tot nu-ti tihneste...asta e parerea mea.Eu sunt curioasa cum va fi anul asta la mare,acum ca au mai crescut nitel,dar sunt sigura mofturile nu vor lipsi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Bey,dar n-aveti chef de 'discutii serioase' ??

Iar vorbesc singura??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Si unde ai de gand s-o tai si azi??? Ca vaz ca te pregatesti de decolare..

Fiica-mea facand pe tiganca: (nu va speriati...urmele pe oglinda ea le face...)
http://www.dropshots.com/LoraG76#date/2008-02-04/20:21:04

Lora, mami de Iustina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenstefi spune:

neata fetele!!!!!
lora,super tigancusa ai!!!!!stefi deja tipa pe langa mine sa o mai arat o data!!!si ii zice utinaaa,utinaaa!!!!
ladyinred,sa stii ca am scris in ultimul mesaj pt tine despre med gine.dar nu specificasem ca e pt tine ca nu mai stiam sigur cine intrebase,mai dorm din cand in cand,dar in rest sunt cu ochii mari pe aici;referitor la education bebe,mie imi place momentan la bebita mea ca ne intelege ,la varsta ei,atunci cand o lasam la bunici sau la altcineva si ii vb unde plecam ,in special ii zicem la servici,ea stie ca trb sa aducem bani si ceva bun,nu o pot lasa de ex.pe fuga si sa plecam imediat pe furis fara sa ii zic unde ,ca e jale,asa ca ne pupam si ne face pa cu manuta si totul e ok cand ne despartim,oricum vb mult cu ea si a inceput si ea sa vb ff mult.
cum e afara????vrem sa iesim dar cum se vede...tot ieisim.
pupici carmen si stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Buna fetelor!

Lora, am vazut si pozele cu Iustina, i le-am aratat si Larei si a recunoscut-o imediat.

Eu sunnt deja agitata, ca maine plec la Viena la control. Nu voi sta decat o noapte, vin joi seara, dar deja imi fac ganduri care mai de care.


Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Adriana, drum bun si bafta! Trebuie sa te linistesti!

Lora, mami de Iustina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Adriana de ce sa-ti faci ganduri,lasa,ca poate bb-ita ta s-a facut baietel intre timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

In sfarsit si eu....dim n-a mers netul de-mi venea sa pe geam.

Adriana sunt sigura ca e totul ok. Stai linistita.

ladtin red pai as face un subiect intreg daca ar fi sa scriu despre complexa actiune de a educa un copil/bebe. Oricum cel mai imp este sa-l educam fara sa-i incalcam liberul arbitru. Comportamentul il copie doar intr-o anumita masura. Cum transmitem valorile...hmmm...Cred ca mai important este sa educi cu dragoste de parinte si sa vb ca unui adult. Eu asa am facutsi chiar i-am spus ca 'x nu-i bun pt tine, este bun pt pers y' si chiar a inteles. Nu stiu cum va fi in timp, dar pana acu a funtionat. Educatia merge in paralel la copii si parinti, ca nu exista scoala pt asta.

Loraaaa Iustina e mortala....

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eftimie C. spune:

ne-am intors!
Lora super Iustina.Am vazut poze, filmulete...am admirat copila, mobila si chiar si oglinda
Adriana succes la control.De ce tocmai la Viena?Si despre ce control e vorba?

Ne-am intors in seara asta pentru ca sotul desi maine e liber, are ceva urgent de rezolvat la servici.Si era asa de bine si soacra ne-a rasfatat...lasa ca ne re-vedem in week-end
Nu mai stiu cine ma intreba de soacra mea.Sta la Bodesti si da, ne intelegem bine, ca de' suntem tauroaice amandoua


POZE
Carmen E. si Eduard-Costin (28.02.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna seara!
O sa sar si eu peste subiectul cu soacre, ca a mea tocmai a reusit sa ma enerveze azi si nu mai vreau sa aud de ele!

Lora e extraordinara Iusinta, cu ce placere poarta hainele si cum pozeaza. Si nu iti mai spun ca e frumoasa, ca stii deja. Sa va traiasca

Adraina drum bun si nu iti mai fa griji. O sa fie bine

Carmen E nu stiu daca Adriana are timp sa-ti raspunda acum, asa ca iti spun eu pe scurt. Adriana este casatorita cu un domn austric tanar, innalt, blond si frumos ( Adriana, nu da, ca spun doar adevarul). Lara are cetatenie austriaca, ei au o casa (apartament) la Viena si Adriana o sa nasca si o sa stea un timp (poate de tot) acolo. Asa ca medicul care ii urmareste sarcina este la Viena si ea merge la un control la el. Acum e in Romania si s-a plimbat si prin Piatra un timp pt ca Moritz (sotul ei) e inginer la Strabag (firma de constructii care are proiecte mai multe in Romania) si se ocupa de coordonarea activitatii firmei in zona Moldova.
LedyInred zic si eu ca Ana, despre educatie se poate vorbi mult. Eu personal incerc sa le dau la copii mei libertatea de a alege, sa le cultiv increderea in ei, sa nu le impun tot felul de lucruri doar pt ca eu sunt adult iar ei sunt mici. Asta nu inseamna ca ii las sa faca lucruri care le dauneaza sau ca nu le stabilesc nici un fel de reguli. Incerc doar sa ii feresc sa-i expun la ceea ce nu e bun pt ei, sa ii las sa aleaga dintr-o arie stabilita de noi. Ex: la noi in casa nu gasesti niciodata suc cu acid, dulciuri care nu sunt bune pt copii, canalele TV de genul Cartoon Network, Jetix etc nu sunt pe nici un buton la telecomanda, lucrurile care ar putea fi periculoase pt sanatatea lor (chimicale, obiecte casabile, taioase) sunt bine puse in dulapuri la innaltimi unde si mie mi-e greu sa ajung. E adevarat ca ai mei sunt micutzi inca si nu intra in contact cu lumea din jur la fel ca baiatul tau de ex. care merge la scoala si unde influenta colegilor, a prietenilor e la cu totul alta. Eu vorbesc foarte mult cu copii mei, le spun un lucru si de 100 de ori, pana il inteleg sau il retin, chiar daca nu ii integ pe deplin rostul. Cred ca exemplul personal si consecventa in respectarea principiilor de baza pe care incerci sa le insufli copiilor conteaza de asemeni foarte mult.
Zicea Dana de alintatul si influenta bunicilor. Eu cred ca depinde si de bunici si cred ca si bunicii isi au rolul si rostul lor in educarea copiilor. Copii mei au stat perioade mai lungi la parintii mei si stau din cand in cand pt cateva ore la soacra'mea. Mie nu mi se pare ca ar fi alintati.

Ana cum va mai simtiti? Cum e cu lapticul? A mai dormit Casandra la camin?



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput