respiratie abdominala /toracica- curiozitate

respiratie abdominala /toracica- curiozitate | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

buna!

citeam undeva ca pana la o anumita varsta copiii au respiratie abdominala, asa-s ei de la natura. Inseamna ca eu am cam ramas copil? pt ca mie nu mi s-a schimbat modul de respiratie, mereu la fiecare control medical mi s-a mentionat ca respir ca si copiii. Am incercat sa respir si invers, toracic, dar nu ma tine decat pana ma gandesc la ce fac apoi ma surprind respirand abdominal. Asta poate produce la un moment dat ceva probleme de sanatate? si ma intreb de ce n-am evoluat si eu la respiratie de om mare? poate de acolo mi s-au tras unele probleme de sanatate, poate nu m-am "oxigenat" indeajuns
Lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

s-ar putea sa spun o prostie, asa ca pana la o confirmare din partea unui forumist doctor ..., dar am invatat in facultate (nu mai stiu daca la cursul de criminalistica sau la medicina legala) ca femeile au respiratie abdominala, iar barbatii toracica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antigen spune:

Nu e prostie, enachescug. In plus, femeile nu stiu sa expectoreze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Respiratia corecta sau sa zicem <<mai buna>> este cea abdominala. Femeile isi schimba respiratia pentru ca se strang in talie (fuste, cordoane) si nu mai pot respira abdominal. Si se mai spunea intr-o vreme ca barbatii ar fi mai destepti tocmai pentru ca respira abdominal si li se oxigeneaza creierul mai bine .
<<Priveste cum respira un bebelus sanatos si vei intelege care este respiratia corecta>>.
Dati o cautare pe internet...veti gasi foarte multe articole.
D.

Mergi la inceput