Nasterea la Medlife ( cap 6 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LigiaN spune:

Buna!

Am nascut NATURAL cu dr. Mendez pe 27.01.08 o fetita tare dulcica (3150 gr si 51 cm). Cat am stat eu in maternitate a mai nascut natural inca o mamica, tot cu dr Mendez.

Ieri am ajuns acasa asa ca va scriu mai telegrafic.

Puteti naste natural la Medlife, daca asa optati. Tot personalul m-a sustinut in timpul travaliului si al nasterii. Am nascut cu epidurala (simiti contractiile, dar fara dureri) si epiziotomie.

Daca nu este cazul nu va obliga nimeni sa faceti cezariana. Eu am nascut repede (la 10.30 eram la camera de garda pt monitorizarea contractiilor, la 12.00 a inceput sa mi se dilate colul, la 14.00 am ajuns la dilatatie 3cm si mi-au montat epidurala si la 15.00 se nastea bebelusa). Cealalta doamna a stat 2o ore in travaliu (datorita faptului ca avea colul lung), dar a optat pt nastere natural si pt ca nu au intervenit probleme, au ajutat-o sa nasca natural

Daca vreti sa stiti anumite informatii va rog sa ma intrebati :)

Pt mamicile care deja au nascut:
- e normal ca bebe sa mai stranute din cand in cand (adica de vreo 3-4 ori in 12 ore)?
- eu o hranesc mixt (nu se satura doar de la mine). E ok sa pape cam 70 ml la fiecare masa (san+formula)?
- imi puteti recomanda un pediatru (fie la Medlife, fie in Militari) dispus sa vina acasa?

LigiaN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

freshanana, bubulina mea a fost cuminte pe drum, si sa stii ca doamnele de la bebei m-au intrebat daca am vreun biberon sa-mi puna laptic in el daca s-o trezi bubulina pe drum, si daca te hotaresti cand o fi ele o sa-ti dea mai mult laptic in cazul in care bebica se trezeste, si eu am luato pe bubulina in port bebe deci a stat dreapta si fara probleme acum si doarme in el

Andrei, ce mai faci tu, bravo iepurasului, creste creste, si noi am luat cam 300 gr pana acum, ne-am cantarit acasa ca la pediatra mergem pe 12 februarie.


Louiza mamica de Yasmin - Elena

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

poze bubulina

asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Zarala, fara suparare, dar daca te-ai hotarat la Euroclinic , nu vrei sa scri la subiectul respectiv? Banuiesc ca nu doresti sa ne faci sa ne razgandim sa nu mai nastem la Medlife si sa mergem la Euroclinic. Dupa cum vezi, noi toate aici suntem multumite de doctorii nostri si nu ne-am plans de un tratament urat!

Nu are sens sa ne racaim aiurea, este alegerea fiecareia sa nasca unde doreste si nu-i frumos sa aruncam cu noroi.

Te rog, nu te supara, iti urez nastere usoara si bebe sanatos.

http://community.webshots.com/user/claudel77

CLAU 35 + cu Rebecca

AMR 26 ZILE !!!!!

mamica de Razvanel si acum de Rebecca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Zarala, pe langa faptul ca-s de acord cu ce a zis Clau, intr-adevar este parerea ta , treaba ta si decizia ta! pe de alta parte, fiecare dintre noi, cand ne-am hotarat sa mergem la privat si nu la stat, am consultat piata, adik inclusiv oferta Euroclinic, asa ca nu-i nevoie sa ii ridici in slavi aici, dak ne-ar fi interesat, am fi mers acolo...in definitiv, doar astea 2 sunt variantele, dar eu am auzit lucruri fff neplacute despre Euroclinic in general, stiu persoane care au nascut acolo, si lucrurile nu sunt asa roz cum le descrii tu, d-aia am optat pt Medlife. Fiecare are dreptul la parerea ei, si eu o respect...nu ai lezat pe nimeni cu nimic, dar aici noi vorbim despre conditiile si medicii de la Medlife, nu Euroclinic!..dak ne-ar interesa subiectul, ne-ar da prin cap sa intram pe topicul dedicat informatiilor despre ei, sau un Google..
iti urez o sarcina usoara si fara probleme!

LUNY, in 34+ cu bebe MATEI CRISTIAN DPN 11.03.2008
http://www.flickr.com/photos/23097488@N05/sets/
http://community.webshots.com/user/luny_lee

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

quote:
Originally posted by luny

Zarala, pe langa faptul ca-s de acord cu ce a zis Clau, intr-adevar este parerea ta , treaba ta si decizia ta! pe de alta parte, fiecare dintre noi, cand ne-am hotarat sa mergem la privat si nu la stat, am consultat piata, adik inclusiv oferta Euroclinic, asa ca nu-i nevoie sa ii ridici in slavi aici, dak ne-ar fi interesat, am fi mers acolo...in definitiv, doar astea 2 sunt variantele, dar eu am auzit lucruri fff neplacute despre Euroclinic in general, stiu persoane care au nascut acolo, si lucrurile nu sunt asa roz cum le descrii tu, d-aia am optat pt Medlife. Fiecare are dreptul la parerea ei, si eu o respect...nu ai lezat pe nimeni cu nimic, dar aici noi vorbim despre conditiile si medicii de la Medlife, nu Euroclinic!

Life is to precious to worry about stupid Shit!




Sa stii ca nici la Medlife nu e totul perfect. Daca comparam cu sistemul de stat DA e mult mai bine dar si organizarea lor lasa mult de dorit. Dar eu prefer sa-mi amintesc clipele minunate petrecute in clinica. Cel mai important e ca am avut o nastere usoara si am nascut un copil sanatos.
Dar daca auziti si la alte persoane ca li s-au umflat facturile pentru anumite servicii extra sau ca maternitatea a ramas fara lenjerie , fara chiloti de unica folosinta, ca un pat era stricat si au cazat o mamica cu cezariana acolo, sa stiti ca nu sunt calomnii.

Nu vreau sa descurajez pe nimeni, cel mai important este serviciul medical si nu aceste deficiente care tin mai mult de imagine. Una peste alta am fost multumita de atitudinea medicilor si a asistentelor.

Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

bineinteles ca n-o fi perfect, si tocmai d-aia am deschis si noi acest topic, sa aflam si bune si rele, nu e in interesul niciuneia dintre noi sa facem totul roz daca nu e!! vrem sa stim si problemele pt a sti cum stau lucrurile in realitate si pt a le evita daca putem, si asta se poate intampla numai cu ajutorul vostru, al celor care ati nascut acolo, prin sinceritate...si eu va multumesc tuturor pt informatiile pe care ni le dati..dar oricum e mai bine ca la stat, asta e clar...si prea multe optiuni nu avem, nu?!..
este adevarat ca e de luat in calcul si partea financiara, nu toate fetele au banii astai,asa..usor...incat sa nu conteze 10, 20 de mil in plus, poate unele dintre cele de aici nu si-ar permite ceva mai scump...si asa eu zic ca este destul de mult...

LUNY, in 34+ cu bebe MATEI CRISTIAN DPN 11.03.2008
http://www.flickr.com/photos/23097488@N05/sets/
http://community.webshots.com/user/luny_lee

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Ligia, felicitari pentru puiuta ta! Super ca ai nascut asa usor!
Sa-ti traiasca fetita si sa va bucurati de ea toata viata!

Miki, am auzit ca aici sunt dotati si pentru nasteri premature , dar este scump. Fiecare zi in plus petrecuta de bebe aici ustura la buzunar. Nu stiu ce sa zic..., am incercat sa nu ma gandesc la o nastere prematura...Doamne ajuta sa nu fie cazul!

http://community.webshots.com/user/claudel77

CLAU 35 + cu Rebecca

AMR 26 ZILE !!!!!

mamica de Razvanel si acum de Rebecca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Buna fetele,

stiu ca aveati intrebari referitoare la nasterea bebelinei mele la Medlife, si sper sa gasiti raspunsuri in Povestea nasterii - am link la semnatura.

Si o mica corectie va rog: am nascut cu dr Luis Mendez, nu cu Mirela Popa.

,


Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115276
Poze nastere Sofia:
http://good-times.webshots.com/album/562227330iHoRWh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Softurela ce ai vrut sa spui cu facturile umflate? problema asta se remediaza intr-un final...sau ramane asa si platim toate "nebuniile" de pe factura? poti te rog sa detaliezi..

Inca ceva...acum vreo 2 sapt am fost la control si era o mamica ce-si astepta fata din operatie ceza..in fine, cat am stat acolo se terminase operatie si mamica respectiva imi spusese ca a cazat-o pe fata ei intr-o camera cu un pat...desi programarea initiala a fost facut pt o camera cu 2 paturi....ce se intampla in cazul asta? cum putem actiona?

am 37 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MikyM spune:

In legatura cu euroclinic, nu vreau sa razgandesc pe nimeni, dar am 2 povesti reale care s-au intamplat de curand, si pe care as putea sa vi le impartasesc. o prietena a mea era in evidenta la dr. herghelegiu acolo si acum 3 luni au apucat contractiile mai devreme, era in 8 luni. l-a sunat pe dr, si nu i-a raspuns, i-a dat sms, a sunat la spital, au incercat si aia sa il sune, si nimic. apoi cei de la spital i-au spus ca nu o pot primi, ca nu au ce le trebuie pt copil nascut la 8 luni, si nu se risca. si avea asigurare de mult timp la ei. a nascut pana la urma in sf pantelimon cu o doctorita pe care o cunoastea de mai demult. celalalt caz nu tine de nastere prematura, la fel avea asigurare si era in evidenta acolo, numai ca cu cateva zile inainte de nastere, i s-a intamplat nu stiu ce derglare a ficatului, destul de grava, dar care se intampla uneori in sarcina, si cei de la euroclinic la fel i-au spus ca nu o pot primi, ca nu sunt pregatiti pt complicatia respectiva. a nascut la cfr, a stat intr-un salon cu 10 mamici, si cu banii sub perna, dupa cum va puteti inchipui...
asa ca eu sustin in continuare medlife, si cred ca sunt mult peste. o alta chestie - au garda permanenta, ceea ce in euroclinic nu au.
sper ca nu am dezamagit si nu am razgandit pe nimeni, m-am gandit ca ajuta pentru alte viitoare mamici care inca isi mai evalueaza optinule.

Clauclau, cum fac sa apar si eu in lista aia de mamici? poate la urmatorul capitol? ca nu prea ma pricep la chetsii de astea

sanatate la toata lumea

Miky in 18+ cu Ralucuta

Mergi la inceput