Mi-e frica de Priorix!

Mi-e frica de Priorix! | Autor: Tonnia

Link direct la acest mesaj

M-am uitat aseara la Oprah, era invitata o actrita, imi scapa numele, prietena cu Jim Carrey, al carei baietel de 2 ani a fost diagnosticat cu autism. Totul s-a declansat dupa vaccin, era un copil normal si buuum!Nu stiu ce vaccin intra in schema lor la varsta de 2 ani, dar mi s-a facut frica tare mai ales ca ma pregatesc sa-mi vaccinez copilul cu Priorix.
Multe voci incrimineaza legatura dintre thimerosal, continut in vaccinuri (nu stiu care exact) si autism. Este prima data cand Centrul National a afirmat ca se cerceteaza o eventuala legatura de cauzalitate.
Statisticile sunt ingrijoratoare, 1 din 94 de baieti se imbolnavesc. Stiu ca nu sunt cunoscute cauzele, ca sunt incriminate multe.
Uitati si aici:
http://youtube.com/watch?v=zrIM2hwrLoc

Va rog sa nu-mi trimiteti subiectul la "Totul despre vaccinuri" macar pentru o zi.
Sunt in panica!




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu nu iti "trimit" subiectul la totul despre vaccinuri dar macar citeste-l pentru ca si acolo s- dezbatut aceasta problema.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu i l-am facut copilului si, din fericire, n-a patit nimic (nu stiam pe atunci de riscul de autism). Eu, cand eram mica, n-am facut vaccinul asta pentru ca nu exista. In schimb am facut toate bolile - si oreion, si rujeola, si rubeola si am supravietuit. Sunt boli ale copilariei, oricum, multi dintre noi le-am avut si nu s-a intamplat nimic grav.
Copilul meu sa imbolnavit de varicela si a fost OK, a luat virusul inainte sa-mi pun problema unui vaccin (de-abia aflasem ca aparuse vaccin).
Daca ti-e frica, nu mai vaccina copilul. Te inteleg, si eu as face la fel acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Eu imi aduc aminte ca la vremea respectiva (adica acum 1 an si ceva), cand am studiat prospectul priorixului nu continea thimerosalul asta blamat.
Din cate imi amintesc probleme erau la vaccinurile multi-doza, adica cele care sunt deschise si folosite pt. mai multi copii, nu la cele doza unica, cum este priorixul.
Sper sa ma corecteze cineva avizat daca gresesc.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Noi avem 3 ani jumate acum si am facut toate vaccinurile cerute... si nu am avut nimic niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

Si Alex al meu a fost aseara la pediatru si pt 18 luni ni s-au recomandat Priorix si Pentaxim ( sau Infanrix 5 ).

Acum m-am cam speriat si eu.
Stie cineva mai multe amanunte ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Si baietii mei au facut toate vaccinurile si n-au patit absolut nimic.
Bolile "copilariei" pot sa nu fie periculoase pt copii, dar pot deveni suparatoare daca le fac la maturitate.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Eu chiar m-am speriat. De multa vreme cunosteam banuielile ce aplanau asupra mercurului, dar mi se pare ca lucrurile se cam precipita.
Nu stiu cum se explica dar in 1999 era vorba de un caz la 3000, iar acum de 1 la 130-150, iar printre baieti de 1 la 94.
Pe baiatul cel mare l-am vaccinat fara sa ma gandesc prea mult desi citisem inainte, acum am mari retineri.
Stau cu vaccinul in frigider si nu stiu ce sa hotarasc!
Eu as vrea sa stiu daca substanta asta incriminata se afla doar in anumite vaccinuri sau doar in unele. Stiu ca Priorixul este dintre cele mai pomenite.
In orice caz, este prima data cand s-a recunoscut ca se cerceteaza posibila legatura dintre ele. Pana acum negau la unison ca ar fi ceva in neregula.
Locca, nu sunt trecuti excipientii in prospect.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by Tonnia
nu sunt trecuti excipientii in prospect.
Antonia


http://www.gsk.ro/produse_cu_prescriptie.asp?id=113
"Substantele active continute in Priorix sunt: o tulpina de virus rujeolic viu atenuat (denumit Schwartz), o tulpina de virus urlian viu atenuat (denumit RIT 4385, care este un tip de virus urlian Jeryl Lynn), o tulpina de virus rubeolic viu atenuat (denumit Wistar RA 27/3).
Priorix contine, de asemenea, si componente inactive (excipienti). Acestia sunt : liofilizat pentru solutie injectabila: solutie de aminoacizi (L-alanina, L-arginina, glicina, L-histidina, L-isoleucina, L-leucina, L-lizina HC1, L-metionina, L-fenilalanina, L-prolina, L-serina, L-treonina, L-triptofan, L-tirozina, L-valina, L-acid aspartic, L-cisteina, L-cistina, L-hidroxiprolina), sulfat de neonicina, lactoza, manitol, sorbitol ; solvent: apa pentru preparate injectabile."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Din linkul postat de Daria am citit ca acest vaccin protejeaza impotriva oreionului. Din cate stiu, oreionul este periculos pt baieti/barbati mai tarziu, asa ca ma bucur ca i-am vaccinat pe baietii mei.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Merci,Darria.
Nu mai inteleg nimic. Despre care vaccin e vorba? care contine substanta cu pricina?

Editez: nici la Infanrix nu figureaza. Are cineva habar despre care vaccin este vorba?



Mergi la inceput