Injectia epidurala..periculoasa?

Injectia epidurala..periculoasa? | Autor: Punktulet

Link direct la acest mesaj

Buna burtici,

Sunt insarcinata in 17 saptamani,o sa nasc la Municipal iar doctora mea m-a intrebat daca vreau epidurala sau nu ...am citit pe diferite site-uri si am ascultat diferite pareri despre aceasta injectie si se pare ca majoritatea celor care au nascut cu epidurala au avut probleme. Am mai aflat ca se foloseste forcepsul (pentru ca nu poti impinge) ceea ce mi se pare foarte periculos!
Voi ce parere aveti? A nascut vreuna din voi cu epidurala? Sau mai bine zis opteaza vreuna din voi pentru aceasta metoda?
Pupicei


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luny spune:

eu vreau epidurala, am mai citit despre ea, iar treaba cu forcepsul intervine dak e cazul,dak bebe nu mai poate inainta singur, dar majoritatea cazurilor pe care le stiu eu, au nascut fara forceps...

Luny, in 33+ cu Matei Cristian (iar m-am razgandit:)) DPN 11.03.2008
http://www.flickr.com/photos/23097488@N05/sets/
http://community.webshots.com/user/luny_lee
Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

E ciudat, ca eu mereu cand caut despre epidurala gasesc numai de bine. . Chiar nu-mi amintesc de vreo mamica sa fi povestit ca s-a folosit forcepsul cand a nascut cu epidurala.
Experienta mea cu anestezia epidurala a fost foarte buna. Am nascut de doua ori, prima data a fost mai bine, pentru ca a prins din prima anestezia, nu e adevarat ca nu poti sa impingi, eu am impins si din trei contractii a iesit bebe. Dupa anestezia epidurala m-am dilatat mult mai repede, nu am mai avut absolut nici o durere, pe masa de nasteri daca nu ma uitam nici nu stiam cand a iesit bebe.
La a doua nastere mi-au pus o solutie diluata, si nu mi-a amortit decat un picior, burta ma durea ca si cum nici nu as fi avut anestezic. Dupa mai multe incercari cu apa aia de ploaie care nu avea nici un efect, s-au hotarat sa schimbe solutia, eu aveam deja contractii foarte dureroase si dese, si din clipa cand mi-au pus solutia concentrata, am ajuns de la dilatatie 5 la dilatatie 10 in 10 minute maxim, si am si nascut in alte 5. Eu recomand cu toata caldura epidurala, pe mine m-a ajutat enorm. La a doua nastere contractiile ma epuizasera atat de tare, incat nu as fi avut putere sa imping daca nu inceta durerea, pentru ca nici macar nu puteam sa respir calumea, daramite sa imi mai coordonez muschii sa impinga.
Epidurala is the best!

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

Buna
din experienta mea pot spune linistita ca nu am avut absolut nici o problema
e adevarat ca nu reusesti sa impingi bine dar am nascut fara forceps si fara complicatii iar de as mai face 10 tot cu epidurala,nici nu ma gindesc sa nasc fara
iar cind iti pune acul mare inainte iti face o mica injectie cu anestezie si nu mai simti nimic
dupa ce o face simti doar placere si usurare ca nu mai simti contractiile


_

ticker
mamicąde GIULIA-20/06/07
mai dire mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_pur spune:

eu am nascut cu 5 saptamani mai devreme, nastere provocata si tot cu epidurala.... copilul avea 2025 g si 45 cm si tot nu l-au scos cu forcepsul. forcepsul il folosesc doar daca copilul nu e bine pozitionat si nu poate iesi usor si asta nu depinde daca e prematur sau nu, daca e epidurala sau nu. oricum epidurata e inventie sauper si nu e adevata ca nu poti impinge, oricum pe ultima suta de metri nu iti mai dau anestezic si cam simti durerile dar totul trece si uiti si te bucuri numai de ce minune aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Anca, mie mi-au facut o doza chiar inainte sa ma sui pe masa de nasteri, pentru ca am cerut eu deoarece efectul celei dinainte incepea sa se duca, si nici asa nu am avut probleme sa imping. Banuiesc ca trebuie un anestezist foarte bun, ca sa stie cat, cand si daca sa mai bage anestezic. La ambele nasteri anestezistii au stat langa mine in ultima parte pana au iesit bebeii.

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

Salutare,

si eu am nascut cu epidurala, acum o luna. Intradevar nu m-a durut cind mi-a fixat cateterul, anestezie mi-au pus sa aiba efect numai 2 ore, e foarte adevarat ca m-a ajutat la dilatatie dar cind am ajuns la dilatatie 10 si copilul era coborit ...ups...nu puteam impinge destul, nu aveam contractiile puternice. Si astfel am stat 4 ORE in durerile cele mari, fara anestezie ca apoi sa imi puna o perfuzie ptr contractii si in 10 minute sa nasc... Poate e si vina doctorului ca m-a lasat balta 4 ore ...
Morala...m-am chinuit si 4 ore in plus, am ramas deocamdata si cu dureri de coloana, si bebele la nastere a avut ditamai cucuilu in cap...
Eu cel putin la urmatorul bebe nu ma mai risc cu epidurala!
E ca la loto...risti si poate ai noroc..sau nu

Sarcina usoara!!

Nela & Andrada Catalina (19 dec 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

Eu am nascut cu epidurala prima fetita ,nasterea a fost provocata depasisem termenul si travaliul a durat 14 ore ,mi-au injectat de 3 ori anestezic ,contractiile si durerile sau diminuat dar a avut copilul de suferit la nastere ,a prezentat convulsii si asta din cauza epiduralei,si a travaliului prelungit,asistentele de acolo cu care ma imprietenisem(stand 2 sapt in spital la elias) mi-au spus ca sunt multe cazuri de acest gen in care mamicile nu tolereaza anestezicul bine si nici fatul,dar o recomanda pt ca numai face nimeni galagie (numai urla nimeni exact asa sa exprimat),acum voi naste prin cezariana se impune dar daca ar fii trebuit sa nasc normal as fii optat pt nasterea normala naturala fara nimic altceva ,pt ca am suferit dupa fizic si psihic vazandu-mi copilul bolnavior .
sanatate si nasteri usoare

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum 34sapt si 36ecografic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

La municipal am nascut si eu.
Anestezistul foarte ocupat, a venit sa-mi monteze cateterul cand aveam dilatatie 5, dupa multe insistente, contractii de nu puteam sa stau nemiscata, prin urmare, fie nu a prins anesteticul la mine, fie nu a nimerit cum trebuie pt ca m-am miscat in timpul montarii, ideea e ca nu a avut nici un efect.
Si in municipal,anestezistul doar iti monteaza cateterul, anestezicul ti-l pun asistentele.
Si e adevarat ca spre sfarsit nu iti mai dau anestezic, tocmai ca sa simti contractiile si sa poti sa impingi.

Eu sincer m-am lecuit de epidurala.

Edit:
Sarcina usoara iti doresc in continuare si o nastere si mai usoara!!!
Si un bebe sanatos si mancacios!


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut

Filme Vladut
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Dar a nascut cineva prin cezariana cu epidurala? cum a fost? eu sunt la a doua nastere si trebuie obligat sa fac cezariana...la prima a fost cu anestezie generala, dar acum nu mai vreau asa, acum mi-e frica de generala, si vreau sa aud si bebe la primul strigat...
astept pareri si ale fetelor care au nascut prin cezariana cu epidurala...

MADALINA 12+ si SOFIA MARIA(12.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Eu am nascut cu epidurala si nu am nici o problema acum. Iar spre sfarsit, cand trebuia bb sa iasa, mi-au bagat o doza mai slaba de epidurala tocmai pt. a simti contractiile si a impinge pe ele. Deci, colaborezi si tu fara probleme. Eu sunt categoric pentru epidurala ... mai ales cand ai un travaliu lung (ca al meu, 12h).

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput