Nasterea la Spitalul EUROCLINIC !!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
Silvia,eu am mai nascut o data natural,la Municipal.A fost fara epidurala, dilatatia completa s-a facut f. repede,de la internare si pana am nascut au fost doar vreo 2 ore. A fost o nastere usoara,imediat dupa nu imi mai aduceam aminte daca a durut sau nu nasterea propriu-zisa (nu ma mai gandeam la durerile mele, ci sa se nasca bb cat mai repede-ca a avut la un moment dat o problema si i-a scazut f. mult pulsul)
De la prima nastere imi amintesc doar durerile de la cusut- mi-au facut epiziotomie,nu stiu daca au pus vreun anestezic local, cert este ca mi s-a parut o vesnicie pt. ca m-a usturat rau de tot fiecare impunsatura (poate nici nu mai aveam rabdare si voiam sa scap cat mai repede...).
Acum, la a doua, mi-au facut anestezie peridurala.Mi-au montat cateterul si mi-au dat o doza de test.Nu mai stiu la ce dilatatie mi-au dat doza/dozele propriu-zise pentru ca si acum dilatatia s-a facut f. repede. La un moment dat mi s-a parut chiar prea repede, ca nu va mai fi timp sa-si faca efectul - sa ma bucur de anestezie. Am inteles ca iti administreaza cate doze sunt necesare, functie de durata travaliului si de pragul tau de suportabilitate a durerii (te intreaba ce/cum te simti). Eu am simtit toate contractiile, durerile au fost suportabile (nici la prima,fara peridurala, nu au fost "insurmontabile"), am putut sa imping cand a trebuit fara probleme (cum a spus cineva mai inainte, dr. Steriade este un anestezist f. priceput).
A doua zi dupa nastere am simtit ceva durere in locul in care mi s-a montat cateterul-poate nu am stat eu linistita cand mi s-a pus..M-am bucurat de aceasta anestezie nu neaparat pt. nastere, cat pt. "broderia" de dupa- mi-au facut si acum epiziotomie, dar trebuie sa tii cont ca mai facusem una si era mai ne-elastic locul acela, poate si probabilitatea de rupere mai mare.
Pe mine m-au ajutat f. mult in atenuarea durerilor de la epiziotomie supozitoarele Ketonal si spalaturile cu ceai de pelin. La spital am primit tampoane speciale cate am vrut.Dupa nastere iti mai lasa cateterul, atfel incat sa iti administreze analgezice cand doresti.Eu nu am mai solicitat decat o singura data, mi-au ramas doze nefolosite (mi le-a lasat anestezistul in camera).
Din cate stiu, pentru peridurala cei de la Euroclinic folosesc analgezice nu anestezic (poate ma insel, dar asa am inteles..nu ma pricep...); nu stiu daca difera de cea pt. cezariana cu anestezie locala..

Nastere usoara!

P.S. Yobebe, scuze ca ti-am acaparat subiectul, titlul mi s-a parut mai generos..Inca o data felicitari, sa fiti sanatosi si sa va bucurati de pui

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicolest spune:

Anacami, multumim pentru informatii, si eu o sa nasc spontan in a doua jumatate a lunii mai la Euroclinic.
RSilvia si eu m-am interesat de epidurala: se monteaza la dilatatie 3 un cateter in coloana vertebrala care are in capat un firicel pe care se introduc substantele. Procedura de montare nu este deloc dureroasa pentru ca se face o anestezie locala inainte. Una din substantele folosite la epidurata este naropin iar cantitatea de substanta se stabileste in functie de greutatea corporala a pacientei. In momentul in care colul se dilata la 7 cm nu se mai administreaza analgezice.
Din cate am inteles, picioarele sunt putin amortite dar permit deplasarea sprijinita a pacientei.
Multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

fetelor va pup
eu am nascut de curand in februarie la euroclinic ..........a fost sincer..........MINUNAT !
am anscut cu dna doctor Roxana Constantin si Dr Steriade - anestezist si a mai asistat si Dr Dinu Alexandru si asistentele super
sincer a fost o nastere minunata - am stat 3 zile in spital si m-a costat cu tot cu analizele si vaccinul lui bebe si cu toata medicamentatia mea 78 de milioane
isi merita toti banii
mancarea super, asistentele extra dragute - atmosfera super placuta , interesul doctorilor este fara margini - doctora mea a venit special duminica ca sa-si ia la erevedere de la mine ( nu era necesar sa vina ) , dar draguta cum e - a venit
dr alexandru dinu de fiecare data cand ma intalnesc cu el pe hol zambeste si sta de vorba cu noi
dr cobac luminita - neonatolog pediatru e o scumpa
iar dr steriade - acest om este un artist in ale anesteziei - nu am simtit nimic sincer
durerea care am simtit-o a fost la montarea branulei de catre o asistenta si atat - si nici aceea durere nu pot spune ca fost chair insuportabila

oricum voi reveni cu povestea mea despre intregul proces de nastere (acum trebuie sa ma duc la bebe )

eu personal ma bucur ca am ales Euroclinic !!!

am scris toate acestea .....fara nici un fel de reclama !!! - sper sa se inteleaga

va pup numai bine tuturor si nastere usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca17baby spune:

Ce fel de tampoane se folosesc la Euroclinic dupa nastere? Ca am auzit tot felul de povesti despre vata... sau vata infasurata in tifon... pe la spitalele de stat...si ma sperii... Sunt tampoane de bumbac? Stiti daca cele de la Natracare, speciale pentru dupa nastere, sunt bune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_du spune:

Bianca, eu am nascut acum doua saptamani la Euroclinic prin cezariana o minune de baietel. Se folosesc tampoane Tigex, super-bune!!! In plus, ti se ofera un set de chiloti tip plasa care sustin burtica si lasa locul inciziei sa "respire".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca17baby spune:

Multumesc frumos pentru raspuns. Am auzit de chiloteii din plasa de la Tigex si ma gandeam sa-mi cumpar, dar o sa-mi iau doar pentru acasa... si tampoane la fel...

Mergi la inceput