pisica in calduri

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Gata, am revenit, pisicuta mea a fost operata si acum se reface, mititica..imi pare rau de ea, ca de aseara nu a mai avut voie sa manance si mi-a zis ca pana maine dimineata sa nu-i dau nimic, ca se poate inneca. Am izolat-o de restul animalutelor pe care le am.
Abia astept sa vad ca isi revine, tot stau cu inima stransa pana n-o vad normala.


Ioana
animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Hai ca isi revine,dupa ce trece efectul anesteziei.A mea a si vomat,putin.Sa te bucuri multi ani de afectiunea ei.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramoneloo spune:

eu am sterilizat mai multe matze,ba din casa,ba de pe-afara.dupa pataniile prin care am trecut cu prima,am aflat toate miturile in legatura cu operatia asta,care in fapt,este una banala.este aberant sa afirmi ca trebuie sa faca neaparat o serie de pui ca altfel i se intampla nu stiu ce.am lasat-o sa faca pui(prima fatare,5buc,cu greu le-am gasit stapani si asta era acum vreo 8 ani) si am trecut la pastile.a functionat o perioada,apoi a inceput sa intre in calduri din ce in ce mai des,ca in final,sa fie in calduri non-stop.greutate matza:2.5kg pt un adult.dus la operat.dc mai intarziam o sg zi,matza era de domeniul trecutului:piometru,chisturi mamare,etc. dau afara dupa operatie din cauza anestezicului,nu mananca si nu beau nimic (chiar dc ti-e mila si le dai) pt ca au un instict al naibii de bun si stiu f bine cand e ok sa pape/bea apa,nu-si pot regla temp corpului singure(tot din cauza anestezicului) si se recomanda sa fie tinute post-operator intr-un loc cald,la nivelul solului(cosulet,etc) pt a evita accidentele(sunt ametite de la anestezie si se pot lovi),li se pune o camasuta de catre vet,pt a nu trage de ate si a nu desface operatia(se schimba zilnic,se administreaza antibiotic 3 zile).
matza s-a ingrasat,fiind in varsta...nu prea jucausa de la bun inceput.acelasi comportament,ne pupa,se alinta,mananca hrana light pt sterlizate,dar fara pliculet intra in sevraj:)cert e ca acum este linistita si zic eu,chiar impacata si fericita cu noua viata.
a doua matza din casa,sterilizata la aproape 6 luni.neschimbata.nici temperament,nici greutate.
pisicile intra in calduri pe la 5-6 luni,nu conteaza ca-s fara stapan sau cu,locuiesc in casa sau afara.a nu se castra motanii mai devreme de 1 an.li se intrerupe dezvoltarea.
nu este suficienta parerea unui sg vet,consultati mai multi.si nu mai plecati urechea la tot ce spune lumea...
acum o sapt am adunat din gradina unui bloc un pisoi birmanez.l-a aruncat pe geam,pur si simplu.i-l adusese sotul cu o seara inainte si a muscat-o,fiind pui si astia inevitabil sa nu te zgaraie/muste.cred ca fatese matza vreunuia si probabil e f fericit/a acum ca le-a gasit stapani la toti...vai si-amar de puisorii astia dati oricum,oricui...si mai sunt si de rasa...

in rest,numai bine tuturor si animalute sanatoase,iubite si ingrijite cu responsabilitate;recuperare rapida pisicutei tale Ioana:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Multumesc pentru incurajari!
Acum si-a revenit de tot, zici ca nici nu a trecut printr-o operatie.
Eu chiar as vrea sa se ingrase un pic si a mea, ca e tare slabuta, desi mananca destul, dar probabil de la faptul ca a alaptat.

Va si va doresc numai bine voua si animalutelor voastre!


Ioana
animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Pisica mea are pui de 2 luni care mai sug din cand in cand, dar rar. Cand o pot castra? Se poate sa intre in calduri cat mai are pui? Nu as vrea sa risc.

Cum se manifesta piometru? Doare? Mi se pare ca in ultimul timp i-a mai crescut putin burtica pisicii, doar ca pare sa aiba niste galme, nu e uniform ca atunci cand are pui. Iar ea e slaba acum de cand alapteaza. Doar burta i s-a marit putin. [O alta posibila explicatie ar fi ca tocmai inghitise o pasare!? I se intampla sa ma vaneze.]

Din cei 4 pui, 3 sunt pisici. Sa inteleg ca se pot castra pe la 6 luni? Mama lor a intrat in calduri prima oara de abia pe la 1 an.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Sanziana,a mea a luat pui chiar cind alapta.Uf,imi pare rau sa imi amintesc dar am sterilizat-o cu puiutii in burtica. ( :.Nu a fost nicio problema.Problema era daca urma o alta fatare.O distrugeam.Si a mea a slabit rau dupa ce a nascut trei.Si chiar sterilizata,cu firele de la operatie inca nescoase (pe vremea aceea nu cred ca existau resorbabile),puiutii tot sugeau.Am intrebat vet-a si mi-a zis ca nu e nicio problema.Si nu a fost.Puii se facusera motani in toata regula (cinci luni) si tot sugeau.:).Pina mi-am facut curaj sa ma despart de ei,casute le gasisem inainte de a se naste,au tot chinuit-o.Si mititica rabda...

Ioana,ma bucur.A mea iarna devine obeza : ).Vara mai sta prin curte,se mai joaca cu catelul,mai alearga.Iarna nu se da jos de pe glaful de la fereastra si din pat,decit sa isi faca nevoile.Si de simtita ce e nu si le face in curte,ci la un pom de peste strada : ).Acum e dupa nastere,e normal sa fie slabuta.Daca nu o vrei obeza,sa nu ii lasi bobitele la discretie.Eu i le las,dar nu papa mult.Putin si foarte des.Daca isi pierd aroma nu se mai atinge de ele.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Uf, pisica mea a intrat in calduri. Vreo 2 zile am tinut-o in casa, dar a reusit sa evadeze si si-a parasit pui o zi si o noapte. Aseara a revenit mai mult de foame. Va trebuie sa vorbesc cu un veterinar saptamana asta sa vedem ce putem face.







"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput