pisica in calduri

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Amalia, nu e in calduri, e o marata de pisicuta care simte nevoia sa fie mangaiata, daca ar fi fost langa mama ei, ea o mai lingea, alina, si saraca simte nevoia de afectiune foarte tare, de aia face asa. Orice pisica intra in calduri in jurul varstei de 1 an, unele mai devreme (cele care stau la curte), altele chiar pe la un an (cele tinute in casa).

Petaluda, eu m-am opus din rasputeri sterilizarii, si i-am tot administrat pisicii Pilkan, chestia e ca in mod firesc, ele intra in calduri de 2 ori pe an, insa, daca nu isi satisfac aceasta nevoie, intra tot mai des. Asa ca vei ajunge sa ai o pisica non-stop in calduri si tu sa-i dai in fiecare zi zaharelul. A mea umbla numai pe langa pereti (asa se manifesta ea cand era in calduri) chiar si uitasem cum e sa mearga pisica mea prin casa normal, pt. musafiri era caraghioasa, dar pe mine deja ma enerva, saraca parca intrase pe vecie in calduri si zaharelul asta doar o ajuta sa nu faca urat de tot (miorlaiturile alea de tin treaz un cartier).
Iar chestia cu ingrasatul e ca le dau stapanii mancare multa. La cat gatesc eu... a mea e Miss. Asa ca sa nu-ti fie teama sa o sterilizezi, e cea mai buna solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

quote:
Originally posted by Ramonika

quote:
Originally posted by anyella
Oricum la prima nastere nu face mai mult de 3 puiuti.


nu e adevarat, am vazut si cazuri in care a facut 5 bucati




...inseamna ca am fost norocoasa,asa mi s-a spus,asa s-a "produs",am asistat-o la nastere si nu ma puteam desparti de pui,acum ma felicit singura ca am putut renunta la ei(ii vizitez )pt ca am si un motan necastrat care e dependent de carne cruda+fetite si nu stiu ce ma faceam cu 5 pisici,cred ca ramineam cu ele si...

Aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sake spune:

Buna ziua,
Am si eu un motanel foarte alintat si pe care il iubesc foarte mult..
problema este urmatoarea: de cateva saptamani a intrat in calduri si stropeste toata casa,, este constient ca nu face bine(de fiecare data cand stropeste se simte vinovat si fuge sa se ascunda)..dar m-a scos din minti!!!
Eu mai am cateva zile si trebuie sa nasc..nu mai pot sa sterg dupa el..
Ce solutie exista inafara de "castrare" ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

sake..imi pare rau sa te dezamagesc dar alta solutie nu exista!
Am cautat si eu o solutie atunci cand eram in Romania si-l aveam pe Thomas. Nu am vrut sa-l castrez insa a fost cea mai mare greseala pe care am facut-o . A ajuns un motan foarte foarte agresiv (probabil ca asta tinea un pic si de personalitatea lui) , ne-a muscat pe toti la modul cel mai serios (eu am luat anitbiotice o luna) , a facut teritorii peste tot, mirosea groaznic, zugravit in fiecare an, de doua ori pe an sufrageria, ce sa-ti mai spun, pot continua asa la nesfarsit.
Intr-un final am ajuns sa-l tinem inchis in balcon ca pe o fiara, intram la el imbracata in costum de schi doar ca sa-i schimb apa si mancarea. Trist. Intr-un final l-am dat la o curte dar in scurt timp a disparut.Daca imi permiti iti dau un sfat din propria experienta :castreaza-l daca ai hotarat sa-l faci "pet" altfel vei avea multe batai de cap cu el. Chiar daca nu va fi agresiv iti va face teritorii peste tot si asta miroase ..believe me..

Andreea

PS > Pastilutele sunt "frectie la picior de lemn"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sake spune:

sake..imi pare rau sa te dezamagesc dar alta solutie nu exista!

se pare ca ai dreptate .. i-am luat niste pastilute de la veterinar .. cica l-au mai potolit un pic..nu mai stopeste ..DARRR
ieri a considerat ca e mai interesant sa faca pipi (in toata regula) pe canapea. Nu va pot explica prin ce am trecut, pt ca este de domeniul filmelor de groaza.
Sper sa il mai potolesc un pic cu pastilele astea ..nu de alta dar nu am cum sa-l castrez acuma .. maine nasc ..si numai de el nu stau.

Multumesc oricum pt sfat:))goanga23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Draga sake,

stiu ca e greu. Si noua ne era mila de el, ziceam ca daca l-a lasat Dumnezeu baiat de ce sa-i fac eu asa ceva. Mare prostovanca mai eram si eu la 20 de ani!!!
El este doar un biet animal care are nevioe de dragostea si grija ta. Va avea o viata frumoasa alaturi de tine si va fi fericit si fara "bilute" . Este doar instinctul lui la mijloc si saracu' se chinuie atunci cand intra in calduri, nu-si da seama ce i se intampla...doar ca tre sa gaseasca o mata disponibila!!!
Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un veterinar (sau mai multi) - si te vei convinge (virgula) castrarea e solutia cea mai buna. Eu acum am un motan castrat si e o minune de baietel, cel mai bland si mai tandru motanas sau motanoi (ca e ditami ala). E o bucurie pentru noi trei iar fetiza mea e iunnebunita dupa el.

Eu iti doresc numai bine...sarcina usoara pe ultima suta de metri, nastere usoara si castreaza "fiara" ca te vei satura de pipi si caca de la bebe, nu-ti mai trebuie sa speli si dupa motan (si ala miroase nu gluma)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui petaluda

Multumesc pentru raspunsuri.

Din pacate nu stau la casa deci nu as putea pastra puiuti iar pisica mea nu e de rasa, deci nu cred ca as avea succes sa ii plasez. In plus Atena e plin de pisici fara stapan deci nu i-ar lua nimeni pe-ai mei care arata ca cei de pe strada.

Noi am mai avut si o pisica si un motan sterilizati si stiu ce inseamna asta. Pisica a facut o forma de cancer si a trebuit eutanasiata pentru ca avea niste dureri groaznice si veterinarul nu ii mai putea face nimic, saracuta numai manca nu se mai misca aproape. Veterinarul mi-a spus atunci ca riscul de a face cancer creste cu sterilizarea, si de-asta as vrea sa evit acum sa pateasca lafel si pisica asta.

Astazi merg la veterinar si am sa discut cu el, de-aia vroiam niste nume de pastile sa il intreb concret.




Sincer nu stiu cum ai reusit sa gasesti un veterinar atat de nestiutor.
Eu am aflat nu de la unul ci de la 6 veterinari diferiti din Romania (localitati diferite: Bucuresti, Zalau, Cluj, Oradea, Pitesti) urmatoarele lucruri:
Nu este necesar sau de dorit ca o pisica sa aiba prima perioada de calduri inainte de a fi sterilizata. Perioada de calduri provoaca pisicii dumneavoastra probleme fizice si emotionale. Ciclurile de calduri repetate si medicatia hormonala pot cauza piometru si moartea pisicii. Pentru o pisica sterilizata inainte de prima perioada de calduri exista mai putin de 1% sanse de a face cancer. Sansele cresc la 8% pentru o pisica care a trecut de primele calduri.
Sterilizarea pisicii nu va face ca aceasta:
- sa devina grasa (mai ales daca este hranita cu mancare speciala pentru pisici sterilizate)
- sa-si piarda instinctele
- nu va genera probleme urinare
- nu se va comporta agresiv

De ce e important sa sterilizati pisica?
- se elimina riscul cancerului uterin si mamar
- se elimina schimbarile hormonale care pot provoca boli ca diabetul sau epilepsia
- se mareste durata de viata a pisicii


Emilia M

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Maine o duc pe pisicuta mea la sterilizat.
Are deja pui, care au facut 2 luni si da semne ca intra iar in calduri..si ne-am hotarat sa o ducem la sterilizat. (Daca vreti sa o vedeti, am poze cu ea si puiutii la semnatura.)

Vreau sfaturi de la cei care v-ati sterilizat pisicutele, stiu ca o sa-mi spuna maine destule dr, dar totusi..
Am emotii pt pisicuta, mai ales ca e cam salbatica cu lumea, dc o deranjezi zgarie, musca..e o pisicuta de curte care nu e invatata nici cu mersul la dr, nici cu baia, de cand s-a marit n-am mai reusit sa-i fac baie ca zici ca e "Diavolul tazmanian", nu stiu cum o sa ma descurc cu ea maine..
Deci astept sfaturi si incurajari!


Ioana
animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Ioana,pisicile se spala singure.Haimanaua mea necastrata zici citeodata ca e miner ( :.Noroc ca mi-l cunoaste tot cartierul si nu il gonesc/il bat.Dimpotriva!

Felicitari pt decizie.Pisica se va recupera,usor.Doar un pic de atentie,vreo saptamina, sa nu isi scoata firele.Dupa aceea va deveni o grasuna lipicioasa la maxim.O sa uite in secunda doi ca a fost mamica.

Sa ne scrii miine.

----------------------------------------------
Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Anyella multumesc pentru raspuns!
Ii va face operatia cu fire resorbabile, a zis ca asa nu va putea sa si le scoata singura.
Mai e putin si trebuie sa plec cu ea, va scriu cand revin!
Am emotii...

Ioana
animalutele mele iubite Noua generatie de pisicuti

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput