'Cugetari' gemene

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Bianca imi aduce o carte si imi spune sa-i citesc. O intorc spre ea si o rog sa-mi citeasca ea mie.
B: "mmm, citeste tu! Ca eu nu inteleg, mi-am uitat ochelarii acasa ..."



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Am descoperit subiectul si am stat calare pe calculator pana am citit cele 20 de pagini. Noroc ca Cezara e cuminte si a dormit linistita.
Pupici pentru Rares si Bianca.

P.S. Pusti sunt!

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Serialbastre

Am descoperit subiectul si am stat calare pe calculator pana am citit cele 20 de pagini. Noroc ca Cezara e cuminte si a dormit linistita.
Pupici pentru Rares si Bianca.

P.S. Pusti sunt!

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)




Ehee, Pusti!!! Pai de ce nu zici asa? Nu stiam ca ai fost 'virusata' si tu de microbul DC! Ma bucur ca te gasesc aici! Spor la crescut Cezarei.
Copii sunt la mama mea, la tzara,in vacantza. Asa ca luam pauza la scris perlutze. Cum se intorc, ma pun pe redactat din nou.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Bianca (canta): "alalalalalaaaa cocogeanga lalalal!"
Diana:"cocogeanga?"
B:"da!"
R:"ce i cocogeanga?"
B:"....un televizor stricat"


*********************************************
Munca in echipa:
Rares se urca pe bicicleta mea de camera. Se cocoata pe scaun, tot chinuindu-se sa ajunga la pedale. Cand vede ca nu reuseste o cheama pe sora'sa:"Bianca, vino! Eu stau pe scaun, tu da din pedale."



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Aseara tati nu se simtea bine, avea o indigestie. Intre un drum intre baie si dormitor, ii zice lui Rares sa=l lase in pace ca ii e rau.
Rares vine la mine sa intrebe ce are tati. Ii explic ca a baut un suc sau a mancat ceva care nu a fost bun si acum il doare burtica.

R:" oh, dragul de tati!"

Apoi se duce spre pat si se pune pe plans. Ma duc la el, il iau in brate si-l intreb ce s-a intamplat, de ce plange.

R:"Pentru ca nu vreau sa moara tati"
Ii explic ce si cum, printre care zic "Tati e tanar si puternic, o sa se faca repede bine!"
R:"Nu vreau sa fie tanar, vreau sa fie asa ca mine, mic si cu fatza alba, cu manute asa mici ca ale mele!"



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Venim de la gradi, pe jos. Trece pe langa noi o doamna in varsta cu o fatza mai ciudatzica, cu ochii bulbucatzi. Rares se uita lung la ea si zice :"Mami, batrana aia avea ochii speriosi"
Eu:"Adica avea ochi speriati?"
R:"Nu, cand se uita la mine cu ochii asa, ma speria".
B:"Rares, uite: nu trebuie sa-ti fie frica, eu sunt aici cu tine!"

**********************************************
Ne oprim la o brutarie si luam paine impletita si covrigi. Nic nu iesim bine din magazin, ca se reped amandoi la plasa, sa se serveasca. Rares rupe o bucata de coaja dn paine, apoi isi infinge degetele in miez:" vreau si zem!"

**********************************************
Ne intoarcem de la o super petrecere de copii unde o doamna animatoare i-a antrenat intr-un joc de-a licuricii. Rares, mediteaza:"Mami, dar eu nu pot sa zbor!"
Eu:"Dar cum sa zbori?"
R:"Asa, ca licuricii!"
Eu:"Pai licuricii sunt mici, mici , usori si au aripi. Tu esti un baietel mare si nu ai aripi, esti mai greu"
R:"Dar eu vreau sa zbor. Vreau sa fiu asa mare, ca sunt seful licuricilor. Si o sa zbor sus, sus. si cand vin inapoi, tu ma prinzi. Mamiii, dar sa ma prinzi usor, sa nu imi iasa oasele".

******************************************

Bianca:"Mami, stiii? Maichael Jackson a murit! A luat o pastilutza si i s-a oprit inima si a cazut jos si ... gata, a murit!"
Eu (foarte mirata de unde stiu atatea amanunte):" Daa? Cine ti-a zis?"
B:"Bunica mi-a zis! Si canta cantece frumoase, dar acum a murit, nu mai stie cantece asa frumoase. "
Si tot repeta "Maichal Jackson a murit, ca a luat o pastila..." de cateva ori, pana m-a exasperat si ii zic:'Da mami, a murit, gata, Dumnezeu sa-l ierte!"
B:"Da, sa-l ierte! Si sa ii taie asa burtica, sa scoata pastila, sa repare apoi burtica la loc si gata! Sa cante iar cantece frumoase!"




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank"> lau1- gemeni fericiti
Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Laura, sa-ti traiasca minunatiile! Sa fiti sanatosi si fericiti impreuna toti! Sa nu va deochi, ptiu ptiu ptiu ce familie frumoasa!
Si eu am o sora gemanutza si semanam f bine, suntem univiteline. Ai tai cum sunt? Am vazut pozele, sunt superbi, dar nu par sa semene chiar perfect
Si ei sunt geniali, dar si tu esti supertalentata! Io zic sa strangi perlutzele si sa le publici ca e pacat! Precis te-ai plictisit de cat ai auzit placa asta, nu?
Multumesc foarte mult, datorita tie ma apuc si eu chiar de azi sa notez perlutzelel laurashului, care abia saptamanile astea a inceput sa vorbeasca mai pe inteles. Sper sa pot tine ca tine ani la rand catastif cu dragalasenii!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ieri Rares ma ajuta la bucatarie invartind de zor la masina de tocat carne. Apare Bianca si cere "Vreau si eu sa invart!"
Rares (care nu avea nici un chef sa-i cedeze locul):"Nuu, ca tu esti prea delicata!"

************

Violeta , multumesc! Au fost bivitelini si seamana asa, ca doi frati oarecare.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ne uitam intr-un caiet special de "cunoasterea mediului" si ajungem la paginile cu meserii. Spun ei ce meserie au fiecare din poze pana ajungem la o poza cu o femeie care tundea un copil. Rares: "Asta e o tunsara!"

*******************
Bianca:" Mami, hai sa mergem la painarie! (vroia sa intram intr-o burtarie de unde luam noi des covrigi calzi si paine impletita)

******************
Intrebati de doamna educatoare in cadrul unei ore la gradi ce ar fi vrut sa fie daca nu ar fi fost copii, Rares a raspuns " eu as fi vrut sa fiu robot, ca sa salvez lumea!".
Bianca:"Eu vroiam sa fiu leoaica, ca sa am grija de puii de leoaica"



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

extraordinar!!!
sa fiti sanatosi si veseli mereu!
cred ca ai putea sa scrii un "Jurnal de copilarie"... am citit aproape toate paginile!!


Andreea

Mergi la inceput