Ortodocsi - hrana pentru suflet!

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Ida-Rus , bine-ai venit! Si poate si stai! Si e-adevarat ca temelia e cea mai importanta, dar nici fatada nu-i de lepadat in unele cazuri. Aici eu sint de acord cu Iasmin : nu se poate ca omul sa nu scrie numele Mintuitorului cu majuscule si fara prescurtari, nu se poate ca tocmai aici sa facem economie de timp si sa scriem 'd-zeu' sau, si mai rau,'doamne doamne' sau 'DD"-e oribil acest DD.

Dulcetica,eu ma bucur ca ai postat, si rugaciunea chiar ar fi frumoasa dar, cum e fara majuscule, si mai ales din cauza finalului cu daca trimiti nu stiu citor persoane, ti se intimpla nu stiu ce, n-o mai citesc deloc, de oricine ar fi scrisa. Sper sa nu intelegi de aici ca nu ti-am apreciat postarea, mi-am spus doar parerea despre astfel de mailuri (si eu primesc, le trimit inapoi).

Post frumos, Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ida_rus spune:

Iasmine - multumesc de urare, am de gand sa raman pe-aici, sa schimbam unele opinii

Michelle_USA - la o intrebare a Nikole-ei care suna ceva de genul: "cum poti sa-ti calci in picioare patimile" - i-ai raspuns ca prin rugaciune. Eu am venit cu o complectare si ma refeream la faptul ca si prin infranare se poate calca in picioare orice patima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Orice carte a staretului Tadei de la Vitovnita este curat hrana pentru tot sufletul ortodox.
Iata un filmulet subtitrat: www.youtube.com/watch?v=tv4tNqRIMl8" target="_blank">''cum ne sunt gandurile, asa ne este si viata"...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Oh,regret ca am stirnit polemica cu interventia mea.
Textul initial era scris integral cu litere mari si l-am transformat eu cu litere mici,fara sa corectez ,in sensul mentionat ,respectiv acolo unde e nevoie cu litere mari.
Eu cred ca e irelevant daca am corectat sau nu ,important e mesajul in sine . Nu am intentionat sa atrag atentia, decit asupra continutului , care mie mi-a placut,nu pentru ca ar fi mai buna ca alta rugaciune ,ci pentru ca e o tema buna de meditatie.Eu imi propusesem ca in mod cotidian sa ma concentez la cite un punct din rugaciune.
Fiecare se poate ruga spontan ,spunind ceea ce simte,insa rugaciunea postata de mine mi s-a parut profunda in preocuparea de a corecta defectele uzuale,ale mele ,bineinteles.
Religia ortodoxa ,ca si orice alta religie ,are un profund mesaj uman si e o filozofie de aplicat in viata.
Imi inchipui ca prin orice rugaciune primesti liniste si sigur te face un pic mai bun.
Sint departe de a formula vreo opinie, prin comparatie !
Va rog sa nu disecati ce spun ,deoarece asa cum am atras atentia ,nu sint o super credincioasa ,ci doar una umila ,care se straduieste sa fie buna ,dar nu reuseste intotdeauna,care nu merge la biserica,nu tine posturi,dar care totusi se considera credincioasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Dulcetica , asa cum iti spune numele, esti dulce, mai ales in adanca ta smerenie. Iarta-ma si tu pe mine ca am intervenit, pana la urma fiecare simte pe Dumnezeu in chip diferit.
Acuma sa ma mai ierti ca eu oricum nu cred ca e rugaciunea parintelui Arsenie Boca.
Cat despre rugaciune, sunt asa de multe rugaciuni extraordinar de frumoase!!! Pe mine unele dintre ele ma topesc in lacrimi, nu as putea niciodata sa fac eu din mintea mea asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Uite Dulcetica, rugaciunea asta, catre Maicuta Domnului:

Imparateasa mea prea buna si nadejdea mea, Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea saracilor si ajutatoarea strainilor, bucuria celor mahniti, acoperirea celor necajiti, vezi nevoia mea, vezi necazul meu; ajuta-ma ca pe un neputincios, hraneste-ma ca pe un strain. Necazul meu il stii; dezleaga-l precum vrei, ca n-am alt ajutor afara de tine, nici alta folositoare grabnica, nici alta mangaietoare buna afara de tine, Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor. Amin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

N-as putea sa spun de ce ,dar ma rog exclusiv lui Dumnezeu.Chiar si cind citesc rugaciuni, de genul celei care mi-ai recomandat-o ,tot Lui o adresez.Explicatia sta in cultura mea precara in domeniu si faptului ca de El ma simt ''apropiata''.
M-am apucat de citit niste subiecte ,de la aceasta sectiune si ma simt complet ignoranta si depasita.Altfel stateam destul de relaxata!Cred ca am incurcat-o !Eu sint lipsita de dramatism in credinta mea si vad lucrurile de o maniera tare simplista.
Viata noastra e complicata,o complicam si noi,insa in ce priveste ce priveste credinta, mi se pare totul clar.
Am multe sa-mi reprosez,dar cel mai tare ma deranjeaza ca mi-am cam pierdut rabdarea la lectii si daca cu baiatul meu n-am echilibru,Dumnezeu stie ce fac cu restul ,cu care interactionez .
Of!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Pentru ca subiectul se numeste ortodocsi- hrana pentru suflet- pentru ei si numai pentru ei, o carte care trebuie neaparat citita:
Staretul meu, Iosif Isihastul de arhim. Efrem Filotheitul.
O carte cu multe raspunsuri, o carte profunda, o carte care cu adevarat hraneste si inalta sufletul.

Mergi la inceput