Copilul dvs. doarme cu jucaria draga?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balaceanu_l spune:

Fetita mea de 4 luni doarme in patutul ei doar cu ursuletul de la verisori,Il rasuceste pana ce adoarme.


Loredana mama de Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

Fetita mea(aproape 2 ani) nu are nici o jucarie preferata... lucru de care imi pare rau, pt ca nicodata cand se supara de ceva nu pot scoate "asul" din maneca si sa o fac sa uite.Incer sa ii tot bag pe gat diverse "plusharenii" dar nici gand... speram sa imi dea pauza nocturna daca prinde drag de vreo una.Zoo de plush pot sa imi deschid, da plodulet "educat" tot nu mi-am format.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu am aplicat metoda ca sa o fac sa adoarma singura in patutzul ei.Nu mai tin minte exact,dar cred ca inainte cu ceva de a implini un an,i-am dat un Dou-Dou d-ala,tigrisor sau ce-o fi, din material moale.Pana atunci adormea doar leganata in bouncer ,de credeam ca asa va adormi pana la 20 de ani.Dupa aia o mutam in patutz.
Cu chestia aia - pe care am denumit-o BAU-BAU ,doarme si azi la doi ani si de ceva vreme am mai bagat pe fir si un ursuletz. Langa pat,la capatai, mai e un cerb portocaliu maare - Dino si cainele urias Scooby.Ea s-ar culca cu toate plushurile si toate papusile daca ar lasa-o cineva.Dar evident Bau Bau e de baza.Cand moflaie pe bibe cu lapte,il ia si pe el in brate si uneori si pe ursuletz.Vara trecuta la mare se calma - si pe traseu doar cu Bau-Bau si cu suzeta.Acum devine din ce in ce mai putin dependenta si de Bau (ca suzeta i-am scos-o de juma' de an).


MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIA MEA

" . Nu e de parerea ta cel ce te aproba, ci cel ce te imita. (Grigore Moisil) "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Puiutul meu (7 luni) a avut(are) o perioada in care isi trage pe fata ceva.Cum fiecare set de pat are cate o pernita,(avem vreo4),folosim pernita pe post de jucarie.O tine in brate toata noaptea si nu adoarme fara ea.Cam o data la 2-4 zile o schimb sa nu se obisnuiasca cu aceeasi culoare.Nu vad nimik rau in asta.Tinad cont ca nici eu nu pot adormi daca nu am o perna sau plapuma in brate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelie-chan spune:

Fetita mea il adora pe ANPANMAN, dar nu doarme cu el,
ii da gurita de noapte buna si dimineata cand se trezeste, e
direct la el, Se mai trezeste rareori noaptea (doarme singurica)
si ma striga ca sa ma intrebe de Anpanman, eu ii spun ca doarme si
e jos in camera si atunci se pune din nou la somnic ,scumpa mea.
Dar il ia peste tot cu ea cand mergem afara. il iubeste rau, il
ocroteste,il plimba cu carucioru, ii da sa pape si ii spune sa
fie cuminte pt. ca si ea este.
ma ajuta de multe ori acest Anpanman, in special cand fetita nu vrea sa faca ceva cum ar fi sa manance, si atunci ii dau prima oara (ma fac ca-i dau )lui Anpanman si asa o fac si pe ea sa manance, si cu facutu pipi la wc. , si cu multe altele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Inca nu are, dar sper sa se orienteze totusi catre ceva...orice. Totusi, inainte de a adormi mangaie cearceaful si isi baga manutele pe sub perne. Am inteles ca acea jucarie preferata este un fetis care in mintisoara lor inseamna o mamica mica pe care o pot controla. La noi cred ca a intarziat sa apara acea preferinta pt ca pana acum o saptamana a avut tzatzica (si inca mai plange dupa ea), incercam sa ne imprietenim cu un ursulet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Fetita mea are 20 de luni si de la 3 luni doarme cu o papusica din material de prosop fin-de fapt avem 3,de diferite culori,le tot rulez cind le spal-.Ma gindeam ca plusul e mai dificil de spalat si parca aduna si praf,plus ca uneori mai pupa,mai roade la ele,poate mai incolo daca va vrea sa se joace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Fii-mea are preferinta pentru soareci.

Primul soarece, in primul an de viata, arata oribil, dar ea il iubea nespus. Pentru ca avea o bila ca nas si ea tot il rodea, i-am cusut-o in interior si asa ca arata ca un porc. Se decolorase de atata spalat si mi-era foarte jena cand ieseam la plimbare, dar nu aveam incotro.

Cand avea 9 luni am reusit sa-l schimbam cu un sobolan gri (Ikea). Am fost atat de fericita ca a acceptat schimbarea, desi tot odios arata, dar oricum, incomparabil mai bine decat primul exemplar, incat am mai cumparat imediat 5 bucati la fel de rezerva. De atunci am mai cumparat cativa, este in continuare jucaria preferata cu care doarme, mananca, vorbeste, se joaca, etc.

Din tot arsenalul de jucarii de plus (si are cel putin o suta), nimic nu-i face mai mare placere decat acest sobolan. Acum are 3 bucati in paralel, ii spal prin rotatie; nu adoarme daca nu are macar unul cu ea.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Baiatul meu cel mare -5 ani are o PAPI. Mai exact eun prosopel albastru cu care doarme. Am 2 bucati identice, pe care le foloseste prin rotatie. Cand e proaspat spalata nu e prea buna...ca nu miroase a somn. La gradinita merge cu surogatele de papi - alte 2 prosopele albastre, folosite prin rotatie si pe care are grija sa nu le lase acolo, sa se piarda! In fiecare zi il taraste acasa - gradinita si inapoi.

Baiatul cel mic (2.5 ani) doarme cu o "herghelie" de jucarii de plus. Are pat de adult, asa ca incape si el si jucariile. Cand era mic iubea ff un urs mare si un cangur mic, acum s-a reprofilat pt ca Mos Craciun i-a adus un pinguin cat el de mare si unul mic- breloc, asa ca doarme musai cu "Pipia mae" si "pipia mic". Sa vedeti cand plecam din bucuresti si pregatesc 2 pungi mari cu pernutele favorite, papi si pipia...se umple masina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

eu in curand (pe 25 Martie) implinesc 23 de ani si inca mai dorm cu animalutze de plush in bratze... le mai "azvarle" prietenul meu cateodata, ca zice ca vrea sa ma simta pe mine, nu un "cocolosh" pufos
fara ceva in brate eu pur si simplu nu reusesc sa adorm, daca nu am mutzunache de plush, atunci imi iau perna si o tin in brate ca sa compenseze

Mergi la inceput